Bebeklerde idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Etkili Tedavi Yöntemi !

bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yetişkinlere nazaran daha sık yaşanan o rahatsızlıkların başında gelir. Bebeklerde görülen bu rahatsızlık çocukluk çağında Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en fazla idrar yolu enfeksiyonu gözükebilir. Bu rahatsızlığın dikkat edilmesi gereken en önemli husus zamanında belirlenmesi gereken teşhis ve tedavidir. Eğer zamanında teşhis ve tedavisi yapılmazsa ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliğinden hipertansiyona veya kansızlık büyüme durumunda geriye kadar pek çok hastalığa neden olabilir.

Bebekte idrar yollarında enfeksiyon başlamadan bir takım değişiklikler görülür. Hastalık bu belirtilerin yardımıyla daha erken teşhis edilebilir. Çocukta görülen ufak tefek huysuzluklar anne gözünden kaçmamalı, nedeni araştırılmalıdır. Hastalığın başlangıcında teşhis konulabilirse çocuk fazla sarsılmadan tedavisi yapılır.

İşte Bebeklerde idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ;

# İştahsızlık ve Beslenme Bozukluğu : Hiç yememe ya da az yeme’ şeklinde görülen iştah­sızlık çoğunlukla çocukluk döneminde her ateşli ya da sağlığı bo­zan hastalık sırasında kendisini gösterir. Bu durum bebekte ve kü­çük çocukta daha sık görülür. Hastalık geçince iştah da yerine gelir.

# Kilo almada yavaşlama : Bebeklerde meydana gelen iştahsızlık ve beslenme bozukluğu yeterli ve dengeli beslenmemesine neden olur. Yeterli ve dengeli beslenmeme durumu kilo almasında yavaşlamaya neden olur. Sadece bu durum bile bebeklerde veya çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında sayılabilir.

# Neşesizlik, Huysuzluk ve Nedensiz Ağlama: Çevrede her şey çocuğu sıkar. Oyunlara katılmaz, yemek yemez; konuşmaz çocukta devamlı huzursuzluk görülür. Çocukta ağlama her zaman görülebilir. Ancak ço­cuğun gereksinmeleri karşılandıktan sonra devam eden ağlamalar, hastalık belirtisi olabilir.

# Kusma ve İshalin Görülmesi : Süt çocuklarında kusmalar sık görülür. Bebeğin biraz tükürmesi ya da geğirdiği zaman kısmen önemli değildir. Beslenme düzensizliklerinde ve iltihaplı, ateşli,mikrobuk hastalıklarda önemli bir belirtidir. İshal; İshale beslenme düzensizliği ve barsak yolu hastalıkları neden olur. Yaz aylarında görülen ishallerde çok titiz davranılmak- dır.

# Vücut ısısında düzensizlik ve Sebepsiz yükselen ve düşmeyen ateş : Normal çocukta vücut ısısı ortalama 36.5-37 derecedir. Çocuklarda vücut ısısı yetişkinlere göre daha yüksektir. Makattan ölçülen vücut ısısı normal olarak 37,5-38 derece arasındaysa ço­cuğun ateşinin olduğunu gösterir.

Ateş vücutta ısı düzeninin bozulduğunu gösterir. Bu durum bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında en kuvvetli olanıdır. Bu düzen ayrıca sayı­sız hastalıklarla özellikle mikrobik hastalıklar nedeniyle bozulur. O halde ateş bir hastalık değil, hastalığa karşı vücudun gösterdiği bir belirtidir. Ateşli olan çocuğun vücudu sıcaktır. Rengi soluk, titrerj gözleri çakmak çakmak olur.Çocuğun davranışlarında bir değişik­lik göze çarpar. Yüksek ateş küçükk çocuklarda zaman zaman ha­vale yapılabilir.

Ateş düşürücü ilaçlar verilmeli ve makada fitil kullanılmalıdır. Ateşi yüksek çocuk kalın giydirilmemeli; üzeri sıkıca örtülmemelidir. Çocuğun bacakları diz kapağına kadar suya batırılmış bir bezle sarıldığı zaman ateş düşürülebilir.

bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri ve belirtileri

# Yeni doğan bebek de uzamış sarılık : Yenidoğan bebeklerin yaklaşık yarısında, erken doğan bebeklerinse yaklaşık %80’ inde sarılık ortaya çıkar. Bebeğin cildinin rengi ve göz akları sararır. Sarılık önce yüzden başlar, aşağıya doğru iner. ilk 48 saatte bebekte sarılık fark edilmesi kan uyuşmazlığı gibi önemli sorunların belirtisi olabileceğinden hemen kan tetkikleri yapılmalı ve kandaki bilirubin düzeyine göre tedaviye başlanmalıdır. Bilirubin düzeyi normale düşene kadar bebekten belli aralıklarla kan alınarak tetkik edilmesi gerekebilir.

Fizyolojik sarılıkta ise, sarılık ilk 48 saatten sonra fark edilirlik haftada en yüksek değerlere ulaşır, sonra yavaş yavaş azalarak 2-3 hafta içinde normale döner. Halk arasında göbek sarılığı diye bilinen fizyolojik sarılıkta genellikle izlem yeterli olur.

Bebek bir aylık olduğu halde sarılığının devam etmesi sarılığın uzamış olduğunu ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olduğunu gösterebilir. Bu durumda da mutlaka doktor kontrolü ve bazı tetkikler yapılması gerekir.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri ?

Bebeklerde ve özellikle çocuklarda sık rastlanan bu enfeksiyonunun esas nedeni bakterilerdir. İdrar yolunun 1/3 ü steril ve temizdir bir bakteriden boşaltım sistemi içerisinde 1/3 dışında kalan bölümde meydana gelen doğal yolla bulaşan bakteriler bu duruma neden olur.  Bakteriler çocuğu meselesine idrarın atılması esnasında kanala ulaşarak burada ürer ve enfeksiyona neden olur. Kız çocukları erkek çocuklarına göre daha fazla idrar yolu enfeksiyonuna ulaşabilirler

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır ?

İdrar yolu enfeksiyonunun bebeklerde görülmesi durumunda genellikle bu durumu ciddiye alınır ve özel tedavi gerektirir. En sık kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi antibiyotik tedavisidir. özellikle 3 aylıktan büyük bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi ne kadar sürer : Bebeklerde bu hastalıktan 7 ile 20 gün arasında uygulanan antibiyotik tedavisinin ardından bakteri tamamen ortadan kaldırılarak bebek sağlığına kavuşması sağlanır.

Eğer çocuğunuz tablet veya hap kapsül yutamıyorsa doktorunuzdan şurup veya sıvı tarzdan antibiyotik vermesini talep edebilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonunda Antibiyotik verdikten sonra 24 ile 48 saat içerisinde çocukta bir iyileşme gözlenir. Tam iyileşmenin sağlanabilmesi için antibiyotiğin düzenli ve zamanı içerisinde kullanılması gerekir Biraz önce de belirttiğimiz gibi tedavi 7 ila 20 gün sürebilir.

Özellikle kış aylarına girdiğimiz ve bulunduğumuz şu günlerde  ani hava sıcaklığı değişiminin etkilerinin de bulunması ile birlikte çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların ve enfeksiyonların başında gelen bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri durumunu sizlere açıklamaya çalıştık. Umarım faydalı bir yazı olmuştur bebeğinizle birlikte sağlıklı sıhhatli ve güzel günler yaşamanızı temenni ederim.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar