6 Aylık Bebek Gelişimi ; Ek Gıda Ham Ham

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen yavrunuz 6 aylık bebek gelişimi dönemi içerisinde. İçiniz kıpır kıpır … Hergün bir öncekinin üzerine katlayarak büyüyor ve gelişiyor 6 aylık bebek döneminin en önemli özelliği yavaş yavaş hareketlerinin belirmesi ve ek gıdaya geçişin serbest olmasıdır.

Bebeğinizin gelişimsel yetenekleri sizi 6. Ay boyunca şaşırtacak. Sizinle etkileşim kabiliyeti sizi hayretler içerisinde bırakacak. Bebeğiniz sizi neşelendirmek için yeni ve farklı yollar açığa çıkaracaktır.

6. Ayda bebeğinizin gücü beklenildiği gibi artıyor. Artık daha hacimli ve daha ağır olacak. Bebeğinizin kendi başına hareket etme çabaları kadar, yeni özgürlük dalgasının ipuçlarını muhtemelen fark edeceksiniz.

[toc]

6 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır ?

bebeklerde-buyume-ve-gelismeBebeğiniz koca dünyaya alışarak, amaçlı, yanıtlayıcı bir şekilde hızla büyüyor. Altıncı ayı önemli bir ay olarak düşünmek istiyorum. Bu ayda bebeğiniz geçtiğiniz aylarda sizi kendine sevdiren o hareketleri sürdürerek gelişiyor ve büyüyor Altı aylık bir bebeğin sürekli Olarak güncelleştirdiği, geliştiği güçlendiği bütün mükemmel Özellikleri düşünüyorum.

Konuşma: Bebeğiniz kendisini etrafa adapte ederken ve kendi etrafını etkilerken, dil yeteneklerinde de fark edilebilir bir gelişme gözlenebilir. Bebeğiniz sesini daha iyi alçaltıp yükseltebiliyor. Özellikle sizin dikkatinizi istediğinde bunu göreceksiniz. Muhtemelen onun yeni becerileri onu da büyüleyecek. Gürültüler ve her çeşit sesin hepsi eğlenceli.

6 aylık bebek gelişimi ve algı: Altıncı ayla birlikte bebeğinizin görme yeteneği muhtemelen çok iyi bir şekilde gelişmiş olacak. Odaya girişinizi takip edecek ve nereye giderseniz izinizi sürecek. Bebeğinizin sesleri ayırt edebilme kabiliyeti de gelişmiş olacak. Bebekler tutabildikleri her şeyi ağızlarına atarak dünyanın tadına bakmak isterler. Buna dikkat edin.

6 Aylık Bebek Gelişimi Dönemin de Neler Yapar ? Hareketleri Nelerdir ?

Hareket Gücü:hareketli-bebek

 • İyi bir şekilde yapmasa da bebeğiniz her şeyi yapabilir.
 • Kendi başına oturabilir, ayaklarını itebilir, bez değiştirme esnasında etrafta yuvarlanarak sizi deli edebilir.
 • İstekli bir annenin hafif bir yardımıyla , 6 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz kendi kendine dikilirse şaşırmayın Bebeğiniz muhtemelen kafasını daha iyi bir şekilde kontrol edecek.
 • Yere bıraktığınızda hareket etmeye çalışabilir ve etrafta kıpır kıpır oynayabilir.
 • Hatta ellerini ve ayaklarını kaldırabilir.
 • Bebeğinizin el becerisi de ayrıca gelişmiş olacak. Dikkatli olun.
 • Bebeğiniz küçük bir objeye uzanıp başarılı bir şekilde kaparsa ve onu ağzına atarsa şaşırmayın 6 aylık bebek gelişimi döneminde artık bu hareketler normaldir.

DİKKAT ! Bebeğinizin etrafta daha fazla olabilme kabiliyeti onu yeni bir riske sokacak. Ne zaman bebekler yeni kabiliyetler elde etse ya da eskilerini geliştirse, odak noktanızı değiştirmek için hazırlıklı olun ve etrafı güvenli bir hale getirin. Bu tür güvenlik konularını daha detaylı bir şekilde 8. ve 9. ayda ele alacağım.

Bebeğinizin Psikolojisi Nasıldır ?

6 Aylık bebek psikolojisini incelediğimiz de bebeğinizin duygusal kabiliyeti geliştiğini göreceksiniz. Bebeğinizin ismine karşılık vermesi iyi bir şans ve sizi gülerek, tebessüm ederek ya da oynama isteğini başka şekillerde göstererek yanına çekecek. Geniş duygu durumları yerini alacak. Bebeğiniz bir objeye yetişemediğinde muhtemelen kızacak, sinirleri bozulacak ve elinden bir obje alındığında uluyarak bunu protesto edecek.

Tam olarak sabit bir şekil de oluşmazken bebeğiniz kendi stilini ve kişiliğini geliştiriyor. Bebeğiniz sıcaklığını, mutluluğunu ve isteğini size hissettirebilir. Enerji dolu ya da daha suskun, utangaç veya daha hareketsiz olabilir.

Uyku Düzeni ?

uyuyan 6 aylık bebekBu zamanla birlikte birçok bebek gece boyunca sessiz bir şekilde uyurken (altı, sekiz saat) bazıları henüz bu beceriye sahip olamamıştır. Uykusuz bir bebeğe sahip olan ailelerde evde strese ve huzursuzluğa neden olan öfke, kızgınlık ve hatta klinik depresyonlar meydana gelebilir pekala 6 aylık bebek ne kadar uyur ? sorularını sizlerden duyuyor gibiyim.

Eğer 6 aylık  bebeğiniz normal olarak 6 aylık bebek  günde 12-14 saat uyuması gerekir !  Altı ay sonun da  bebeğiniz uyanmadan sonra yeniden uyumayı ve gecenin büyük bir kısmında uykuda kalmayı öğrenebilmeli. eğer bu standartlara ulaşmıyor ise  Bebeğinizin uykuya karşı isteksizliği ve yetersizliğinin diş çıkarma ağrıları, kulak enfeksiyonları, mide ağrıları ile diğer hastalıklar gibi geçerli bir sürü sebepleri var demektir. Bebeğiniz genel olarak huzur uyuduğu halde şimdilerde uyanıp çığlıklar atıyorsa, doktorunuza gitme zamanı geldi dernektir.

6 Aylık Bebek Gelişimi Beslenmesi ve Ek Gıdaya Geçişi

6-aylik-bebeklere-ek-gidaya-gecis-beslenmeKatı yemekle beslemeye başlamak için belirli bir zaman dilimi yokken, muhtemelen doktorunuz altıncı ayda başlamanızı tavsiye edecektir. Bebeğinizi seyrederek katı yemeği ilk kez test etme, çok memnuniyet vericidir ve genelde biraz dramatiktir.

Bazı durumlarda katı yemekler dört aylık gibi erken bir sürede verilebilir. Doktorunuz size uygun türde yemekler seçmeniz için ve ne zaman başlayacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

6 Aylık Bebek Kahvaltısı

Bu Aydaki Bebekler İçin günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Gece boyunca acıkan bebeğinizi güzel bir kahvaltı sayesinde kendine getirebilirsiniz. Ek gıda olarak Kahvaltıda 6 aylık bebek neler yer ? Diyorsanız işte size kahvaltı öğünü tablosu;

 • 1. Gün : Anne sütü ve meyve püresi
 • 2.Gün : Yoğurt + meyve püresi
 • 3. Gün : 10 tatlı kaşığı muhallebi + anne Sütü
 • 4. Gün : Yarım adet muz + kıvama getirmek için anne sütü + yeterince iyi ezilmiş ceviz
 • 5. Gün : 1 yumurta sarısı + 1 ceviz içi ezilmiş + biraz ekmek içi +
 • 6. Gün : Yoğur + meyve püresi
 • 7. Gün : Lor peyniri + anne sütü + yumurta sarısı

Bebeklerinize Katı Gıda da Vermemeniz Gereken Yiyecekler

 • dikkat6 Aylık Bebek Gelişimi döneminde ek gıda  Kesinlikle Çiğ yumurta yedirilmemelidir.
 • Tahıl şurubu veya bal daha sonra verilebilir (12 aylıkken veya sonrasında)
 • Çilek alerjik reaksiyonları hızlandırabilir 6 aylık bebeklere katı gıda olarak  yedirilmemesi tavsiye edilir.
 • Ahududunun yutulması zor çekirdekleri vardır bundan dolayı katı gıda olarak alınması uygun değildir.
 • Süt ve süt ürünleri doktorunuza Danıştıktan sonra azar azar başlatılabilir
 • Ek gıda olarak Pişmemiş balık veya et asla bebeğinize yedirilememelidir
 • Tütsülenmiş balık ve pastırma gibi nitrit içeren yemeklerden kaçınılmalıdır.
 • Ananas, greyfurt gibi asitli meyve suları bebeğinizin ishal olmasına neden olabilir.
 • Ek Gıda olarak Çikolata, kahve, çay gibi kafein içeren yiyecek ve içecekler bebeğiniz için iyi değildir
 • Fındık, sert şeker, çubuk kraker, sosis, üzüm gibi bebeğinizin boğazını tıkayabilecek yiyeceklerden kaçının.
 • Bebeğinize alkol içeren hiçbir şey yedirmeyin.

Bütün bunların ötesinde, yavaş ilerleyin ve bebeğinizi yeni katı gıdalar ile tanıştırırken doktorunuzun onayını alın.

6 Aylık Bebek Ek Gıda ya Geçerken Bunlara Dikkat Edin ;

ek gıdaya nasıl geçilirHazırlayın:

Yüksele bir sandalyeye ya da bir  taşıyıcıya güvenli şekilde oturtulmalı. Ek gıda yedirmeden önce masanın altına plastik bir paspas yada gazete koyarsanız temizlemesi kolay olur. .Bebeğiniz bir. sürü ,manevralar yapıp kıvranacaktır, Bir kaseye ya da tabağa şişeden bebeğiniz için hazırladığınız yemeği koyun. Hafifçe ısıtın biraz da karıştırın , Çıkacak karmaşayı tahmini ederek birkaç peçete ve bez hazırlayın. Bebeğinize bir önlük giydirin. Bir tane de siz giyin. Video kamerayı hazırlayın. Rahatça oturun

DİKKAT ! Yemek yedirirken cam tabak yerine bebekler için üretilmiş plastik tabak ve kaşık kullanmanız , bebeğinizin hareketi sırasında kırılarak ona zarar vermesini engelleyecektir.

Kaşığı doldurun: Yemeğin çoğu ayıcığınızın ağzından düşe­ceği için, kaşığa çok az miktarda, yemek doldurun;

Bebeğin dikkatini dağıtın: Bebeğe başarılı bir şekilde ilk defa katı yemek vermenin bir yolu birşeyler ile onun  ilgisini çek­mektir. Bebeğiniz yemek, yerine muhtemelen kameraya bakıyor olacaktır. Bebeğinizin dikkatini çekmek için yüksek tonda sesler çıkarın, ağzınızı açın ve kaşıkla oyunlar oynayın.

Bebeğe yedirin: Yemeğin sıcaklık derecesini test ettikten sonra kaşığı bebeğinizin dudakları üzerine koyun. Yemeği ağzının içine itmeden önce tadına bakmasına izin verin. Bebeği­nize bakın ye ağzınızı açın. Nazikçe kaşığı bebeğinizin ağzına yerleştirin, kaşığın sağını yukarı doğru bükün ve kaşığı dışarı çı­karın. Şansınıza, tamamını üzerine atmazsa, bebeğiniz yemeğin çoğunu dışarı atacaktır.

Sabır, övgü, azim: Bütün bunları pratiğe dökmeniz gerekir. Bebeğinize gülümseyin, onu tebrik edin, yeniden denemesi için onu cesaretlendirin. Sonunda bebeğiniz vereceğiniz ek gıda yemesini öğrenecektir.

6 Aylık Bebek Boy – Kilo Tablosu

Anne ve babaların çocuklarının gelişmini takip ettikleri en önemli ölçü bebeklerinin boy – kilo talosudur. 6 aylık bebek gelişimi normal şartlarda 5.4 kilo ile 9.6  kilo  /  boyu ise 59 cm – 75 cm arasında olması gerekir.

Kız ve Erkek Bebeklerin Boy – Kilo Çizelgesi
En düşükEn yüksek
 6 Aylık Bebek Gelişimi [Kız]5400 gram – 59 cm9500 gram – 73 cm
6 Aylık Bebek Gelişimi [Erkek]5500 gram – 60 cm9600 gram – 75 cm

6 Aylık Bebek Doktor Kontrolü ; Muayene Zamanı

 

Ciddi tıbbi problemleri engelleme, altıncı ay muayenesi bebeğin geçmişinden ve fiziksel muayenesinden ibarettir. Geçmiş: Doktorunuz  muhtemelen size aşağıdaki soruları soracaktır ;

 • 6 aylık bebek doktor muayenesiHerkes birbiriyle iyi mi ?
 • Bebeğinize katı yemek vermeye başladınız mı ?
 • Eğer başladıysanız bunları yiyor mu ?
 • Bebeğiniz uyuyor mu ?
 • Bebeğinizle ilgili endişeleriniz var mı ?
 • Etrafına ilgi gösterme, konuşma, hareket girişimleri gibi davranışları yaş düzeyi için yerinde mi ?
 • Duyma problemi ya da görme bozulduğu gibi bir kusur hissediyor musunuz ?

Fiziksel Tedavi: Doktorunuz 6 aylık bebek gelişimi durumunu tıpkı bir öncekilerdeki gibi muayene edecektir. Kafa çapı, boy, ağırlık ölçüleri alınacaktır. Ayrıca doktorunuz vitamin ve florid tedavilerini ele alabilir. İğne deliği yoluyla anemi için kan kapsamını tamamıyla kontrol edebilir.

Bağışıklık: Eğer bebeğiniz sağlıklıysa, doktorunuz muhtemelen DTP (difteri, tetanos, boğmaca) Hib ( haemophilus gribi ) ve muhtemelen OPV (çocuk felci) aşı serilerinin diğerlerini uygulayacaktır. Hepatitin ilk aşısı yapıldıysa serinin son aşısı yapılacaktır.

6 Aylık Bebek Oyuncakları İle Oynanacak Oyunlar

Bebeğinizin yükselmiş hareket gücü ve gelişmiş boyun perdesi azıcık daha enerjik oyunlar oynamasına izin verir. Güçlenmiş psikolojik algı becerileri daha fazla etkileşimi mümkün kılar. Aşağıdakileri deneyin ;

 • bebek oyuncakDevamlı olarak bebeğinizle konuşun. Diyalog kurarak onu meşgul edin.
 • Top saklamaca oynayın. Bebeğinize topu gösterin, sonra arkanıza saklayın, topun kaybolmadığını fark edip etmediğini gözleyin. Bazı bebekler saklanmış bir objeyi aramaya çalışırlar. Top 6 aylık bebek oyuncakları içinde en iyisidir.
 • Ona şarkı söyleyin. Bebeğinizin ifadelerini sevinçle karşılayarak, konuşması ve ifadede bulunması için teşvik edin.
 • Şarkı söylerken ya da bir ritmi mırıldanırken bebeğinizi ayaklarınızın veya dizlerinizin üzerinde zıplatın. Diğerlerinden; daha yüksek bir sesle ona özel bir söz söyleyin ve ekstradan daha yükseklere zıplatın.
 • Bebeğinizi uyluklarınızın ya da karnınızın üzerinde kollarından yavaşça kaldırarak dikilme oyunları oynayın.
 • Bebeğinizi emekleyecek şekle getirin. Gerektiğinde göbeğinden destekleyin. Bebeğinizi omuzunuzun üzerine koyun aynanın önüne geçin ve bir kaçık gibi dans edin. Şunu unutmayın ki bebeğiniz için en önemli oyuncak sizsiniz.
 • Bebeğinizi kapı kolundan veya kalorifer borusundan yaptığınız salıncağa koyun ve sallandırın. Bebeğiniz salıncaktayken asla onu yalnız bırakmayın.
 • Sabit bir yürütücü alın. Bu, bebeğinizin hareketli bir yürütecin ciddi tehlikelerine yol açmaksızın, ayakta durma ve sıçrama kabiliyetini denemesine fırsat verecektir. 6 aylık bebeğinizin en sevdiği oyuncak olacaktır.
 • Üzerine binilebilecek oyuncaklar alın.

DİKKAT ! Güvenlik noktalarını daha detaylı bir şekilde 8 ve 9 aylar da ele alacağız ama yine de bebeğinizin gelişmiş hareketliğine dikkat edin. 6 aylık bebek gelişimi dönemin de bebeğiniz küçük objeleri tutma yeteneğine sahip ve onları yiyebilir pozisyonundadır. Ayrıca, yuvarlanma yetenekleri geliştiği için, düşme ve bazı şeyleri karıştırma “becerileri” de yükseldi. Bebeğinizi asla Yalnız başına yatakta, tezgahın üzerinde, elbiselerin, kablolu oyuncakların yanında, telefonun ve merdivenlere giden bir kapının yakınında bırakmayın.

Bu dönemdeki Bebekler de Sık Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir ?

 • Diş çıkaran kızıma nasıl yardımcı olabilirim?

Doğru bir şekilde karar verilerek, doktor onayı ile iburofen veya asetaminofen gibi  analjezik kullanımı bebeğinizin zor bir geceyi bitirmesinde yardımcı olabilir. Ek olarak orta düzeyde anestezi bebeğinizin diş etlerine
uygulanabilir. Ayrıca, soğuk sıvılar, dondurulmuş diş halkaları veya alana baskı uygulanması rahatlatıcı olabilir. Büyük anneniz ne derse desin bebeğinizin diş etlerine alkol uygulamayın. Dişleri teizlemek için Gerekli olan tek şey nemli bir bez parçayla ya da tülle dişi ovalamanızdır. Şimdilik florürlü diş macunlarından uzak durun. Çok fazla florür bebek sağlığı için iyi değildir

 • Bebeğimin ağzından Sürekli Salya Akıyor?

Ağzından su akan, tüküren bebeğinize severek bakmaya çalışın. Bunu 6 aylık bebek gelişimi noktası olarak görün. Muhtemelen bebeğiniz. diş çıkarmaya başlıyor. Diş çıkarma herhangi bir zamanda başlayabilir. Bazı bebekler iki aylıkken diş çıkarmaya başlarken bazıları bir yaşına kadar diş çıkarmazlar. 6 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğinizin diş etleri üzerinde küçük, şişkin benekler fark edebilirsiniz. Tipik olarak önce ön dişler gelir.

Bebeğinizin yakında ağız dolusu, küçücük, kıtır kıtır öten ustura gibi keskin dişleri olacağını bilmenin coşkusuyla birlikte, diş çıkarmanın herkes için ıstırap verici bir durum olduğunu göreceksiniz. Bazı bebekler diş etlerinden dolayı acı çekmezken birçoğu bu acıyı yaşarlar. 6 aylık bebek gelişimi döneminde buna sık rastlanır. Diş çıkarma sessiz sakin bebeğinizin yoluna çıkarak, onun uyku saatlerini bozabilir ve iştahını kaçırabilir. Bebeğiniz sinirli olabilir ve siz de dahil etrafındaki her şeyi ısırmaya çalışabilir..

Bazı uzmanlar diş çıkaran çocuklarda kısa ateşler, kusma durumları ya da ishal konularında tartışmaktalar, fakat anne ve babaların bu yöndeki beyanları durumu kanıtlamaktadır.

6 Aylık bebek gelişimi dönemi ile ilgili yazımızı burada sonlandırıyoruz. www.alinanne.com sitemizin sosyal medya hesaplarından bizleri takip etmeyi unutmayın.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar