Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün önemi nedir diye sorduğumuzda ilk çevap olarak bebeğin bilişsel ve fiziksel gelişimin en önemli parçasıdır diyeceğim… Bütün memelerinin yavrularının beslenmesinde tek yol kendi annelerinin sütü olduğu gibi, yenidoğan be­bek beslenmesinde de tek yol kendi annesinin sütü olma­lıdır. Bundan dolayı Anne sütünün önemi büyüktür

Her annenin sütü kendi bebeği için en uygundur ve yeterlidir. Anne Sütünün Önemi bebeğin fiziksel kimyasal ve psikolojik yapısına göre olmasıdır. Bebek bir enfeksiyon kapma durumunda anne sütündeki besin oranları değişerek bebeğe kalkan oluşturmaktadır bu durum Anne Sütünün Önemi ortaya koymaktadır. Bebeğin özelliklerine (dü­şük doğum ağırlıklı, normal ve prematüre bebek), emzir­me dönemine, emzirdiği öğüne ve emzirmenin başmdan sonuna kadar değişiklikler gösterir. Bu kadar özel ve uy­gun gıdadan yavrunuzun yeterince yararlanmasına im­kan sağlayınız.

Anne Sütünün Önemi ve Özellikleri;

  1. Anne ile bebek arasında psikolojik yakınlaşmayı sağlar. Böylece bebek psikolojik doyuma ulaşacak ve an­ne de bunun mutluluğunu yaşayacaktır.
  2. Anne sütünün Önemi eşsiz ve yeri doldurulmaz bir besindir. Hiçbir sanayi maması veya diğer gıdalar anne sütü ile kıyaslanamaz. Bütün özellikleri ile yenidoğan bebeğin he­nüz yeterince gelişmemiş (sindirim, böbrek, sinir) sistemlerine uyum gösterir.
  3. Anne sütü bileşimindeki uygun protein, yağ, kar­bonhidrat ve mineral içermesinin yanısıra bileşimindeki enzimleri ve üstün fîzikokimyasal özellikleri ile bebeğin en iyi şekilde yararlanmasına olanak sağlar.
  4. Emzirme de Anne Sütünün Önemi Mikropsuz ortamdan dünyaya gelen bebeğin, dış ortama adaptasyonunda rol oynar ve onu enfeksiyonlar­dan korur.
  5. Bebeği kansızlıktan, alerjiden korur (Demir emili­mi çok iyidir). Yağ ve protein yapısındaki üstün özellikle­ri nedeniyle beyin miyelinizasyonu çok iyidir.
  6. Anne Sütünün Önemi Bebeğin uygun şekilde büyüme ve gelişmesini sağ­lar. Bebeği proteineneıji malnütrisyonu dediğimiz bes­lenme yetersizliğinden koruduğu gibi, obezite adım vereliğimiz şişmanlıktan da korur.

Anne sütünün özellikleri eskiden beri bilinmektey­di. Ancak son yıllarda tüm dünyada yapılan araştırma­lar ve çalışmalar doğrultusunda uygulamada yenilikler gündeme gelmiştir. Sağlıkla ilgili bilgiler ve araştırma­lar çoğaldıkça uygulamada değişiklikler görülmektedir. Bugünkü doğrular kuşkusuz zaman içinde aynı şekilde değişime uğrayacaktır. Önemli olan bilimsel olarak ka­nıtlanan doğruların en kısa zamanda ve etkili bir biçim­ de topluma aktarılmasıdır.

Tüm anneler bebeklerinize ilk 4-6 ay su bile vermek­sizin kendi sütünüzü veriniz. Çevrenizdeki annelere ve anne adaylarına da aynı uygulamayı yapmalarım öneri­niz.

Emzirme ve Anne Sütünün Önemi ile ilgili ESKİ ve YENİ doğrular ve uygulamalar

ESKİ DOĞRULAR VE UYGULAMALARBUGÜNKÜ DOĞRULAR VE UYGULAMALAR
• Anne sütü en iyi gıdadır.• Anne sütü en iyi gıdadır.
* İlk haftalarda meyve suyu ve D vita­mini verilebilir.• İlk 4-6 ay sadece anne sütü verilme­lidir. Meyve suyu gereksizdir.
• Doğumdan sonra bebekler bebek odasında bakılır.• Doğumdan sonra bebek anneye ve­rilmeli ve emzirilmeli, anne ile aynı odada kalmalıdır,
• Emzirme belirli aralıklarla olmalıdır.• Emzirme sıklığı bebeğin isteğine bağlı olmalıdır.
• İlk aylardan itibaren anne sütü ile bir­likle gerekirse ilave süt formülleri ve­rilmelidir.• İlk 4-6 ay anne sütü yeterlidir.
• Su ilk günlerden itibaren verilebilir.• Ayrıca su vermeye gerek yoktur.

 

Emzirme döneminde anne sütünü artıran yiyecekler ile annenin beslenmesi konusunda yazımızı okumak için lütfen tıklayınız

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar