Bebeklerde Diş Çıkarma Hedef 32 :) Dikkat Dişim Çıktı Isırabilirim !

Merhaba bugünkü yazımda sizlere ; bebeklerde diş çıkarma sırası konusunda bilgi verip belirtileri neler olduğunu bahsedeceğim. Ayrıca bebekler ne zaman diş çıkarır ? diş çıkaran bebek hangi belirtileri gösterir ? Süt dişleri gelişimi konularına da değineceğim…

Dişlerin Çıkması süt dişlerinin gelişimi anne karnında başlar. Annenin sağlığı hamilelik dönemindeki beslenmesi. Süt dişlerinin sağlığına etki eder. Dişleri geç çıkmasında kalıtım ve yetersiz bes­lenme çocuğun geçirdiği kemik hastalıklarının rolü vardır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkarma zamanında görülen zorluklar diş çıkması normal bir olaydır. Sağlam bir çocukta dişler belli olmadan ve hiçbir zorluk yapmadan çıkarlar. Fakat bazen diş çıkması, çocuğun genel durumunda bozukluklar yapabilir.

Diş çıkaran bebeklerde bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir. Yalnız şunu unutmamak gerekir ki her diş çıkaran bebekte aşağıdaki belirtiler görünmeye bilir. İşte Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ; 

 # Diş, etini delmeden birkaç gün önce dişeti kabarır, gerginleşir, kızarır, menekşe rengi ve bazen soluk bir renk alır.

 # Diş çıkaran bebek damağı çok kaşındığından çocuk, parmaklarını emer veya eline geçirdiği şeyleri ağzına sokar,

 # Bol salyası akar. Bu sıralarda çocuk huysuzlaşır, bağırır, ağlar, uykusu azalır, ateşi yükselir. Bu hal, aileyi haklı olarak telâşa düşürür. Fakat diş, etini delip çıkınca her şey yoluna girer.

 # Diş çıkma zamanında çocuğun kilosu durur veya biraz düşer ve bebekler diş çıkarırken her zaman aynı şeyleri gösterebilirler. Bu hallere daha çok inek sütü ile beslenen, cılız, raşitik ve şişman raşitik olanlarda ve nöröpatik ailelerin çocuklarında rastlanır.

 # Bebekler diş çıkarırken dişeti incelir ve gerilir. Ağızda bulunan bazı mikroplar buradan içeriye girerek dişetlerinin içinde irin toplanmasına sebep olurlar. Bu hal daha ziyade küçük azı dişlerinde görülür.

 # Bazen bebekler diş çıkarırken ateş 39-40 dereceye kadar yükselir.  Eskiden diş çıkarmanın başlı başına bir hastalık yaptığı inancı vardı. Mesela, diş ateşi, diş bronşiti, diş ishali, diş egzaması diş menenjiti gibi. halbuki, diş çıkarma, doğrudan doğruya bu hastalıkları yapmaz.

# Diş çıkaran bebek hatta havale nöbetleri gelebilir. Dişeti kabarır, beyaz, mavimtırak bir hal alır. Dokunulursa çok sancıdığından çocuk ağlamağa başlar. Bu apsenin tedavisi, ufak bir ameliyatla apseyi açmaktır. İrin dışarı aktıktan sonra bütün bu anormal haller tamamen geçer.

# Bebekler diş çıkarırken diş çıkma esansında bu hastalıklar varsa, hastalığın şiddeti artar. Yani bir diş bronşiti yoktur, fakat, öksürüklü (yani ciğer bezleri şiş, burnu tıkalı) çocukların bir kısmında her diş çıkarma esnasında öksürükleri fazlalaşır.

# Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında  ateşi ancak (apse) olduğu zaman meydana gelir.

ÖNERİ: Bebekler diş çıkarırken dişetleri çok kaşındığından, eline geçen her şeyi veya parmaklarını ağzına götürür. Bu durum bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında en sık rastlanan bir durumdur. Burada dikkat edilmesi gereken konu ağzına aldığı cisimlerin pis olması bir hastalık kaynağı teşkil edebileceğinden çocuğun ellerinin ve eline aldığı şeylerin temiz olmasıdır.

Bebeklerde diş çıkarma sırası

Bebeklerde diş çıkarma sırası

Bebeklerde diş çıkarma sırası

Dişlerin çıkış sırası genellikle her çocukta aynıdır. Bebeklerde diş çıkarma sırası konusunu açıklamadan önce süt dişleri kaç tanedir ? ve Bebekler ne zaman diş çıkarır ? sorusunun cevabını vermek istiyorum. İki iki buçuk yaş arası bebeğin 20 tane süt dişi vardır. İlk süt dişleri ortalama 6.ncı ayda çıkmaya başlar.

Bazen, 3 – 4 aylık çocuklarda, hatta , 3 aylıktan ufaklarda da diş çıkması görülebilir. Dişi çıkmış olduğu halde doğan çocuklar da vardır. Fakat bunlara çok az rastlanır. Vakitsiz diş çıkarma anormal bir olaydır. Bu dişlerin bir kısmı çabuk düşerler, bazıları vaktinde çıkmış gibi 7 yaşına kadar kalabilirler

Diş çıkaran bebek süt dişlerinin çıkışı ile katı yiyeceklere başlanmalıdır. Katı yiye­cekler dişlerin sağlığı açısından yararlı olduğu gibi çocukların ko­nuşmalarını da kolaylaştırır. Süt dişlerinin çürüklerinin tedavisi yap­ılsa, daima dişler sağlam ve düzgün olur.

Üç dört yaşlarında, süt dişlerinin çürümesini önlemek ve temiz tutmak için diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmaya başlanmalıdır.

Bebeklerde diş çıkarma sırası;

  • ay alt çene ön ortası 2 kesici diş
  • 9 aylar arası: Üst çenenin ön ortası 2 kesici diş
  • 10 12 aylar arası: Alt ve üst çenenin yanında 4 kesici diş
  • 12-16 aylar arası: Alt ve üst çe­nede 4 birinci öğütücü diş
  • 16-20 aylar arası: Alt ve üst çenede 4 köpek dişi
  • 20-30 aylar arası: Alt ve üst çenede 4 ikinci öğütücü diş

Ortalama olarak aylara göre dişlerin çıkış sırası gösterildi. Diş­ler erken ya da geç çıkabilir. Çocuklar arasında farklılık unutulma­malıdır.

Geç diş çıkarma; Erken çıkan dişlere göre daha çok görülür. Dişlerin çıkması, 10 aylığa, hatta 15-18 aylığa kadar gecikebilir. Dişlerin az bir gecikme, ile çıkmaları önemli değildir; fakat uzun bir gecikme çocuğun iyi beslenemediğini, gelişmesinde bir bozukluk olduğunu da gösterir. Bir yaşını bulup da dişi olmayan çocuklarda raşitizm hastalığı olacağını düşünmelidir.

Sırasız çıkan dişler; Dişler her zaman aynı sıra ile çıkmazlar. Evvelâ alt çenedeki orta kesici dişler çıkacağına, üst çenedeki dişler (meselâ, ilk öğütücü dişler) çıkar. Bu hal normal çocuklarda da olmakla beraber, daha ziyade hasta ve aptal çocuklarda görülür.

 

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar