Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı ? En Doğru Ateş Nasıl Ve Nereden Ölçülür ?

bebeklerde ateş kaç olmalı

Bebeklerde en doğru ateş nasıl ve nereden ölçülür ? Peki bebeklerde ateş kaç olmalı ? Bebeğiniz ateşlendiği zamanlarda ne yapacağınızı biliyor musunuz ? Son zamanlarda anneler ve babalar dan sık sık bebeklerde ateşlenme durumunda müdehalenin nasıl yapılacağı soruları ile karşı karşıya kalıyorum. Bundan dolayı bugünkü yazıma sizlere bebeklerde ateş konusunu anlatarak açıklamayı istiyorum.

Evet, bebek büyütmek çok zevkli, ama bazen püf dediğiniz sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz. Yani bebek hastalanıyor. Anne ve babaların en büyük korkuları bebeklerinin hasta olması ve bu hastalıkta ne yapacaklarını bilememeleridir. Bu kitapta hastalıkların anlatılmayacağını daha önce de defalarca vurguladım. Bu bölümde sık rastlanan hastalık belirtilerinden ve ne zaman doktora danışılması gerektiğinden söz edilecektir. Ailelerin kitaba bakarak tanı koyması çok yanlış bir uygulamadır. ‘Hastalık yoktur, hasta vardır’ ilkesiyle hareket ederek bebeğinizin hasta olduğunu düşündüğünüzde doktorunuza danışınız.

Bebeklerde ateş durumu;

Ateş, vücut sıcaklığının artmasıdır. Çocuk büyütürken ailelerin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarının başında gelir. Her anne baba, başlangıçta ateşten çok korkarlar. Bebeğin ateşlenmesi, vücut dengesinde bir bozulmanın göstergesi olursa da vücudun savunma mekanizmalarının harekete geçtiğinin de belirtisidir. Ateş bir hastalık değil, hastalık belirtisidir. Pek çok nedeni vardır. Nedeninin saptanıp tedavi edilmesi gerekir. Ateşe neden olan hastalık saptanıp tedaviye başlandıktan sonra ateşlenme durumu bir süre daha devam edebilir. Bu sırada neler yapılması gerektiği bilinmelidir.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı ?

 Koltuk altından Ölçümde 37 Derece
 Ağızdan Ölçümde  37.5 Derece
 Kulaktan Ölçümde  36.8 Derece
 Makattan Ölçümde 38 Derece

Yukarıdaki tabloda da gösterdiğimiz gibi bebeklerde ateş kaç olmalı sorusunun cevabı ölçüm yerine göre değişiklik gösterir. Bebeklerde ateş ölçüldüğü yere göre değişiklik arz edebilir. Yukarıda tabloda belirttiğim dereceden üstü ateş olarak kabul edilir. Bu tablodan da gördüğümüz kadarı ile bebeklerde ateş kaç olmalı sorusunun tam bir cevabı olmamakla birlikte ölçüldüğü yere göre değişiklik göstermektedir.

Bebeğin Ateşi En Doğru Nasıl Ölçülür ?

Bebeklerde yukarıda ki tabloda da belirttiğim kadar ile 4 farklı şekilde doğru ateş ölçebilirsiniz. bunlar sırası ile koltuk altından, ağızdan,kulaktan ve makaattan ölçümdür. Birbiri üzerinde üstünlük olarak bir sonuç olmasa da en sağlıklı ölçüm makat olarak gösterilmektedir.

  • Makattan Ölçüm ;

Bebeklerde makattan (rektal) yolla ateş ölçümü önerilir. Bu yol daha güvenilir ve daha hızlıdır. Termometreyi 2 dakika tutmak yeterli olur. Bebeklerin koltuk altı bölgesi dar olduğundan doğru sonuç alınamayabilir.

Makattan (rektal) ölçüm yapılamıyorsa koltuk altının kuru olduğundan emin olunmalı ve termometre en az 3 dakika tutulmalıdır. Makattan ölçüldüğünde bebeklerde ateş kaç olmalı ; Civalı termometre kullanılıyorsa, ölçümden önce civa 36 derecenin altına düşürülmelidir. Digital termometrelerde kullanım daha kolaydır. Hijyenik kullanım için bebeğin termometresi ayrı olmalı, her sefer iyice temizlenmeli ve başka yerde kullanılmamalıdır.

Makattan (rektal) ateş ölçümünde bebek yatar durumdayken termometrenin civalı ucu makattan yumuşakça sokularak 2 dakika kadar beklenir. 2 yaşından küçük çocuklarda bu yöntem önerilir.

  • Kulaktan Ölçüm

Kulaktan ölçüm de son yıllarda ateş ölçümünde rahatlık sağlamıştır. Özel cihazı vardır. Tarifine göre kullanılır. 2 yaşından küçük bebeklerde kulak yoluna tam oturmadığı için sağlıklı sonuç vermeyebilir. 5 saniye gibi kısa zamanda ateş ölçülür. Ateş ölçülen taraftaki kulakta iltihap varsa ateş olduğundan daha yüksek çıkar.

  • Ağızdan Ölçüm

Ağızdan ateş ölçümü bebeklerde pratik değildir. Daha büyük çocuklarda uygulanabilir. Ateş ölçümünden hemen önce sıcak veya soğuk gıdaların yenmesi yanlış sonuç verebilir. Termometre ağız içine yerleştirilip 2-3 dakika bekletilir.

Akşam üstü saatlerinde ateş biraz daha yüksek çıkabilir. Saat 17-19 arası ölçülen ateş 38.5 dereceye kadar normal kabul edilir.

ÖNERİ:  Bebeklerde ateş kaç olmalı ;Bebeklerde 38-38.5 arası hafif ateş olarak tanımlanabilir. Bu durumda bebeğin üstü inceltilir. Ortam sıcaksa soğutulur. Ateş düşmezse ateş düşürücü ilaç verilir. Ilık suyla duş aldırılır.

Ateş 38.5-39 derece arası ölçüldüğünde bebek soyulur, ateş düşürücü ilaç verilir. ilk yarım saat içinde düşmeye başlamazsa ılık duş aldırılır. Yine düşmezse doktora danışılır.

39 derecenin üstündeki ateşte ise yine yukarıda belirtilen önlemler alınır. Yüksek ateş olarak kabul edildiğinden doktora da danışılmalıdır.

Ateş düşürücü ilaçlar doktor önerisi ile kullanılmalıdır. ilacın dozu ve kullanım sıklığına dikkat  edilmelidir.

Bu günkü yazımızın sonuna geldik bu yazımızda sizlere Bebeklerde en doğru ateş nasıl ve nereden ölçülür ? bebeklerde ateş kaç olmalı ? Bebeğiniz ateşlendiği zamanlarda ne yapmak gerekir sorularını yanıtladık umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bebeğinizle birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir hayat dileriz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar