Bebekler Neden Ağlar – İşte 20 Neden !

Bebekler neden ağlar işin içinden çıkamıyorum ne yapmalıyım? Bebekler uykuda neden ağlar bu durum karşısında nasıl hareket edilir ? Bu sorular özellikle yeni anne ve babaların en çok karşılaştıkları sorunların başında gelmektedir ama çokta meraklanmayın çünkü hepsinin cevabı bu yazım da. Bebeğim çok ağlıyor diyen anne ve babalar işte bu yazıyı tam sizin sorunlarınızı düşünülerek ele aldım.

Bebek Ağlaması Nedenleri ;

Çığlık veya haykırma sesi duymaya alışkın olmayan anne babalar  için, ağlayan bir bebeği yatıştırma uğraştırıcı olabilir bunun sonucunda bebekler neden ağlar diye soru sorarak cevap bulmak isteyeceksiniz. Bebeğin gözyaşları ve ağlama (sizinki değil), bebeğinizin bir tür ihtiyacını bildirmek için sizinle iletişim kurmaya çalıştığını bildirir. Sağlıklı, altı kuru, karnı tok birçok bebek ele alındığında ağlamayı durduracaklardır. Sanki onun bütün ihtiyaçlarını karşılayamayacakmışsınız gibi hissetseniz de, unutmayın ki bebeğinize sevgi ve ilgiyle cevap vermek ona dünyaya güvenmeyi öğretir. Onun dünyası anne ve babasıdır.

Bebekler neden ağlar konusunda ki zorluklarla yolunuzda ilerlerken mevcut değişkenler ile deney yapın. Sağduyunuzu, yaratıcılığınızı ve sabrınızı kullanın. Bir bebek ağlaması Ve haykırışı sinirleri yükseltebilir ya da rahatsız eden düşünceler yaratabilir. Bebek altı aylık olana kadar “Susana kadar ağlamasına” izin verilmemelidir.  Aşağıda listelenmiş bazı değişkenler bebeğinizi yatıştırmada size yardımcı olabilir. Eşinizle işbirliği yapmaktan başka bir şansınız yok.

Bebekler Neden Ağlar ?      

 bebekler neden ağlarAçlık : Yemekten sonra uzun zaman geçmiş miydi? Çoğu zaman, bir meme ya da sıcak bir biberon ağlayan bebeği yatıştırmak için yeterlidir. Anne sütü (önemi için tıklayınız…) bebeğiniz için  bu konuda eşsiz besin değeri sunar

Mide ağrısı ve gaz : Bebek ağlamasının temel nedenleri arasında en önemli madde bana göre mide ağrısı ve gazlardır. Bebekler mide kramplarının veya gazlarının olduğunu sesli bir şekilde ağlayarak hatta çığlıklar atarak gösterirler. Çoğu zaman kramp ve gazlar beslenirken yutkunmadan doğan havaların sonucudur. Besleme esnasında sıklıkla bebeğinizi geğirtmeniz ve rahatlatmanız gerekir. Bebek bakımı için, belli yiyecekler verilir. Bazen kramplar belli bebek mamalarındaki ölçüsüz şeker sonucu olabilir Bu konuyu hallettiğiniz zaman bebekler neden ağlar ? sorusunuda galiba çözmüş olacaksınız.

Giysi: Bebeğinizin giysisinde onu rahatsız eden bir şey mi var ? Çok mu sıkı ya da giysi etiketi boynunu mu sürtüyor?

Sıcaklık derecesi:  Birçok bebek kundaklanmayı ve bocalanmayı severken diğerleri hafif giydirilmeyi tercih ediyor görünebilirler

Yorgunluk : Genelde bebekler yorgunluklarım ağlama ile dile getirirler. Bebeğinizin yorgunluğundan şüphe ederseniz sallayın veya elinize alıp yürüyün.

Pozisyon: Genellikle bebekler kendilerini savunmasız hissettiklerinde ya da, güvensiz ve rahatsız bir pozisyonda birada bırakıldıklarında ağlayacaklardır.

Diş Ağrılar : Bebekler diş çıkartırken bir takım problemler ile karşılaşabilirler. dişin damakta yaptığı baskı bebeğinizin acı hissetmesine neden olabilir. Bebeklerin ilk diş çıkartma dönemi 6 – 9 aylar arsındadır bu bebek ağlaması nedenidir.  Fiziksel olarak diş etleri kabarır şişer ve bebek ağlaması durumuna neden olur. Şurup akşam yatarken verilebilir. Lokal anestezi etkisi yapan bir jel de günde 2-3 kere uygulanabilir

Nedensiz Ağlayan Bebek : Bazen bebekler nedensiz olarak ağlayabilirler.

Yukarıda belirttiğiniz maddeler bebekler neden ağlar ? sorusuna verilecek en güzel nedenlerdir. bu nedenleri ortadan kaldırdığınız taktirde bebeklerde ağlama on bulabilir.

Bebekler Uykuda Neden Ağlar ?

 1. Bebekler büyüdükçe kabus artar beyin fonksiyonları bilinç alına nasıl bir uyarı gönderdiğini bilemeyiz. Uykudan önceki açlık tokluk ve diğer nedenler bebeklerin uykuda ağlamasına neden olabilir.
 2. Bebeğinizi uyutmadan önce yüksek enerjili tahıllı maddeler ile beslediğiniz zaman hazımsızlık olabilir. Bu durum uykusunda rahatsızlık yaratır.
 3. Yattıkları yer rahat değilse bu durum uykuda bebekler neden ağlar sorununa neden olabilir.
 4. Bebeğinizin uyuduğu ortam karanlık olduğundan ağlayabilir. Odayı loş bir ışık ile aydınlatabilirseniz bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
 5. Anne sütünün etkisi ile bebekte ciddi derecede gaz oluşur bu durum bebeklerin uykuda ağlamasının en önemli nedenidir.
 6. Çocuk bezi: Bebeğinizin altı ıslak veya kirli mi ? Birçok  bebek yemek esnasında veya yemekten hemen sonra bez değişikliği ister. Diğerleri yalnızca iki veya üç beze ihtiyaç duyarken, anne sütü ile beslenen bebekler daha fazlasına eğilimlidirler. Fakat neredeyse bütün yeni doğan bebeklerin ortalama günlük bez değişim ihtiyacı sekizdir. Bebekler uykuda neden ağlar ? sorusunu bu cevaplar ile sonlandırıyorum.

Yeni Doğan Bebek Neden Ağlar

Yeni doğan bebekler dünyaya gelmiş olmanın şaşkınlığını yaşarlar. ilk nefes, ilk koku, ilk yemek, ilk kaka derken vucudun da meydana gelen değişiklikler yeni doğan bebeklerde ağlama nöbetlerine neden olur.

Sancı , Sağlık problemleri, Ses düzeyi , Huy  Mide ağrısı ve gaz sancısı yeni doğan bebeklerde ağlama nedenleri arasında yer alabilir.

Yeni doğan bebeklerde en önemli ağlama nedeninin gaz sancısı olduğunu unutmayın her emzirmeden sonra 15 dakika boyunca bebeğinizin sırtını sıvazlayarak bu sorunu halledebilirsiniz. ?

Sancı: Bebekte ağrı olduğunda ortaya çıkan davranışların açık bir nedeni yoktur. sancı çocuğun dünyamıza alışma döneminde fiziksel bir takım değişikliklere uyarmasının bir sonucu olabilir.

Sağlık Problemleri :  Nadiren yeni doğan bebeklerin rahatsızlığa yol açan sağlık problemleri olabilir. Kulak enfeksiyonu, ağlamaya ve kızgınlığa yol açan bir örnektir Bir bebek bezi kaşın tısı da oldukça acı veriyor olabilin

Huy: Bütün bebekler belirli bir huya sahip olarak doğarlar ve bazıları rahatsızlığı ve memnuniyetsizliği ağlayarak muhtemelen daha fazla

Ses düzeyi: Bazı bebekler arka planda gelen televizyon, radyo müzik çalar gibi seslerinden hoşlanırlar Bazdan müziksiz daha iyi uyurlar ve müzik kutularından gelen ninniler onları korkutabilir

Bebek Emerken Neden Ağlar

 1. emzirmeBebeğinizin ağzı hassastır memeden mikrop kaparak uçuk çıkabilir veya pamukçuk oluşabilir bu ağlamaya neden olur.
 2. Emzirme döneminde gebe kalması durumları ile karşılaşılabilir. annede salgılanan gebelik hormonları sütünün tadını değiştirmiş olabilir. bundan dolayı çocuk ağlar.
 3. Emerken damakları acımıştır bundan dolayı ağlıyor olabilir
 4. Emerken Bebek  ağlaması hasta olduğu için eskisine göre biraz daha az emebilir.
 5. Annenin psikolojisi çok önemlidir.Annede bulunan stres ve gerginlik bebek ağlaması nedenidir. rahat olun ve sakin kafa ile çocuğunuzu emzirim
 6. Karnı doymuştur artık emmek istemiyor olabilir.
 7. Bebeği emzirirken kullandığınız teknikte Hata olabilir

Bu saydığımız 7 madde emerken bebekler neden ağlar sorusunun cevapları arasındadır.

 

Bebekler neden ağlar sorusuna genel nedenler , uyku esnasında olan ağlamalar ve emzirirken ağlamalar olarak 3 başlıkta inceledik. inşallah yazımızı beğenmişsinizdir. Bizlere sosyal medya hesaparımızdan takip ederen destek verebilirsiniz.

 

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar