Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Teşhis ve Tedavisinde Önemli Noktalar !

Bebeklerde kalça gelişiminin çeşitli nedenlerle bozulması sonucu ortaya çıkar. Ülkemizde görülme sıklığı yaklaşık %l.5’dur. Yani, Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.500.000 doğum olduğu düşünülürse, her yıl 21.000 yeni olgu gerçeği ortaya çıkar. Erken tanı ve önleme yöntemlerinin uygulanması ile bebeklerde kalça çıkıklığı durumu sorun haline gelmesine büyük oranda engel olunabilir.

Bebeklerde kalça gelişimi süreci; prenatal (doğum öncesi), perinatal (doğum sırası) ve postnatal (doğum sonrası) dönemde devam eder. Bu süreçler sırasındaki olumsuz etkenler kalçanın displazik (farklı yerde gelişimi), hatta çıkık olmasına neden olur.

Kalça çıkıklığının önlenmesi için kundaklamaya dikkat edilmeli

Kalça çıkıklığının önlenmesi için kundaklamaya dikkat edilmeli

Bebeklerde meydana gelen kalça çıkıklığının nedenleri:

 • Ailede daha önceki doğumlarda bebeklerde kalça çıkıklığı olması
 • Makat geliş, ilk çocuk, kız bebek
 • Makat geliş nedeniyle sezaryen doğum
 • Çoğul gebelik
 • Omurga eğrilikleri, özellikle kol ve bacaklarda doğuştan şekil bozuklukları
 • Bebeğin kundak yapılması

Bu olumsuz etkenlerden biri veya birkaçının bulunması bebeklerde kalça çıkıklığı açısından hemen incelenmesi gerektiğini gösterir.

 

Bebeklerde kalça çıkıklığı nasıl anlaşılır ?

Gelişimsel kalça çıkıklığı derecesi ağır olmayan bebeklerde çoğu zaman yürüyene kadar herhangi belirti göstermeye bilir.Böyle bir durumun varlığında gelişimsel kalça çıkıklığı çocuk doktorlarının rutin muayenesinde tespit olunur. Bazı durumlarda anne tarafından da tespit edilebilir.

Anne tarafından tespit edilen kalça çıkıklığı belirtileri;

 • Bebeğinizin iki bacağı arasındaki uzunluk açısından bir orantısızlık bulunuyorsa.
 • Bebeğinizin altını değiştirirken iki bacağın da tam olarak açılmadığını görürseniz.
 • Bebeğinizin bacaklardan birinde uyluk bölümünde büklümlerin olması
 • Bebeğinizin kalçasına dokunduğunuzda tık veya klik sesi hissederserseniz.
 • Bebeğinizin bacaklarında bir asimetrik söz konusu ile ve ayaklarını yere bastırdığınızda biri diğerinden kısa duruyorsa.
 • Yürüme çağına gelmiş (1 yaş) bebeğiniz hala yürümüyorsa ve ayakta duramıyorsa bu durum gelişimsel kalça çıkıklığının belirtisi olabilir.

Bazı durumlarda kalça çıkıklığı yürüme dönemine kadar tespit olunmayabilir. Yürümeye başlamış çocuklardaki kalça çıkıklığı belirtileri , sendeleyerek yürüme, paytak paytak yürüme, topallama. Böyle bir durumun varlığında çocuk derhal ortepedi uzmanına gösterme gerekir. Ay Ay bebek gelişimi konusunda bebeğinizin bulunduğu ay özelliklerini taşıyıp taşımadığını yazımızı okuyarak sorgulayabilirsiniz.

ÖNERİ: Kalça çıkıklığının tespitinde ; Kalça ultrasonografisi ile kalça çıkılığı kolaylıkla saptanabilir. Tüm yeni doğan bebeklerin ultrasonografi kontrolünden geçirilebilmesi en doğru sonuçları verecektir.

kalça çıkıklığı ultrasonİlk üç ayda muayene sonucu saptanan gelişimsel kalça çıkıklığı çok kolay ve ucuz olarak tedavi edilebilir. Buraya kadar olan kısımda ilk üç ayda bebeğinizin normal olup olmadığını kendi kendinize değerlendirebilmeniz için en gerekli bilgileri verdim. Amacım, hastalıkları ve tedavilerini anlatmak değil  bu konuda gerekli bilinci sağlamaktır. Bebeğinizin bakımı için bilmeniz gerekenlere değinmek ve hangi durumlarda doktora danışmanız gerektiğini vurgulamak istedim.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar