5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri

5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri

5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri karşılanması hususunda anne ve babalara büyük yükler düşmektedir. Bu zamanlar çocuğun ergenlikten önceki son düzlüğü olması nedeniyle hassas geçecekir. 5 Yaşındaki Çocuğun İhtiyaçlarını ele aldığımız yazımıza buyrun.

5 Yaşın Duygusal açıdan, çocuğunuz yeni durumlara karşı, mantıklı olmayan bir korku ile yaklaşır. Bütün yetişkinlerin sevgisine güvenir ve davranışlarının onlar tarafından uygun bulunup bulunmamasını önemser. Ev ile olan güçlü duygusal bağı, büyük bir ait olma ihtiyacını göstergesidir. Alışılagelmiş davranışlar ve olaylar kendini güvenlikte hissetmesini sağlar. Çocuğunuz, beklentilerinizin neler olduğunu öğrenmek ister. Siz de iyi davranışları karşılığında ona övgüyle yaklaşmalı ve âdil davranmalısınız.

5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri ;

Muhtemelen, en büyük ihtiyaç; konuşmak ve fikirlere yön vermektir. Çocuk; dünyayı, özellikle evin dışındaki dünyayı inceleme ve anlama ihtiyaçtan dadır. Bunun için fırsatlar sağlamak gerekir. Beş yaşındaki çocuğun sabırsız ve meraklı bir tutum içinde olması, dikkatini yoğunlaştırma süresini kısaltır. İlk dikkatini çeken, şimdi ve burada olandır. Gün içinde yaptıklarının büyük kısmını yeni fikirler ortaya atmak, yeni bağlantıların farkına varmak ve kelime hazinesini (mevcut durum 1500 ile 2500 kelime arasındadır) geliştirmek oluşturur. Çocuğunuz bir şey üzerinde düşüp basit problemleri çözebilir. Kendisine hikaye okunmasından hoşlanır. Onları ezbere tekrar edebilir. (Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa  gelecek sefer, bildiği bir hikayeyi okuduğunuzda bir bölümünü atlamayı deneyin.)

Özgürlük ve hareket 5 yaş çocuğun gelişim özellikleri içinde  en önemli ihtiyaçlarındandır. Enerji doludur buna karşın çabuk yorulur. Büyük kasları küçük kaslarından daha hızlı bir gelişim içindedir. Ancak ikisinin de güçlenmeye ihtiyacı vardır. Büyük  kas egzersizlerinin koşma, zıplama, tırmanma, dans ve ritmik oyun küçük kaslarla yapılan faaliyetler küplerden şekiller oluşturmak, yapbozlar, 5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri nde hayati önemi vardır.

5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri uzaktaki nesneleri daha net görür, buna rağmen bir sayfadaki en küçük detaylara odaklanabilen çocukların sayısı hiç de az değildir. Çocuğunuzun konuşmasında bazen ilk konuşmaya başladığı zamana ait izler fark edebilirsiniz. Fakat bunların düzeldiğini gözlemliyorsanız endişelenecek bir şey yoktur. Kulakları en küçük detayları duyabilecek düzeye erişmiştir. Sol ya da sağ elin kullanımı için bir tercih ortaya çıkar. Eğer çocuğunuz anaokuluna gidiyorsa, arkadaşları arasında muhtemelen bir düzeye kadar bağışıklık kazanmış olabilip fakat yine de soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları ve çocuklukta görülen diğer hastalıklar, bu sırada ortaya çıkması beklenebilecek hastalıklardır. 5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri

5 Yaş Çocuğun Fiziksel Gelişimi

Çocuğunuz; muhtemelen, bir ya da iki arkadaşıyla olunca sorun çıkmadan oyun oynar. Fakat grup üç ya da dört kişiye çıkarsa zorluklar yaşanabilir. Bunun nedeni, çocuğun bireyselliğini keşfetmesidir ki bu da bağımsızlık duygusunu beraberinde getirir. Sonuç olarak, bağımsız çalışma isteğini makul bir düzeyde tutmak için çocuğun bir grupta yer alması bir gereklilik halini alır. Hem bireysel hem de grup faaliyetleri çocuk için birer ihtiyaçtır. Bunların karşılanabileceği en ideal yer okuldur.

5 yaş çocuğun gelişim özellikleri Çocuğunuz; daha çok, ben merkezcidir ve her konumda birinci olmak ve dikkatleri üzerine toplamaktan hoşlanır. Fakat, aynı zamanda da etrafta başka kişilerin de olduğunu anlamaya başlamıştır. Kendisi onlardan sadece birisidir. Artık, başkaları araya girmeden dinlediğini gözlemleyebilirsiniz. Hatta düşünceli davrandığına şahit olursanız hiç şaşırmayın…. 5 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri konusu ile alakalı diğer yazıları görmek için tıklayınız….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...