18 Aylık Bebek Gelişimi

18 Aylık Bebek Gelişimi dönemini yaşayan her bebek, fiziki ve fizyolojik gereksinmelerinin yanı sıra, anne – babasının ilgi ve sevgisine muhtaçtır. Bu günkü yazımda;  18 Aylık bebek gelişimi boy kilo tablosu ve beslenmesi nasıl olmalı ? , 18 aylık bebek  Ne yapar oyuncakları ve oyunları psikolojisi nelerdir ?  gibi konulara değinerek sizlere açıklayacağım. İlk başta şunu söylemeliyim ki anne babanın; beslenme, bakım, sağlık konularında olduğu kadar, gösterilecek sevgi ve ilgi konusunda da istekli, bilgili ve bilinçli olması, bebeğin fizyolojik gelişimi kadar psişik gelişimini de olumlu yönde etkiler.

18 aylık bebek gelişimi döneminde bebek;  her şeyden önce sevgiye ve ilgiye doyurulmalıdır. Karnı doyurulduktan, gereksinmeleri giderildikten sonra da, yeterli bir süre kendisiyle ilgilenilmeli, sevgi ve sevecenlikle davranılarak güven duygusu geliştirilmelidir.

18 Aylık Bebek Gelişim Tablosu Kaç Kilo Olmalı ?

18 aylık bebek gelişimi boy kilo tablosu kız bebeklerde boy kilo oranı standartları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

KİLO

YAŞ

BOY

Kilo Alt SınırıKilo OrtalamasıKilo Üst SınırıGelişim TablosuBoy Alt SınırıBoy OrtalamasıBoy Üst Sınırı
8.311.013.718 Aylık71.079.584.5

18 aylık bebek gelişimi boy kilo tablosu erkek bebeklerde boy kilo oranı standartları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

KİLOYAŞBOY
Kilo Alt SınırıKilo OrtalamasıKilo Üst SınırıGelişim TablosuBoy Alt SınırıBoy OrtalamasıBoy Üst Sınırı
8.611.513.818 Ay75.081.588

Gelişmiş ülkelerin yetimhanelerinde, her türlü fiziki ve fizyolojik gereksinimleri tam olarak karşılandığı halde, çeşitli davranış kusurları, bedensel arazlar ve gelişim geriliği gösteren bebekler saptanmıştır. Bu çocuklara özel hemşireler tarafından sevgi. ve ilgi gösterildiğinde ise, tüm arazların kısa sürede kendiliğinden ortadan kalktığı gözlenmiştir. Bu örneğin çarpıcı biçimde vurguladığı gibi, sevgi ve ilgi eksikliği, psikolojik gelişmede olduğu kadar fizyolojik gelişmede de önemli kusur ve geriliklere neden olabilmektedir.

18 Aylık Bebekler de Hangi Aşılar Kullanılır

aşı

  1. Hepatit A 1. doz
  2. DTacB-IPV-Hib/ 5’li Karma Aşı hatırlatma dozu
  3. OPA/Çocuk Felci 2. doz

NOT: 18 aylık bebek gelişimi kapsamında  bu aşı önerileri doktor tavsiyesi yerine geçmez burada okuduktan sonra aile hekiminize başvurmadan bu aşıları kullanmayınız ! 

 

Bebekler de doğumundan itibaren çocukluk dönemi sonuna kadar yapılması gereken aşıları ;  Aşı Takvimi; Hangi Ay? Kaç Doz ? Bilmeniz Gerekli Tüm Detaylar ! başlıklı yazımızdan takip edebilirsiniz.

18 Aylık Bebek Psikolojisi

Uyku saatlerinin dışında bebek yalnız bırakılmamalı, fiziki ve sosyal gözlemlerini kazanabileceği bir çevre içinde tutulmasına özen gösterilmelidir bu durum 18 aylık bebek gelişimi döneminde çok önemlidir. Bebek, sağlığı açısından sakınca oluşturmaması koşuluyla, ev işlerini yaparken dahi anneyi izleyebileceği bir yerde bulundurulmalı kendisiyle konuşulmalıdır. Böylece bebek, sürekli olarak anneyi göreceği, sesini duyacağı için, tinsel açıdan doyuma ulaşacak, kendini güven içinde hissederek her bakımdan daha iyi gelişecektir ve 18 aylık bebek psikolojisi konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayrıca ev içinde değişik odalarda dolaştırılması, dikkat ve algılama yeteneğini geliştirecektir. Çevresindeki ses ve hareketleri izlemesi nedeniyle de duyma yeteneği olgunlaşıp dış dünyayı tanıması kolaylaşacaktır.

Bebekler; parlak, renkli ve hareketli nesnelere karşı büyük ilgi duyarlar. Onları gözleriyle ve başlarıyla izler, elleriyle yakalamak isterler. Bebeğin başucuna asılan, en küçük bir hava akımıyla dahi hareket edip sallanan top, kuş, balık ve benzerleri gibi göz alıcı renkte oyuncaklar, bebeğin görme ve hareket koordinasyonunun gelişmesini sağlar bu çocuğu mutlu hissetmesini sağlar 18 aylık bebek psikolojisinde bu konu çok önemlidir. Bebek odası canlı renkte posterlerle süslenmeli; bunlar özellikle çocuk, hayvan ve çiçek resimlerine ilişkin olmalıdır. Bu posterlerin birkaç haftalık süreler içinde değiştirilmesi, onlara duyulan ilginin sürekli canlı tutulmasını sağlar.

18 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncakları Nasıl Olmalı ?

  • Bebek, başını sağa sola çevirmeye, çevresiyle daha yoğun olarak ilgilenmeye başladığında ona ilk oyuncakları verilmelidir. Bu dönemde çocuğa verilecek oyuncaklarda en çok dikkat edilmesi gereken şey, herhangi bir biçimde fiziki zarar verebilecek özellik taşımamalarıdır.
  • Bu oyuncaklar; yutulmayacak büyüklükte, can acıtmayacak sertlikte, yaralamayacak yapıda ve sağlık koşullarına uygun nitelikte olmalıdır. Kolayca temizlenebilmeli, boyası dökülmemeli, hav bırakmamalıdır.
  • 18 aylık bebek gelişimi döneminde bebek bunları kolayca kaldırabilmeli, sağa sola çevirebilmelidir. Oyuncak hayvan veya bebeğin belirgin biçimde şekillenmiş bir bedene ve yüze sahip olması, bebeğin dokunma ve görme duyularının koordinasyonunu sağlar. Üç boyutluluk kavramının kazanılmasına yardımcı olur.
  • 18 aylık bebek gelişimi döneminde zil, çıngırak ve benzerleri gibi ses çıkaran oyuncaklardan yararlanılarak farklı seslerin tanıtılması sağlanır.Bu oyuncaklar, bebeğin erişebileceği yerin biraz uzağında tutularak ona uzanması, emekleme çağında ise emekleyerek alması amaçlanabilir. Bu arada oyuncaklara, örneği olduğu varlıkların adları verilerek, nesnelerle isimler arasındaki bağıntılar örneklenir.

Gerçek varlıklarla, oyuncaklar ve resimler arasındaki ilişki tanıtılır. Söz gelimi canlı bebek, oyuncak bebek ve resimdeki bebek arasındaki ilişki, benzerlik ve farklar bilinçlendirilir.

Çocuk oturarak oynayacağa eriştiğinde, sağa sola döndüğünde dengesini kaybetmeden otura bildiğinde, önüne iç içe geçen, bir diğerine takılabilen, üst üste konan kutular ve bloklarla oynamasına olanak sağlanmalıdır.

Ana-baba; çocuğa, bu oyun sırasında yapılacak işlemin ne olduğunu iyice anlatmalı ve oyun içinde onu özgür bırakmalıdır.Çocuk, yapılandırma etkinliği içinde yapmaktan çok bozmayı, birleştirmekten çok dağıtmayı seçebilir. Bu doğaldır ve bütünlük kavramının kazanılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Birleştirme ve bütünü oluşturma yöntemi öğretilmeli ancak çocuk kesinlikle bunu yapmaya zorlanmamalıdır. Amaca, bir zaman süreci sonunda, olgunlaşmayla ulaşılacaktır.

18 Aylık Bebek Gelişimi Döneminde Beslenmesi Nasıl Olmalı ?

çocuk sebze menüsü18 aylık bebek gelişimi ve beslenmesinde en önemli durum  patlamış mısır ve fındık gibi tehlikeli yiyeceklere karşı  tedbir alınarak boğulmalar önlenmeli bunu haricinde beslenmesinde yetişkin aile bireyleri ile aynı yiyecekleri yiyebilirler.

Günde 2 öğün ve en az 2 aperatif öğün olmak üzere günde 5 öğün yemek verilmelidir. Aperatifler arasında yoğurt meyve, verebilirsiniz.

18 aylık bebek gelişimi ve beslenmesinde Günde 2 bardak süt tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.  Ancak  çocuklar bu yaş bir günde 3 bardaktan fazla  süt tüketmemesi gerekir. Süt demir yönünden zayıf olduğu için demir ihtiyacı  peynir ve yoğur ile karşılanmalıdır.60 gram  doğal peynir en az 1 kase yoğurt  tüketmesi gerekir 2 yaş altındaki çocuklar tam yağlı süt içmelidir.
Tahıllardan Günde ihtiyaca göre 1/2 kase ; pirinç, bulgur, lif oranı yüksek besinler verebilirsiniz.

Meyve tüketimini püre halinde vermenizde bir sakınca yoktur. İsteğe göre boğulma riskini sınırlamak için küçük parçalar halinde sert meyve veya üzümleri kesip verebilirsiniz.

18 aylık bebek gelişimi ve beslenmesinde  günde 60-80 Gram protein  tüketmelidir. Bu durum bebeklerde zeka gelişimi (okumak için tıklayınız) için çok önemli bir husustur….  Çocuğunuzda yumurtaya karşı olan alerjik bir durum varsa konuyu önce aile hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

18 Aylık Bebek Gelişimi Videolu Anlatım

18 Aylık bebek gelişimi yazımızın sonuna geldik buraya kadar okudu iseniz ve bu videoya göz attı iseniz anlaşılan yazımız hoşunuza gitti 🙂

18 aylık bebek ile alakalı kafanıza takılan ve yazım da bulunmasını istediğiniz konuları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar