Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür ? Mucize Yöntem

Bu yazımda Bebeklerde ateş nasıl çıkar ? Çocuklarda ve bebeklerde ateş nasıl düşürülür ? sorularına cevap verip,  Bebeklerde ateş düşürücü ilaçlardan şurup, fitil ve tabletin nasıl kullanılması gerektiğini anlatarak anne ve babalara tavsiyelerde bulunacağız.

Normalde çocuğunuzun vücut sıcaklığı gün ve gece boyunca hafif değişmeler gösterir. Sabahlan genellikle düşüktür, öğleden sonra, akşamlan ve çocuğun daha hareketli olduğu zamanlarda daha yüksektir.

Bakteri ve virüsler gibi zararlı organizmalar vücuda girdiğinde ateşe neden olan maddeler açığa çıkar. Bu maddeler vücut sıcaklığını artırır. Vücudun buna uyabilmesi için titreme ve vücudu yeniden soğutmak için terleme oluşur; çocuk bu yolla sıvı da kaybeder. Bebeklerde ateş durumuna yol açan nedenler genellikle enfeksiyon hastalıklarıdır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür ?

çocuğun ateşlenmesiYenidoğan bebeklerde ateş, enfeksiyon hastalıkları dışında çocuğun yeterli emmemesi, beslenmemesi ya da fazla giydirilmesi, sıcak bir odada bulunması sonucunda sıvı kaybetmesi nedeniyle oluşabilir.

Bebeklerde enfeksiyon ile savaş durumu yetişkenlere göre kısıtlıdır. Bebeklerde ateş kaç olmalı ? ; 38 derece ateş yüksek olursa mutlaka doktorunuza haber verin. Bebeğinizde ateş yükselirse ne yaptıysanız  kontrol altına alamadıysanız bebeğinizi teşekküllü bir hastanenin acil bölümüne götürebilirsiniz.

Bebeklerde ateş nasıl çıkar ;

 1. Süt çocukluğu ve okul öncesi (2-5 yaş) dönemlerinde ateş en sık soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu hastalıkları sonucu olu­şur.
 2. Altı aylıktan başlayarak burun etlerinin iltihaplanması tekrarlayan veya uzun süreli ateşe neden olabilir. İki yaştan büyüklerde bademcik iltihabı sorun olmaya başlar. Kulak iltihabı her yaşta görülebilir.
 3. Aşılanmadan sonra da hafif de olsa bebeklerde ateş olabilir.
 4. Kusma ve ishal ile seyre­den hastalıklar ve idrar yollan iltihaplan da ateş nedeni olabilir.
 5. Okul çocukların da (6-14 yaş) da solunum yolu hastalıkları ateşe yol açan nedenlerin başında gelir.
 6. Özellikle kız çocukların da idrar yolu hastalıkları oldukça sık bir ateş nedenidir.

Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri ;

Bebeğiniz 3 aydan daha büyük ve 38 derece ateş varsa doktorunuza başvurun…  Ateşi ne düşürür diyorsanız aşağıda sizin için yazdığımız bebeklerde ateş düşürmek için ne yapılır maddelerini eksiksiz yerine getiriniz;

 • Bebeğinizin üzerine çarşaf veya havlu ile sarıp sarmalayın.
 • Banyonuzda bulunan küvetinizi yada ortamın sıcak olan odanızda bir leğen koyarak  ılık su ile doldurup bebeğinize ılık duş yaptırın. Ilık su ile duş yaptırırken  kafasından aşağı su dökmeyin. Sünger veya temiz bir havlu vasıtası ile ılık suyu bebeğin vücudunda gezdirin.
 • Islattığınız havlu ile bebeğinizin vücudunu sarın eğer bebekte titreme olur ise havluya sarın ve çıkarın…

Bebeklerde ve çocuklarda ateşlenme durumunda doktora danışmadan ilaç vermeyin. Aynı zaman da 39 derece ateş ve üzeri ateşler de muhakak doktara gidin.

Çocuklarda ateşlenme durumundan ne yapılmalı ?

Çocuğa nasıl ilaç içirilir ? Hasta çocuk nasıl bakılır ? hasta çocuğa ne yedirilir? Hasta çocuğa ne yedirmeli ? ilaç içmeyen çocuğa nasıl ilaç içirilir ? Makattan ateş kaç derece olmalı? makattan ateş nasıl ölçülür ? konularına hakim olmanız gerekir.

 • Çoçuklarda ateş kaç derece 34 – 37 derece arasında olmalıdır. Eğer bu değerin üzerinde ise çocuklarda ateşi düşürmek için çocuğunuzu yatağına yerleştirin ve rahatlığını sağlayın,
 • Şunu unutmayın ki çoçuklarda yüksek ateş nasıl düşer sorusunun cevabı dikkatli bakımdır.
 • Çocuklarda ateşi düşürmek için su veya başka içecekler vermeye çalışın. İstemi­yorsa zorlamayın. Ara ara az miktarlarda deneyin.
 • Çocuklarda ateş düşürücü ilaçlar verebilirsiniz, ancak önce hekiminize veya eczacınıza danışmanız daha doğru olur.
 • Çocuklarda ateş, çok yüksek olmadıkça ve vücudun kaybettiği sıvı, yerine konduğu surece genellikle tehlikeli değildir. Çocuklar erişkinlerin aksine daha yüksek ateşte dahi hasta gibi görünmeden günlük yaşantılarım sürdürebilirler. Ateşe daha dayanıklıdırlar.
 • Çocuğunuza mümkün olduğu kadar az giysi giydi­rin.
 • Çocuğunuz yatakta iken onu kalın yorgan ve bat­taniye ile örtmeyin. Tek bir örtü (çarşaf gibi) kullanın. Çocuğu titrediği için sarmak en çok yapılan hatalardan biridir. Titreme vücut sıcaklığını artırır.
 • Çocuğu ıslak bir havlu veya çarşaf ile örtmeyin; bu ısının deri yolu ile kaybolmasını önler.

Çocuğun Ateşi Nasıl Düşürülür ?

 • Çocuğunuzun odasını serin tutun. Oda sıcaklığı 22-24 dereceden yüksek olmamalıdır. Odada ısıtıcı varsa kapatın veya bir pencereyi hafifçe açın. Sıcak havalarda varsa vantilatör veya klima kullanın.
 • Çocuğunuza ağızdan sıvılar (sıvı besin, içecek) ve­rin. Sıvıların verilmesi kaybolan vücut suyunun yerine konması için en iyi yoldur. Anne sütü alan çocukların sık aralarla emzirilmesi ile sıvı gereksinimi sağlanmış olur.
 • Ilık ıslak sünger uygulaması veya ılık su banyosu ile ateş düşürülebilir. Ancak bu uygulamaları hekimini­ze danışmadan yapmayın. SOĞUK SU KULANMAYIN  ÇOCUKLARDA ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN KESİNLİKLE ALKOL, KOLONYA KULLANMAYIN. Sünger banyosu çocuğun sır­tına ve göğsüne en az yarım saat uygulanır. Ateşi düşür­mek genellikle bu kadar zaman alır. Çocuk bu sırada ağ­layabilir.

Çocuklarda / Bebeklerde Ateş Düşürücü İlaçlar

 calpol bebeklerde ateş düşürücü şurupAteşi düşürmek için en sık kullanılan iki ilaç asetaminofen (parasetamol) ve aspirindir. Parasetamol, “Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir. Bebeklerde ateş durumlarında parasetamol tavsiye edilmektedir. Ateş düşürücü ilaçlar arasında çocularda ateş düşürmek için kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Son yıllarda Ateş düşürücü ilaçlar arasında  ibuprofen de kullanıma girmiştir. Bu üç ilaç da ateşi düşürmede ve ağzı azaltmada eşit derecede etkili olmalarına karşın bugün için paraseta­mol ilk seçilecek ilaçtır. Parasetamol şurup veya tablet olarak verilir. Çocuklarda ateş düşürmek için Parasetamol 4-6 saatte bir verilir. Çocuk ağızdan rahat alamıyorsa ateş düşürücü fitil  ola­rak makattan uygulanabilir. Tekrar söylemekte fayda olacağını düşünüyorum KÜÇÜK ÇOCUKLARDA HEKİM ÖNERİSİ OLMADAN ASPİRİN KULLANMA­YINIZ. Ayrıca Küçük çocuklarda novalgine ateş düşürücü olarak kullanılmamalı­dır.

Ateş düşürücü şurup Calpol bebeklerde doktorların da tavsiye ettiği, parasetamol içeren, yan etkileri çok az olan bir ilaçtır. doktor tavsiyesi altında çocuklarda ateş düşürmek için calpol kullanılır.

Bebeklerde ateş hangi durumlarda doktora başvurulmalı ?

doktor

 • Yeni doğan bebeğinizde makattan ölçülen sıcaklık 38 derece ateş veya daha yüksek ise,
 • Koltuk altından alınan sıcaklık 24 saatten daha uzun süre 38 derece ateş  üzerinde devam ederse,
 • Ateş düşürücü ilaç verildikten sonra bile ateş 39 derece ateş veya daha yüksek ise,
 • Derecesi ne olursa olsun ateş üç günden fazla sü­rüyorsa,
 • Ateş ile birlikte alışılmışın dışında ağlama, uyku hali, huysuz veya sakin davranış gözlerseniz.
 • Havale ya da kas seyirmeleri, sarsılmalar, titre­meler olursa,
 • Çocuğunuz iyi görünse bile ensesini rahat hareket ettiremiyorsa,
 • Bilinçte bulanıklık, hayal görme mevcut ise,
 • Çocuğunuzun görünüşünde ve davranışında sizi rahatsız eden her durumda menenjit, sepsis gibi ağır hastalıkların erken tanısı ve tedavisi için hekiminizi aramalısınız. Hekiminiz bu genel kuralları değiştirebi­lir. Mutlaka onun önerisine uymaya çalışın.

Bu yazımda Çocuklarda ve bebeklerde ateş nasıl düşürülür ? Bebeklerde ateş nasıl çıkar ?  sorularına cevap verip,  Bebeklerde ateş düşürücü ilaçlardan şurup, fitil ve tabletin nasıl kullanılması gerektiğini anlattık.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...