Bebek Banyosu ; Nasıl Yaptırılır ? Nelere Dikkat Edilir? Önemli 10 Madde !

Bebek banyosu doğru ve zamanın da yapılması bebeğinizin sağlıklı olması için temizlik ilk koşullardan biridir. Bebeğin normal sağlıklı büyümesi isteniliyorsa olanaklar içinde sık banyo yaptırılmalı, temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle yaz günlerinde bebeğinizi her gün yıkamanız yerinde olur. Yıkama bebeği dinlendirir, rahatlatır, huzur verir ve uyku isteğini artırır. Bebekler doğduğu andan itibaren banyodan hoşlanırlar. Ancak banyoyu yaptıran kişi bu işi istiyerek, hoşlanarak ve bebekle konuşarak, oynayarak yapmalıdır.

Çocuğun ban­yosu sıcak bir oda ve aşağıda belirtilen gerekli malzemelerin hazır­landığı bir yerde yapılmalıdır.  Bebeğinizi yıkamak için sadece bu amaçla kullandığımız temiz, derin, yeterli büyüklükte bir küvete ihtiyaç vardır küvet bulunamadığı durumlarda derin, geniş, temiz bir leğen de (bu işten başka bir amaçla kullanılmamak şartıyla) kullanılabilir. Kısacası bu malzemeler her ailenin sosyo­ekonomik durumuna göre değişebilir.

Bebek Banyosu Yaptırılırken Dikkat  Edilmesi Gerekenler

Bebek banyosu yaptırılırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Konu ile alakalı belirtmek istediğim ilk madde yeni doğan bebek banyosu ne zaman yapılır ? sorusunun cevabı olacaktır. Yeni doğan bebek ; Göbek kordonu düşüp yara iyi olduktan sonra, yani on beşinci günden başlamak üzere olanaklar uygunsa çocuğa her gün banyo yaptırılmalıdır.
  • Çok küçük bebekler sabahları yıkanmalıdır. Emekle­yen ve kirlenen daha büyük yaştaki çocuk son yemeğinden önce yani ikindi sonuna doğru yıkanabilir. Bunun nedeni yıkanma bebeği rahatlatır öğlen uykusu bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli bir durumdur. Yıkanma ile birlikte rahatlayan bebeğin hemen uykusu gelir ve uyur.
  • Bebeğimizi yıkamadan önce ortamın ısısının yeterince sıcak olmasına dikkat etmeliyiz.
  • Aynca ortamda hava akımı olmamalıdır.
  • Bebeğimizin banyosu için kullandığımız sabim ve şampuanlar bebekler için özel haha­zırlanmış, tahriş etmeyen cinsten olmalıdır.
  • Banyo esnasında kulaklarına su, sabun kaçmamalı, yine su ve sabun yutmamalıdır.
  • Banyo süresi çok uzun tutul­mamalı, bebek banyodan çıkınca hemen büyük bir hav­luya sanp kurulanmalıdır.

Banyodan Önce Bulunması Gereken Malzemeler

Banyo malzemelerinin önceden hazır olması çocuğun sağlığı açısından önemli olduğu kadar annenin koşuşmadan huzurlu, neşeli, hoşlanarak banyo yapmasını sağlar. Çocuğun banyoyu sevmesinde annenin tutumu önemlidir. İşte bebeğin banyosu esnasında gereken malzemeler;

 1 – Küvet ( plastikten yapılmış sadece bebek yıkamakta kullanılan ) veya leğen
 2 – Kova (bebeğiniz için hazırladığınız temiz ve ılık su bulunur )
 3 – Maşrapa (kova içinde bulunan suyu alarak bebeğe dökmeye yardımcı olacak )
 4 – Küvet Filesi ( Küvette bebeğin pis su ile temesını önlemek için kullanılır. Eğer tek başınıza bebeğinizi yıkıyorsanız mutlaka olması gereken bir malzeme  )
 5 – Banyo Şapkası (Bebeğin başından su döküldüğünde gözüne su kaçmasını önler çokta gerekli bir şey değildir.)
 6 –  Selülozik Banyo Süngeri ( yumuşak bir lif de bu işi görür )
 7 – Bebek Yağı
 8 – Vücut Losyonu
 9 – Detay temizliği için yumuşak kağıt havlular

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır ?

bebek banyosu # Küveti hazırlayın : Bebeğin küvetin içine sokulması Banyoda sırtüstü tutulması bebeğin sığabileceği genişlikte leğen gibi herhangi bir kap (Kap, sıcak sabunlu su ile temizlendikten sonra kullanılmalıdır.) Te­miz bir şekilde (36.5-37 derece) su ile doldurulur, suyun sıcaklığı içine dirsek batırılıp denenerek uygulanacak. (Bu deneme hiç bir zaman daha yüksek sıcaklıklara dayanan el ile yapılmamalıdır.)
 # Bebeğinizi soyun ve onunla konuşun : Bebeğiniz banyo yapmadan çekinebilir hoşuna gitmeyebilir. Böyle durumlarda onun dikkatini dağıtmayı deneyin.
 # Bebeğinizi iki elinizle tutun : Çocuk soyulur sol el başın altından sağ el ile bacaklardan tutu­larak banyoya sokulur. Çocuğa güven vermek, suyu sevmeye alış­tırmak için çok sıkı tutulmalıdır. Banyo süresi ortalama beş dakikadır.
 # Şampuanlayın : Çocuk banyoda iken vücudun her tarafı ve başın saçlı kısmı sa­bunlanır, sabunlu suyun gözlerine akmasını önleyecek şekilde bol su ile yıkanır. Sudan çıkartılan Çocuk daha önce hazırlanmış sıcak havlu ile özellikle kıvrım yerleri iyice kurulanır.

 # Durulayın : Bebek şampuanlarının en sevdiğim özellikleri kolay durulanmasıdır. Başından aşağı maşrapa ile su dökerken birden aktarınn yavaş yavaş dökmek bebeği korkutacağı gibi kulağına su kaçmasına da neden olur.

 DİKKAT ! :  Bebek banyosu esnasında dikkat edilmesi geren en önemli nokta bebeğin kulağına su kaçırılmamasıdır. bebeğin kulağına su kaçması durumunda kulak enfeksiyon kapabilir. Böyle durum ile karşılaşmamak için kulan banyodan sonra muhakkak temizlenmelidir

 # Kurulayın:  Banyodan Sonra Dikkatle Kurulanır bebek giydirildikten sonra yüzünün temizliği yapılır. Yumuşak bir bezle kulak kepçesinin; özellikle iç kulak kıvrımlarının kurulan­masına özen gösterme unutulmamalıdır. Gözler kaynatılmış suya batırılmış pamuk ile silimelidir.

Bebekler sümkürmeyi bilemedikle­rinden burun yolları tıkanır ve güç nefes alırlar. Burunun işi ıslatılmış bükülmüş yumuşak bezle temizlenir. Burna tahriş edici sulu ve yağlı maddeler damlatmak yararsız ve tehlikelidir.

 # Yağlayın : Kurutma işlemi bittikten sonra  sonra tüm vücuduna badem yağı veya bebek yağı sürülmelidir. Bebeğe hiç bir zaman pudra kullanılmamalıdır.

 # Giydirin : Hazırladığınız kıyafetleri biran önce önce giydirmeniz bebeğinizin hasta olmasını önleyecektir.

Bebek nasıl banyo yaptırılır video izleyerek daha rahat anlayabilirsiniz;

Bebek banyosu nasıl yaptırılması gerektiği yazımı burada sonlanırıyorum. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Bebeğinizle birlikte sıhhatli günler dilerim. sosyal medya hesaplarımızdan alim anneyi takip etmeyi unutmayın.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar