Bebeklerde Konak; Bu Tavsiyelerden Sonra Artık KONMAYACAK !

Bebeklerde konak nedir ? Nasıl geçer ? Konak oluşumunu engellemek için ne yapmak gerekir ? bu tür sorular bebeğinin kafasını pul pul kabuk bağlayan tüm annelerin ortak sorularından biridir. İlk görüldüğü zaman endişe eden anneler bu yazımı okuduktan sonra rahat bir nefes alacaklarına inanıyorum 🙂

Konak nedir; Küçük süt çocuklarında özellikle ilk üç ayda ortaya çıkan, sık rastlanan, kaşıntısız bir saçlı deri problemidir. Bebeğin kafasında pul pul kabuk bağlayan deri gözlemlenir. Esas nedenlerine yazımın devamında gireceğim lakin anneler çocukları yıkarken özellikle bıngıldakların üzerindeki deriyi ellemeye çekinirler, iyi temizleyemezler bu durum da konak oluşumuna neden olabilir. Pekala konak neden oluşur ;

Bebeklerde Konak Neden Olur ?

Bebeklerde olan konağın nedenleri aslında tam olarak bilinmemektedir. Atopik bünyeli, seboreik dermatitli yani allerjiye eğilimi olan çocuklarda saçlı derinin ön tarafında pembe-kırmızı zeminde deriye yapışık kabuklanmalar şeklinde konak oluşmaya başlar.

Ayrıca bazı durumlarda da hijyen eksikliğinden meydana da gelebilir. Gerekli önlemler alınmazsa başın ön tarafından tepeye, yanlara doğru yayılarak devam eder.

Bazı durumlarda da özellikle yeni doğan bebeklerde anne sütünden bebeğe geçen ve annede salgılanan hormonlar bebeğin derisinde bulunan yağ dokularından salgı yapmasına neden olabilir. Bu salgılanan yağ dokusu bebeğin kafasında kabuklaşma oluşturabilir. (Anne sütünün önemi ile alakalı daha detaylı yazımızı okumak için tıklayınız)

Konağın nedenleri arasında; son zamanlarda yapılan araştırmalar da  bebeğin henüz gelişmemiş sindirim sisteminin Vitamin B ve Biyotin çeşitlerini yeterince emilmediğinden şüphe etmektedirler

Bebeklerde Konak Nasıl Geçer

bebeklerde konak nasıl geçer tedavisi nelerdir

bebeklerde konak nasıl geçer tedavisi nelerdir

Bebeklerde Konak Nasıl Temizlenir; Konağı yumuşatmak için bebeği yıkamadan önce mesela akşamdan problemli yerlere bebe yağı, yoksa zeytinyağı sürebiliriz. Kabukları kaldırmak için hiç bir zaman kazımamak, fazla zorlamamak, saçlı deriyi tahriş etmemek lazımdır. Zaten direnci tam gelişmemiş bebek derisinde, mikroplann kolayca gelip yerleşmesini sağlayarak yaraların (sivilcelerin) oluşumuna zemin hazırlanmış olur.

DİKKAT ! :Bu şekilde baş edilemediğinde, aniden saçlı deride geniş yüzeyler kaplayan kalın kabuklu konakla karşılaşıldığında, bebeğin yüzüne, kulaklarına, ensesine dağılım gösteren kızarıklık ve kepeklenme hallerinde mutlaka hekime danışılmalı, kulaktan dolma, eczanenin önereceği ilaçlar rastgele kullanılmamalıdır.

İlaçların yan etkilerinin de olabileceği her zaman göz önünde bulundurularak ciddi problemlerde uzman hekimlerin yardımı istenmelidir. Çünkü bebek cildi çok hassas ve korumasızdır, genel olarak vücut direnci de güçlü değildir.

Konak Oluşumunu Engellemek İçin ;

  1. -Bebeğinizi sık sık hele yaz günlerinde her gün yıkamalı.
  2. -Bebek yağı ile bütün vücudunu olduğu gibi saçlı derisini de yağlamalı.
  3. -Mevsimine uygun sentetik olmayan giysiler seçmeli, hele iç giyimde her zaman pamuklu tercih etmeli.
  4. -Bebeğin bulunduğu ortamın ısısı, fazla terlemesine engel olacak şekilde ayarlanmalı.
  5. -Uyurken üzerini fazla örtmemeli.
  6. -Cibinlik kullanılıyorsa, yüksekliğini ve iç hacmini bebeği bunaltmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Bebeklerde konak oluşumu engellenmesi ve tedavisi ile ilgili yazımı burada sonlandırıyorum. Umarım siz değerli takipçilerim yazımdan faydalanabilirsiniz. Konak ile aklınıza takılan tüm soruları altta bulunan yorum bölümüne yazarak cevaplanmasını isteyebilirsiniz.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar