Aile Toplantısı Nasıl Yapılır

Aile Toplantısı Nedir ve neler konuşulur gibi soruları duyar gibiyim. pekala iletişimin hızla arttığı fakan bu artışa nazaran kalitesinin düştüğü bu dönemde  ;

Aile Toplantısı Nedir ?

Pek çok problemin aile toplantıları sayesinde çözümlenebilir olması sadece fazladan bir kazançtır. Asıl kazanç çocuğun öğrendiği tüm yaşamsal becerilerdir, problem çözme yeteneği, işbirliği, karşılıklı saygı, üretkenlik, analitik düşünme becerisi, duyguları ifade edebilme gücü, sorumluluk alma ve ailece eğlenebilme becerisi gibi… Bu insanlar yapılan hataları, harika fırsatlar olarak değerlendirirler ve bunu doğruyu bulma yolunda kullanırlar. Sonucu (belki de ilk), önemli kazanç ise aile bireyleri arasındaki bağlılıktır.

Ebeveynler pek çok sıkıntıyı (en küçüğü dört yaşındaki) çocuklarıyla beraber çözebilirler. Aile bireylerine, haftalık aile toplantıları sırasında tartışmak ve/veya çözmek üzere, gündeme getirmek istedikleri problemlerini bir ajandaya yazmalarını teklif edebilirsiniz. Aşağıdaki sıralanan maddeler başarılı aile toplantısı  için çok önemlidir:

Aile Toplantısı Nasıl Yapılır

  • Herkesin kolayca uyabileceği en düzenli bir şekilde programlanmış haftalık buluşma zamanı tespit etin.
  • Herhangi bir yere (genellikle buzdolabı) herkesin görebileceği ve üzerine not alabileceği bir ajanda yerleştirin.
  • Aile toplantısı , övgü ve takdirle başlayın. Böylece tüm aile bireyleri onay yerme ve onay alma fırsatı elde etmiş olur.
  • Sırayla görev yapacak bir başkan ve kaydedici sekreter tayin edin. Başkan idare edeceği toplantının gündemini belirler, tartışılacak başlıkları okur, konuşmak isteyenleri çağırır ve genellikle toplantıyı dengede tutmaya çalışır, Kaydedici, önerileri yazar ve herkes tarafından kabul edilen bir öneriyi daire içinealır.
  • Çözümler üzerinde etraflıca düşünüp kafa yorduktan sonra tüm önerileri oylamaya sunup. Bir öneri üzerinde sonuca varmadan önce tüm aile bireyleri uzlaşmalıdır. Bazı zamanlar ailenin uzlaşmaya varabilmesi için, bir konu üzerinde haftalarca hatta aylarca tartışmaları (Aile bireylerinin sakinleşmesi ve kendi aralarındaki bilgi alışverişinin gerçekleşmesi için, zaman ayırma) gerekebilir.
  • Programlan düzenli bir şekilde sıraya koymak için bir aile takvimi tutun, aile gezileri için planlar yapın, önemli olaylarda aile bireylerinin hazır bulunmasını sağlayın. Aile eğlencelerine zaman ayırıp ayıramadığınızdan emin olun ve bu günü takvime işaretleyin.
  • Bazı aileler toplantıyı bir oyun ya da tatlı ikramı ile bitirmeyi tercih ederler. Aile toplantıları verimli olduğu kadar eğlenceli de olmalıdır.

Aile Toplantısı nda Neler Konuşulur

Aile toplantısı başarıya ulaşması genelde uzun zaman alır (hiçbir aile mükemmel değildir). Ebeveynler çocuklarını sürekli azarlamaktan ve onları kontrol altında tutmaktan vazgeçmeyi öğrenmelidirler. Çocuklar ise aileleri tarafından dinlendiklerini ve ciddiye alındıklarını fark etmelidirler. Bazı aileler çözüm aramanın sonsuza kadar süreceğini düşündükleri için aile toplantılarından ümidi keserler. Bu kesinlikle gerçek dışıdır. Aile Toplantısı Konusu iyi Bir fikir seçin ve hafta boyunca işe yarayıp yaramadığını görmeye çalışın. Eğer işe yaramazsa problemi ajandaya yeniden kaydedin ve tekrar tekrar bıkmadan deneyin. Üzün vadeli kazançların kısa vadeli hüsran ve başarısızlıklardan çok daha önemli olduğunu hatırlayın. Başarısızlıklar yalnızca büyümenin ve öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Aile  toplantısı dışında ile evde huzur sağlamak isterseniz mutlaka söz dinlemeyen çocuğa nasıl davranmalıyım   yazımızı okumanızı tavsiye ederiz…

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar