Bebeğim Uyumuyor Eyvah Eyvah !

Bebeğim Uyumuyor 🙁   Bebeklerde uyku problemi nasıl halledilir ? 🙁 Bebeklerde uyku sorunu karşısında ne yapılır ? 🙁 feryatlarınızı duyar gibiyim. bebeklerde uyku sorunun bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri sırası ile ortadan kaldırdığınızda bebeğim uyumuyor gibi feryatlara da son vermiş olacağınız umuyorum unutmadan söyleyeyim aşağıdaki maddeleri halletseniz bile bebeklerde uyku problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum canınızı sıkabilir anlayış ama sizde anne sabrı var bebeğim uyumuyor serzenişlerine direnin…

Bebeklerde Uykusuzluk

Bebeğim uyumuyor diye şikayet eden anne ve babalar öncelikle bir bebek günde kaç saat uyumalı ? Sorusunun cevabını b,lmek zorundadırlar 1 Aylık bebek günde 15-15 saat arasında , 3-4 aylık bebekler günde ortalama 14 saat , 6 aylık bebekler 14 saat, 10 aylık bebekler ise  10- 14 saat uyurlar.  Çocuğunuz 10 aylık olduktan sonra günde iki veya 3 defa gündüz uykusu uymak zorundadırlar. Bebekler 1.5 Yaşını geçtikten sonra  gündüz uykuları bire inebilir.

Bebekler anne sütü ile besleniyorsa bu durum onun sık acıkmasına neden olacaktır. Anne sütü ile beslenen bir bebeğin gece 2-3 defa uyanması ve emmesi gayet doğaldır.  Bebeğim uyumuyor deyip evham yapmanız gereksiz kalır…

Bazı bebekler sabah 7’den,akşam ye kadar ses çıkarmadan, sessiz ve hoş bir şekilde uyurlar. Anne babalar yeniden toparlanıp, ihtiyaçları gereği dinlenirler. Geri kalanımız ancak, daha az uykuyu hoş görmeyi öğreniriz.

Muhtemelen bunu daha önce çok defa yaşadınız. Saatlerce huysuz bir bebeği etrafta gezindirmekten sonra, yavaşca karyolasına koydunuz. Ellerinizi onun altına veya üstüne birkaç dakika koyup hala onu tutuyormuş gibi kandırmaya çalıştınız. Büyük bir yetenekle, ellerinizi kaldırdınız ve büyük bir gizlilikle odadan süzüldünüz. Daha önceden yediğiniz yemeğin bulaşıkları, banyo, ya da dişlerinizi bile fırçalamadan özel bir on beş saniye umarak hızlı bir şekilde yatağa girdiniz. Ancak yorgunluğunuz ortada.

Yukarıdaki memnuniyetten sonra, tükenmiş vücudunuzu örttünüz ve uykuya doğru sürüklenmeye başladınız. Bilincinizi kaybetmeye başlarken, bebek monitörü hafif sesler vermeye başladı. Ne olduğundan tam emin değilsiniz. Bir hırsız, yangın…. ilgilenmediniz, önemsemediniz ve la la la diyerek yerinize döndünüz. Bir saniye sonra, monitörden çok sesler gelmeye başladı bile. Yorgunluğun verdiği hareketsizlikle, gözleriniz açık ve uzanmış yatıyorsıınuz. Vücudunuzun alt kısmı kestiriyor. Depresyon ve öfke dudaklarınızın arasına sessizce sokuluyor. Monitörden acı çığlıklar gelmeye başlıyor ve ardından bağırtılar…

Eyvah Bebeğim Uyumuyor !

diye feryat edersiniz….

Bebeğin rahatlığı ile ilgili büyük tıbbî sorunlar engellendiğinde bebeğinizin uyuma alışkanlıkları düzelecektir fakat bunun ne kadar kısa sürede olacağı maçhul. Henüz bir programı olmadığı için, genelde. gece ortaya çıkan bu aptal hareketlere olan öfke ve depresyonla başa çıkmanız gerekecek. Eşiniz de aynı derecede tükenmiş olacağı için ona gece yardım etmeniz önemli.

Bebeklerde Uyku Problemi Nasıl Halledilir ?

Bebeğiniz onu bırakmanıza izin vermeyecektir: Bebeğiniz kollarınızda güvendeyken rahat bir şekilde uyuyabilir fakat pozisyonu bozmaksızın beşiğine bıraktığınız an uyanacaktır. Sadece çabalarınızı baltalamak için bebeğinizi uyutmak için saatlerce sallayarak zaman geçirebilirsiniz. Bazı aileler bu hoş olmayan ve çıldırtıcı tecrübeden kaçınmak için bebeklerini, kendileriyle birlikte yatağa getirirler. Özellikle annenin uykusunun ağır olduğu durumlarda emzirme sırasında bebek nefessiz kalabilir. telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu duruma özellik le dikkat etmelisiniz. 8 aydan küçük bebeğiniz ile birlikte uyumanızı tavsiye etmiyoruz.

  • Bebeklerde uyku problemi Çözümü : Bebeğinizin yatağını karyolanızın yanına alabilirsiniz. bu şekilde oluşan ufak mırıltıları zamanında önleyerek bebeğinizin derin bir uyku almasını sağlayabilir bebeğim uyumuyor diye şikayet etmezsiniz 🙂

Meme veya biberon verildiğinde bebeğiniz uyanır: Bütün bebekler emmeye ihtiyaç duyarken, bazı bebekler beslenme konusunda diğerlerinden daha hassastırlar. Bütün gece göğsünüzün üzerinde emmesi hoş değildir. Aileler genelde meme veya biberon yerine emzik kullanmayı denerler fakat çoğu bebek farkı kolayca sezer. Bazı bebekler çok fazla ilgi isterler ve çok fazla içerler. Bu da mide ağrılarına ve gaza neden olur. Neticede sesli uyku önlenir. Sabır ve zamanla, bebeğiniz ne kadar içeceğini ve yardımsız nasıl uyuyacağını öğrenecektir.

  • Bebeklerde uyku problemi  Çözümü : Biberon veya memenin üzerine biraz anne sütü bulaştırmanızı öneririz. Hem kuru ıslak şekilde ağza verilmesi bebeği uyandırmayacak, hemde anne sütünün kokusu bebeğin huzurunu getirerek bebeklerde uyku problemi çözümü için size şans sağlayacak ve bebeğim uyumuyor serzenişlerini bir nebze azaltacaktır.

Bebeğiniz geğirmedi: Bebeğiniz içebilir, içebilir ve geğirmeyebilir. Böylece sütle dolu zamanlı bir bomba olur.Komik ama sizinkinde değil de belki bir başkasının evinde. Bebeğiniz kendi geğiremeyeceği için yardımınıza ihtiyaç duyar. Geğirtilmeden yatağa konulan bebekler genellikle kusar.

  • Bebeklerde uyku problemi Çözümü : Bebeğinizi uyutmadan kesinlikle 15-20 dakika boyuca sırtını ve karnını ovalayarak gazını çıkartmasını sağlayın. Bebeğin gazının çıkartılması bebeklerde uyku problemi konusunda size verilebilecek en büyük tüyo dur….

Bebeğiniz uyku zamanından önce emzik ve beslenme istemeyecektir: Günün son biberonu veya emzirmesi bebeği uyutmak için yeterli olacaktır. Birçok nedenden dolayı, bebek akşam sonrası içmeyi tercih etmeyebilir. Bu durum neden bebeğim uyumuyor diye sızlanmanıza neden olabilir.

  • Bebeklerde uyku problemi  Çözümü: Bu durumda bebeğinizin ağlamasına izin vermeniz uygun olmadığı için bebeğinizi uyutmak için sallayabilirsiniz.

Bebeklerde Uyku Sorunu ( Bunlarda En Çok Karşılaşınlar )

Bebeğiniz en hassas seste bile uyanır: Bebekler için, bazı seslere gecenin bir saati katlanmak önemli iken, diğer sesleri kapatan ve yatıştırıcı ses çıkaran cihazlar hayat kurtarıcı olabilir.

  • Bebeklerde uyku sorunu Çözümü : Akıllı telefonunuzdan fön makinası sesi indirin ! uçak moduna alın…. Çocuğunuzun  en az 1.5 metre uzağına koyarak dalmasını sağlayın….

 Bebeğiniz kesinlikle uyumayı reddeder: Bazen bebeği uyutamadığım zaman, eşime veririm ve hemen uyur. Bunun tersinin olması da doğrudur. Bebeklerde kızgınlık ve öfke duygusu olabilir ve bir başkasının eline verildiğinde de kendini daha rahat hissedebilir.

  • Bebeklerde uyku sorunu Çözümü : Baktınız bebeğim uyumuyor onu altın bir top gibi düşünün ve birbirinize paslayın 😉

Bebeğiniz yeniden uyumayacaktır: Biri gecenin bir yarısı kalkıp bebeğinize biberon vermek ve diğeri bebeğinizi geri uyutamamak. Eşim ve ben tükenmiş ve öfkeli bir halde evimizin üzerine doğan sabah güneşini seyrederek çok vakit geçirmişizdir. Zaman ve pratikle bebeğiniz uykuya dönmeyi öğrenecektir.

  • Bebeklerde uyku sorunu Çözümü : Sabredin yukarıdaki taktikleri uygulayın…

Öfke ve depresyonunuz kontrolden çıkıyor: Eşinizin ve sizin birbirinize, yastığa hatta bebeğe bakıp haykırmak hissi yaygındır. Konuları çözmek için en kötü an olan yorgun, üzgün ve hüzünlü bir zamanda eşim ve ben gecenin ortasında en büyük uyuşmazlıklarımızdan birini yaşadık. Böyle uyuşmazlıkları, daha açık bir şekilde dönebildiğiniz zamana, sabaha kadar erteleyin.

  • Bebeklerde uyku sorunu Çözümü: Sabredin Onun ilerde ki büyümüş halini hayal edin. Öfke ve depresyon emziren annelerde çok telikeli bir durumdur. hormonal dengenin bozulmasını sağlayarak emzirmeyi etkiler. Bebek ile duygusal bağın kopmasına neden olabilir…. O duygusal bebeğin kopması yerine keşke bebeğim uyumuyor olsaydı dediğiniz zamanlar yaşamayın…

 Bu yazımızda Neden bebeğim uyumuyor ? 🙁  Bebeklerde uyku problemi nasıl halledilir ? 🙁 Bebeklerde uyku sorunu karşısında ne yapılır ? 🙁  feryatlarınıza bir nebze olsun çözüm sunmak istedim. İnşallah artık gülebiliyorsunuzdur 🙂  sağlıcakla kalın…. www.alimanne.com

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar