Bebekler Ne Zaman Yürür ? Kolay Yürümesi İçin 10 Tavsiye !

Bebekler ne zaman yürür ? İşte bu soru bebeğinin yürümesini koşmasnı bekleyen tüm anne ve babaların merak ettiği bir durumdur. İlkler her zaman önemlidir. İlk gülüş ilk anne deyişi, ilk düşü çıkması, ilk kez yürümesi de bunlardan birtanesidir. Bebekler de yürüme ailesel ( kalıtsal ), çevresel ve fiziksel faktörlere göre farklılık gösterebilir. Peki ama bebekler ne zaman yürür ? diye sabırsız sorular almaya başayınca hemen cevabı vermek istiyorum ;

ÖNEMLİ ! :Sağlıklı çocuklar ortalama 13 aylık olunca yardımsız yürümeye başlarlar. Bu beceri 10 ayda da kazanılan bildiği gibi 15 aya kadar da gecikebilir. Diş gelişmesinde, boy uzamasında olduğu gibi yürüme yaşında da aile özelliğinin etkisi vardır.

Bebekler Neden Geç Yürür ?

Şişman çocuklar genellikle geç yürürler. Bu nedenle beslenme dengeli olmalı, sağlıklı olan ve yeterli tartı alan bebeklerde muhallebi gibi unlu ve şekerli yiyeceklere 4 aylıktan erken başlanmamalı, daha sonra da günde bir öğünden fazla verilmemelidir. D vitamini eksikliği de yürümeyi geciktiren bir durumdur. D vitamini verilmeyen bebeklerde raşitizm hastalığı gelişir. Raşitizmde kemiklerde kalsiyum birikmesi az olduğu gibi, kas gelişmesi de geri kalır. Hareket azlığı, geç oturma, geç yürüme, bıngıldağın geç kapanması, el bileklerinin şiş olması, göğüs kafesinde şekil bozuklukları, raşitizmin görülebilen belirtileridir. Anne sütü ve bebeğe verilen diğer besinler çok az miktarda D vitamini içerir. Bebeğin sağlıklı yürüyebilmesi için bebeğe 4 haftalıktan başlayarak günde 400 i.u. D vitamininin verilmesi gerekir. Güneş ışınlarını da bir D vitamini kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Eğer bebeğinizin sağlıklı bir şekilde yürümeye biran önce başlamasını istiyorsanız onu kontrollü şekilde güneş ışınlarına maruz bırakabilirsiniz.

DİKKAT ! :Yeterli kalori ve protein almayan bebeklerde büyüme ve gelişme ve dolayısı ile yürümesi geri kalır. Bu tür beslenme bozukluğunda çocuk zayıftır. Boy büyümesi de yaşa göre geri kalmıştır. Böyle çocuklarda tüm becerilerin kazanılması, bu arada yürüme yaşı da gecikir. Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için iyi beslenmesi çok önemlidir.

Doğumdan önce, doğumda ya da ilk haftalarda beynin hareketle ilgili merkezlerinin zarar görmüş olduğu çocuklar da geç yürürler; hatta bazılan yardıma âletler olmadan yürüyemezler. Böyle çocuklarda başka hareket bozukluklan da görülür. Ender olarak rastlanan ağır hastalıklar ve hormon eksikliği gibi durumlar da çocukta hareket gelişmesini geciktiren sebeplerdendir.

Bebekler Ne Zaman Yürür Demeyin Ona Yardım Edin !

kızımın kullandığı tahta yürüteç

kızımın kullandığı tahta yürüteç

Bebeğinizin yürüme zamanının geldiğini düşünüyorsanız ve hala bebeğiniz de yürüme anlamında bir hareketlilik yok ise burada anne ve babalara büyük bir vazife düşmektedir. Çok hassas davranılmalı özenle yürüme yetisini kazandırma çalışmalıyız. Bebekler ne zaman yürür demeyin siz harekete geçin ! Bebeklerde yürümeyi kolaylaştırmak işte size birkaç tavsiye;

 # Bebeğinizi yürümeye alıştırmak için onu özendirin gerekirse elinden tutup yürütmeye çalışın.

 # Yürümek için en önemli ihtiyaç GÜVENDİR ! ona güvende olduğunu hissettirirseniz işin büyük bir kısmını halletmiş olursunuz.

 # Yürümesi için GÜVENLİ ORTAM oluşturun. Ayağa kalkarken veya sürünürken önüne çıkabilecek engelleri ortadan kaldırın..

 # Duygusal davranarak bebeğim bebeğinize sert davranmayın. Unutmayın ki sizde oluşabilecek en ufak bir hissi bile hissedecek algıları vardır.

 # Bebeğinizi çorap ve ayakkabı ile yürütmek yerine çıplak ayak ile yürümesini sağlayın. Hem bu şekilde kaymasını önleyerek yere sağlam basmasını sağlamış hemde ayak kaslarını güçlendirmiş olacaksınız

 # Yürüme aşamasında tökezleyip düşen bebeğiniz ağladığı zaman (eğer kafasını bir yere çarpmamış ise) kesinlikle kucağınıza alayın. Bu durum ile başa çıkmasını öğrenmesi lazım.

DİKKAT ! : Yürütecin bebeğinizi yürümesini sağladığı efsanesini kafanızdan silin. Bebeklerde yürüteç yürümeyi geciktirmekte ve daha farklı fiziksel problemlere yol açabilmektedir. Ben kızım için tahtadan bir yürüteç alarak onun yürümesine yardımcı olmaya çalıştım. Çok faydasını gördük.

Bugün sizlere bebekler ne zaman yürür sorusuna cevap ararken bebeklerin yürümesini kolaylaştırmak adına tavsiyelerde bulundum. Bizlere sosyal medya hesaplarımızı takip ederek destek verebilirsiniz.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar