Bebek Yemekleri | Bu Mamaları Hazırlamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı !

Bebek yemekleri hazırlamak özellikle ilk çocuğunu kucağına alan anneler için hiçte kolay olmayan bir durumdur. Bebek mama tarifleri konusunda deneyim kazanarak ve pratik yaparak nefis bebek yemek tarifleri hazırlayabilirsiniz.

Bebeğin meme veya sütle beslenmesi ancak geçici bir zaman içindir. Beşinci aydan sonra bebek sütten başka diğer bazı besinleri de sindirebilecek bir duruma girer. Bir yaşına hatta 20 nci aya kadar yalnız meme ile beslenip de sıhhatte kalan bebekler varsa da, bunlar, çok azdır.

Eskiden ilk mamaların verilmesi için çocuğun iki dişi çıkması beklenir ve diş çıkmasını sindirim aygıtının sütten başka diğer besinleri de sindirebilecek bir çağa geldiğine işaret sayarlardı. Fakat denemeler göstermiştir ki bebeğe , bebek yemekleri vermek için diş çıkarmasını beklemek doğru değildir

Bebek Yemekleri Hazırlamanın Püf Noktaları;

Bebek yemekleri hazırlarken ilk mamalar sert olmamalıdır. Çünkü bebek bu sert besini çiğneyecek halde değildir. Bunların sıvı veya suluca olması gerekir. Bebek mama tarifleri hazırlanırken zaman birinci gün az miktardan başlamalıdır. Mamadan sonra, bebek meme emiyorsa meme, biberon alıyorsa biraz biberon emzirmelidir. Mama her gün biraz daha artırılarak, bir hafta on gün sonra hazırlanan mamanın hepsi bir defada verilir. Artık bundan sonra, mama üzerine meme veya biberon emzirilmez sadece bebek yemekleri yedirilir.

Mamaların içinde sindirimi güç besinler bulunmamalıdır, sindirimi güç olan besinler hem bebekte rahatsızlık yaratır hemde dengeli beslenmesinin önüne geçer. Bundan dolayı bebek yemek tarifleri hazırlarken ince eleyip sık dokumak gerekir. Birinci mamalar unlu olmalıdır. Bazı çocuklar altı aylıktan önce unlu mamaları gayet güzel sindirebildikleri halde bazıları bir yaşında bile unlu yemekleri sindiremezler.

Meme emen çocuklar inek sütü ile beslenenlere nazaran unlu besinleri daha kolay sindirebilirler. İlk aylarda vakitsiz  verilen nişastalı mamalar sindirim sisteminde sıkıntılar yaratabilir.Bundan dolayı ilk 6 ayda bebek mama tarifleri hazırlarken besin değerleri dikkatli kontrol edilmelidir.

İlk mamaya başlarken unlu besini az miktarda vermelidir (5 – 6 gram un) sonraları 8 10 grama çıkarmalıdır. Bebek yemekleri içinde unlu besinlerden en çok kullanılanlar; buğday, pirinç, arpa unlarıdır. Yulaf ve mısır unlarının sindirimi daha güçtür. Patates ununun azotlu maddeleri az, suyu çok olduğundan besin kuvveti yeter derecede değildir.

1 Yaşından önce verilecek unlu bebek mama tarifleri

Süzmeler: İnek sütü ile beslenen çocukların sütüne su yerine süzmeler katılır. Süzme yapmak için az dövülmüş pirinç tanesinden üç çorba kaşığı (yani 60 gram) önce yıkanır, üzerine bir kilo su konarak hafif ateşte bir saat kaynatılır. İçine biraz tuz (2 3 gram kadar) konur ve süzülür. Bu helmeli süzme süt ile karıştırılarak çocuğa verilir. Süzmenin sulusunu kullanmak istenirse süzüldükten sonra elde edilen helmeli süzmenin üzerine sıcak su koyarak bir kiloya tamamlanır. Pirinç yerine arpa veya buğday taneleri de kullanılır.

Un bulamacı (sütlü): Her tahıl unu ile yapılabilir. (Buğday, arpa, pirinç, mısır, yulaf gibi). Bir kahve kaşığı un biraz soğuk su ile karıştırılır. Hamur haline gelen bu sulu unu 100 120 gram sıcak süte yavaş yavaş dökerek ve durmadan karıştırarak hafif ateşte 15 dakika pişirmeli ve bir ufak tutam tuzla bir parça kesme şeker (5 6 gram) koymalıdır. Böylece hazırlanan mamanın 100 kalori besin kuvveti vardır. Un miktarım yavaş yavaş artırmalıdır. Unlu mamalar pratik bebek yemekleri arasında yer alır.

Bazı çocuklar unu öncelikle kuru olarak bir tabakta hafifçe kavurarak hazırlanan mamaları daha kolay sindirirler.
İlk mamalar suluca, salep kıvamında olmalıdır. Çocuk inek sütü ile besleniyorsa bu mama biberonla da verilebilir. Fakat, sütten başka bu gibi mamaları bebek ve yemekleri kaşıkla vermek çocuğu kaşıkla yemek yemeğe alıştırmak bakımından daha faydalıdır.

Bir Yaşından Sonra Verilebilecek Bebek Yemekleri Tarifleri

Bebek yemek tarifleri hazırlarken nelere dikkat edeceğimizi belirtmiştik. Bu konulardan biride bebeğin fizyolojik ve sindirim gelişimine göre bebek yemek tarifleri hazırlanması idi. Bu bölümde anlatacağım tarifleri 2 bölüme ayırdım. İlki et ve ürünleri ile hazırlanan bebek mama tarifleri iken diğeri ise sebzeli bebek mama tarifleri dir.

Et suyu ile hazırlanan bebek yemekleri ;

etli bebek yemekleri tarifleri, bebek yemekleri, bebek mamaları

etli bebek yemekleri tarifleri

200 gram et, yarım kilo suda bir saat kadar kaynatılır. Kaynamada uçan su kadar kaynamış su konarak yine yarım kiloya çıkarılır. İlk zamanlar et suyunun yağı almalıdır. Et suyunun besin kuvveti çok azdır. 100 gramında 8 kalori vardır. Bileşiminde idrat dö karbon yoktur. Albümini ve yağı az, tuzları fazladır. Mide salgısını fazlalaştırdığından sindirimi kolaylaştırır. Fena ve bayat etten yapılan et sularının sindirimi güçtür. Bozuk et suyu çocukta ateş ve yapar bunda dolayı etli bebek yemekleri hazırlarken dikkat etmelisiniz. Taze etten yapılmasına dikkat etmelidir. Çabuk bozulduğundan her gün taze taze hazırlamalıdır. Sıcak havalarda soğuk yerde saklamalıdır. İçine un ve yumurta katılabilir.

Etli tirit: 350 gram suya, 25 gram ufak parçalar halinde ekmek kabuğu veya aynı miktarda peksimet konur. Buna 15 20 gram iyi kıyılmış yağsız koyun veya dana eti ve bir parça da tuz konarak hafif ateşte ara sıra karıştırılarak bir saat kadar pişirilir. Pişme sonuna doğru yarım yumurta sarısı ve biraz tereyağı konur. Çok koyulaşırsa kaynamış su ile kıvamı sulandırılır. BU bebek yemekleri içindeki et yerine aynı miktar dana karaciğeri de konulabilir. Karaciğeri, daha ziyade kansız çocuklara yedirmelidir.

Et: Normal bir çocuğa bir yaşından evvel doktorun izni olmadıkça et vermemelidir. Evvelâ sütlü bulamaçların yerine et suyu ile yapılmış çorbalar denenir. İyi sindirilirse etli tirit verilir. 13 14 aylığa doğru et verilmeğe başlanır. Bazı çocuklar eti daha erken de sindirebilirler.

Beyin ezmesi: Taze koyun veya kuzu beyni zarlarından ayıklanır ve birkaç defa soğuk su ile yıkanır. Hafif tuzlu su içinde iyice haşlanır ve ezilir. Ya çorbaların içine katılarak veya doğrudan doğruya verilir. Bir yaşından ufak çocuklar bazen bu mamayı güzel sindirirler. Evvelâ çok az miktardan başlamalıdır. Bebek gelişimine olumlu etki eden besin değeri olan beyin ezmesi farklı bebek yemekleri arasında dır. Tüketilmesini öneririz.

Karaciğer ezmesi: Taze karaciğerden (koyun, kuzu veya dana) bir parça alınır, zarlarından ayıklanır ve iki üç defa ılık su ile gayet iyi yıkanır. Sıcak suda biraz pişirildikten sonra et makinesinde kıyılır ve bir defa da tel süzgeçten geçirilir. Evvelâ bir kahve kaşığından başlayarak çocuğun çorbalarına katmalıdır. Bu mama dokuz aylıktan sonra verilebilir. Kansız çocuklara çok iyi yarayan bir besindir.

Tirit: Kaynamış suyun içine peksimet veya kızarmış ekmeği ufalayıp koymalı ve hafif ateş üzerinde ekmekler bulamaç haline gelinceye kadar kırk dakika kaynatmalı ve bir parça şeker, tuz katarak süzmelidir.

Tirit, sütlü yapılacaksa evvelâ az miktar su ile peksimet veya kızarmış ekmeği kaynatmalı ,pişmenin sonuna doğru yarı yarıya süt koymalıdır. Çocuğun yaşı uygun ise 1/4 yumurta sarısı da konabilir. (100 gram ekmek 250 kalori, 100 gram kızarmış ekmek 300 kaloridir).

İrmikli sebze çorbası: Bir parça pirzola veya bir parça taze dana kemiği (ilikli), bir patates, bir havuç, bir kabak (ufak ufak doğranır) bir kilo Su ile bir saat kadar kaynatılır. Tel süzgeçten süzülür (süzülen kısımda etin veya kemiğin, sebzelerin suyu ile, sebzelerin püresi de vardır). Süzülen kısma bir çay kaşığı ince irmik konarak hafif ateşte 15 20 dakika pişirilir. Pişme sonunda bir fındık kadar tuzsuz tereyağı ve bir ufak tutam tuz konur.

Yumurta: Onuncu aydan sonra vermeyi denemelidir. (Bazı çocuklar daha erken yumurtayı sindirdikleri halde, bazıları bir yaşını geçtikleri halde bile kolayca sindiremezler) bunda dolayı bebek yemekleri hazırlarken bu konuya dikkat etmelisiniz. Yumurtaya başlanırken yalnız sarısı verilir ve çorbalarına gayet az konur. (Yumurta sarısında fazla miktarda Lesitin, kireç, yağ, A ve B vitaminleri vardır). 15 inci aya doğru beyazını da vermeğe başlamalıdır.”Yumurta çok taze hatta günlük olmadır. Bazı çocuklarda yumurtaya karşı fazla bir duyarlık vardır. Yumurtayı yedikten sonra kusma, sürgün, ateş yükselmesi, vücutta kızartılar olması yumurtaya karşı dayanamam azlık belirtileridir. Bu haller görülünce bir müddet yumurtayı vermemelidir. Tekrar başlanacağı zaman gayet az miktarda vererek yavaş yavaş artırmalıdır. Yine aynı şeyler görülürse bir müddet için yumurtadan vazgeçmelidir. Bazı çocuklar yumurtayı 2 3 yaşından evvel sindiremezler.

Sebzeli bebek yemekleri ;

sebzeli bebek yemekleri tarifleri nasıl yapılır

sebzeli bebek yemek tarifleri nasıl yapılır

Sütlü ıspanak püresi: Yarım kilo ıspanağın yaprağı haşlanır. Tel süzgeçten geçirilir. Ayrıca bir tatlı kaşığı buğday unu, biraz tereyağı ile kuru olarak hafifçe kavrulur ve bir bardak süte ıspanak püresi ile beraber konarak hafif ateşte pişirilir, ufak bir tutam tuz konur. (Aynı püre süt yerine et suyu ile de karıştırılabilir).

Ispanak haşlaması: Yarım kilo ıspanak yaprağı, saplarından ayıklanır. Biraz tuz konarak yarım kilo su içinde yapraklar ezme haline gelinceye kadar kaynatılır. ? Sonra yapraklar iyice kıyılır. Tencerede kalan ıspanak suyu bu kıyılmış yaprakların üzerine dökülür ve biraz tereyağı konur. Bebek yemekleri içindeki bu haşlamalar patates, karnabahar ve havuç ile de yapılabilir.

Patates püresi: 250 gram ayıklanmış patates yarım kilo hafif tuzlu su içinde yarım saat pişirilir. Suyu dökülür ve patatesler iyice ezilir üzerine 100 gram süt ve 3 gram tereyağı konur. Patates Püresi çok iyi ezilmelidir. 12 nci aydan sonra verilir. Mercimek, nohut, fasulye pürelerini 15 18 inci aylarda vermelidir. Bunlar da çok iyi ezilmelidir.

Ekmek: 10 uncu aydan sonra çocukta birkaç diş varsa meme veya mamadan sonra bir parça ekmek kabuğu verilir. Bu suretle çocuk çiğnemeyi de öğrenmiş olur. Fakat ilk zamanlarda büyük ek’mek parçalarının boğazına kaçmamasına ve yutmamasına dikkat etmelidir.

Yaş meyve suları: Doğumdan sonra hayvan sütü ile (tâkim edilmiş inek sütü veya süt tozu veya koyu süt ile) beslenen çocuklarda bazen beşinci ve altıncı aydan sonra (İskorbüt) hastalığı görülür. Bu hastalığın önüne geçmek için birinci veya ikinci aylardan sonra her gün birkaç kahve kaşığı yaş meyve suları içirmelidir. Bu meyveler mevsimine göre portakal, mandalina, limon, domates, üzümdür. Bunları yemekten yarım saat evvel vermelidir. Limon çok ekşi olduğundan biraz kaynamış şekerli su da konabilir. Sürgün yaparsa meyve sularını ya azaltmalı veya bir müddet hiç vermemelidir. Peklik çeken çocuklara meyve suları çok iyi gelir.

 

Havuç ezmesi: 6 7 nci aylardan sonra çocuklar için güzel bir besindir. Orta büyüklükte iki havuç yıkanır ve kabukları kazınır. Ufak ufak doğranarak bir buçuk” bardak az tuzlu suda iyice haşlanır. Ezgin hale gelen havuçlar tel süzgeçten geçirilir, üzerine’ süzülen havuç suyu dökülür. Ayrıca bir çay kaşığı kadar tereyağı, sararıneaya kadar kızdırılır ve ezmenin üzerine dökülür.

Makarna ezmesi: 50 gram kadar iyi cins makarna bir kiloya yakın hafif tuzlu suda bir saate yakın pişirilerek ezilir veya tel süzgeçten geçirilir. Üzerine büyükçe bir fındık kadar taze tuzsuz tereyağı konur. Makarna ezmesi ile yapılan bebek yemekleri Bir yaşına yakın çocuklara verilebilir.

Et sulu bisküvili süt: Bu bisküvilere (Brekfast) denir. Bir bardak şekerli süte bunlardan iki tane ufaklanarak konur ve biraz kaynatılır. Altı aylıktan sonraki çocuklar için değişik bir besin’olabilir.8 9 uncu aya doğru çocuğa günde 6 öğün yemek verilir (4 defa süt veya meme, bir defa mahallebi unlu bulamaç bir defa sebze çorbası). Bazı çocuklar bu yaşa geldikleri halde unlu besinlere karşı isteksizlik gösterirler. Bazıları şekerli, bazıları tuzlu bebek yemeklerini yemezler. Meselâ tuzlu mamayı yemiyor diye çocuğa uzun zaman bu mamayı vermemek doğru değildir. Bir günde hem mahallebi hem çorba yiyebilecek böyle bir çocuğa sevmediği çorba saatinde biraz da mahallebi hazırlamalı ve severek yediği mahallebiden iki kaşık verdikten sonra arada bir kaşık da tuzlu mamasından yedirmelidir. Çocuk böylece isteksizlik gösterdiği mamaya alıştırılabilir.

Bebek yemekleri hazırlanması için derlediğimiz nefis bebek yemek tarifleri yazımızı burada sonlandırıyoruz. Yazımızda da belirttiğimiz gibi bebek mama tarifleri hazırlamak gerçekten büyük öneme sahiptir. Alınan besinlerinlerin kalori ve yağ durumu bebeğin sağlıklı beslenmesine neden olmaktadır. Konu ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar