Bebek Aşıları ; Cıss yaptırmadan Önce Mutlaka Okuyun !

Bebek aşıları; düşük miktar da mikroorganizma kapsayan ve hastalıklar ortaya çıkmadan, korunma amacıyla kul anılan maddelerdir. Bu yıl dünyaya gelen bebeklerin  2017 aşı takvimi içinde ve devamında aşılanması önemlidir Burada kullanılan etkenlerin hastalık etkenlerinden farkları vardır. Bunlar ya öldürülmüştür, ya canlılıkları azaltılmıştır, ya da tiplerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Günümüzde birçok hastalığa karşı aşı geliştirilmiş ve halen yeni aşı yapma çalışmaları sürmektedir.

Şüphesiz ki hasta olmadan, hastalıklara karşı aşı olarak korunmak hem daha kolay, hem de daha ucuzdur. Buda bebek aşıları ile olur. Oysa hasta olduktan sonra onun teşhisi ve tedavisi için hem harcanan süre daha uzun, hem de yapılan masraf çok daha fazladır. Bu nedenle çocuklarımızı üşenmeden, zamanında aşılatmalıyız. Ülkemiz çocukluk çağı bulaşıcı hastalıkları açısından şansızdır. Bizde birçok hastalık doğumla 2 yaş arasında görülmektedir. Bu açıdan bilinen aşılar, hem de çocuğun ihtiyacına göre gereken yeni aşılan 0-2 yaş arası yapmak gereklidir. Bu programa uymayan çocuklarda daha sık hastalık görüldüğü gibi, bu çocuklar daha fazla bulaştıran olup salgınlara yol açabilirler.

ÖNERİ: Aşağıdaki Durumlarda aşılar doktor tavsiyesi ile ertelenebilir;

  • Aşılama zamanı çocuğun ağır veya orta ağır derecede hasta olması.
  • Çocuğun önceden aynı aşıyı olurken alerjik reaksiyon göstermiş olması
  • Çocuğun aşının içindeki maddelere karşı aşın duyarlı olduğunun bilinmesi,
  • Canlı virüs aşısı yapılacaksa, kişinin hamile veya bağışıklık sisteminin ilaç veya kanser gibi ağır hastalıklar nedeniyle bozulmuş olması. Bunun dışındaki nedenler, hatta ateş, hafif hastalık hallerinde bile aşı yapılmalıdır.

2017 Yılında Ülkemizde Yapılan Bebek Aşıları ;

Sağlık bakanlığı aşı takvimi

2017 Sağlık bakanlığı bebek aşıları takvimi

Verem (BCG) aşısı: Doğumda daha bebek hastaneden çıkmadaki sol omuzda deri içine yapılır. Doğumda yapılmamışsa veya çocuk tartısı düşük doğmuşsa ilk 6 hafta içinde Verem Savaş Dispanserlerinde bu aşı yaptırılmalıdır. Aşı veremin ağır şekillerinden çocuğu korur.

Karma aşı (DBT): Bu aşı difteri, tetanoz ye boğmaca hastalığının öldürülmüş mikroorganizmalardan hazırlanmış karışık bir aşıdır. Bebeklerde 2., 4., 6. aylarda kol veya bacaktan kas içine yapılır. 18. ayda tekrarlanır. Son olarak 4-6 yaşlar arası veya okula başlarken yapılarak koruyuculuğu tamamlanır. Aşı yerinde oluşan şişlikler için alkol pansumanı yeterlidir.

Çocuk felci (Polio) aşısı: Bu aşıda karma aşılarla aynı zamanlarda ancak ağızdan damla şeklinde uygulanır. Aşılama sonrası görülen hafif ateşlenmede parasetamollü ateş düşürücüler kullanılır.

Kızamık aşısı: Ülkemizde halen salgınlar yapan kızamık anne bu hastalığı geçirmişse bebekte 7. hatta 9 aya kadar görülmez. Bebek aşıları salgınların çok olduğu yerlerde 9. ayda yapılır. Ancak bugün 12. ayda yaptırmanın daha iyi koruyucuk sağladığı bilindiğinden 12-15. ay arasında yapılması önerilir. Tam zamanını çocuğu izleyen hekim kararlaştırmalıdır. Ayrıca tercihen bu aşıyla beraber kızamıkçık ve kabakulak aşılan da yapılmalıdır. Kızamık aşısının 11-12. yaşlarda tekrarlanması da önerilir.

Bebeklerde hepatit b aşısı

Bebeklerde hepatit b aşısı

Hepatit B aşısı: Karaciğer iltihabı (halk arasındaki yaygın adıyla sanlık hastalığı) temizliğe dikkat edilmeyen ülkelerde sık görülmektedir. Aynca çocuk büyüdüğünde ilaç, serum, kan alma hallerinde, mesleki nedenlerle, yanlış cinsel ilişkilerle bu hastalığın geçişi daha da artmaktadır. Bu nedenle bebeklikte bu aşının yapılması önerilmektedir. Bu dönemde yapılırsa hem hastalığa karşı emin olunur, hem de az miktarda aşı kullanıldığı için daha az harcama yapılır.

Hemofilus influenza (Hib) aşısı: Bu aşı doğumla 5 yaş arası dönemde çocuklarda boğaz, burun, kulak enfeksiyonu yapan Hinluenza tip B mikroorganizmasına karşı geliştirilmiştir. Aşısına göre ya 2., 4., 6. aylarda 3 kez yapılır ya da 12. veya 15. aylarda yapılır. Erken yaptırmak tercih edilir.

Su çiçeği (Varisella) aşısı: Ülkemizde su çiçeği oldukça sıktır. Hastalık çoğunlukla problemsiz atlatılır ancak bazen ağır hasarlara ve bazı ciddi hastalıklara yol açar. Bu nedenle mümkünse 15-18. aylar arasında bu aşı yapılmalıdır. Aşı henüz yurdumuzda bulunmamakta-dır.

Zatürre (Pnömokok) aşısı: Bu aşı da son yıllarda ge- Uştirilmiştir. Özellikle sık sık kulak iltihabı ve akciğer iltihabı (zatürre) geçirenlere 2 yaş civarında yapılmalıdır. 5 yıl kadar koruyuculuk sağlar.

Grip aşısı: Her yıl salgınlar halinde görülen grip hastalığına bir çok virüs neden olduğu için aşılama her zaman sorunu çözmez ancak gene de yaran vardır. 6 aylıktan büyük bebeklere sonbaharda yapılır ve 1 yıl kadar çocuğu korur.

Diğer aşılar: Sık ishal geçirenlere Rotavirüs aşısı, tifo içi aşı, menenjit için meningokok aşısı ve daha birçok aşı gerektiğinde kullanılabilir.

Yukarıda da belirttiğim gibi bebek aşıları hususunda 2017 aşı takvimine uyulması son derece önemlidir. Konu ile alakalı olarak aklınıza takılan her türlü soru görüş ve öneriyi aşağıda  bulunan yorum bölümünden bize yazabilir en geç 12 saat içinde cevap alabilirsiniz. alim anneyi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...