Bebek Kakası Rengine Göre Bebeğinizin Sağlık Durumunu Yorumlayın !

Bebeğiniz kaka rengi nasıl olmalı bilginiz var mı ? Özellikle kaka rengi ve kokusuna göre hastalık teşhisi yapıldığını biliyor muydunuz ?

bebek kakası

Bebek kakası konusunda bilgi sahibi misiniz ? Bebeklerin kakası neden yeşil olur biliyor musunuz ? Bebeğinizi ilk defa kucağınıza aldınız peki; yeni doğan bebek kakası rengi nasıl olması gerekir ? işte bu günkü yazımda bu konuları sizin için derleyeceğim.

Yeni doğan bir çocuk ilk birkaç gün esmer, yeşilimtırak, bazen siyah, ele ve çamaşıra yapışan sümük gibi kokusuz bir kaka yapar ki buna ( Mekonyum ) denir. Bunun büyük bir kısmı safra, barsak hücreleri vesairedir. Mekonyum çıkması tükendikten sonra kakanın rengi yeşilimsi olur, birinci hafta sonunda yeşil renk de kalmaz ve çocuk sağlam kaldıkça ve meme emdikçe daima sarı kaka yapar.

Süt bebek kakası meme ve inek sütü emmelerine göre önemli değişiklikler gösterir:

1 – Meme emen normal bir çocuğun kakası, altın sarısı renginde, mütecanis, ufak ve beyaz sarımtırak parçalardan ibarettir (bu parçalar normal olarak küçük ve az olmalıdır. Eğer adedi fazlalaşır ve büyüklüğü bir nohuda yaklaşırsa sindirim yolunda bir hastalık olduğu anlaşılır. Reaksiyon asittir ve kokusu fena değildir. İçinde sümük gibi parçalar yoktur.

Sarı kaka havada kalırsa yeşilimsi olur. Bu yeşilliğin kıymeti yoktur. Eğer kaka yapıldığı zaman rengi yeşil çıkarsa o zaman bağırsaklar da bir bozukluk olduğu anlaşılır.

2 – İnek sütü içen normal bir çocuğun kakası, soluk sarı renkte, amonyak ve biraz fena kokulu, reaksiyon alakalı veya nötr düşünülür. Mütecanis değildir. Beyaz parçaların adedi (meme emen çocuğun kakasındakine göre) daha çoktur.

Meme emen sağlam bir çocuk ilk aylarda günde 3 4, beş altı aylıkta günde 2 3, altı aylıktan iki yaşına kadar günde 1 2 defa kaka yapar. Bunun kesin sayısı olamaz, her çocuğa göre değişebilir. Bazı çocuklar ilk günlerden itibaren kabız çekerler (bu çocukların anneleri kabız ise önce  onların tedavisi gerekir) . Bazıları sulu kaka yaparlar. Bir çocuğun ishali vardır diyebilmek için, kakanın sayısının fazla olmasından ziyade kakanın sulu, kokulu, sümüklü, kanlı vs. olması gerekir. Bazı çocuklar bir günde dört defa kaka yaparlar, fakat manzara normaldir. Bu çocuklara ishali vardır dememiz doğru olmaz. Buna karşılık çocuk 1 2 defa kaka yapar, fakat manzarası tamamen bozuktur. Bu çocuklar doktora göstermelidir.

Çocuk iki üç aylık olunca oturağa oturmaya alıştırmalıdır. Bunun için ufak bir oturak alınır. Ana, oturağı kucağına alır ve çocuğun arkasını, kendi göğsüne dayamak üzere çocuğu oturağa oturtur.

Oturak temiz ve sıcak olmalıdır. Bu su suretle her gün belli saatlerde çocuk oturakta beş on dakika tutulursa oturağa tuvalet yapmaya alıştırılmalıdır.

Bugünkü  yazımda sizlere Bebek kakası konusunda bilgi sahibi yapmaya çalışarak , Bebeklerin kakası neden yeşil olduğunu anlattım ? ve  Yeni doğan bebeklerin kaka rengi nasıl olması gerektiğinden bahsettim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan soruları bana yorum sayfasını kullanarak yazabilirsiniz. Bebeğinizle birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yarın dilerim.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar