Bebeklerde Parmak Emmesi ; Neler Yapmalı

Bebeklerde parmak emmesi ile karşılaşan aileler bu durumu ilk başta önemsemeseler bile Bebeklerin elini emmesi devam ettiği durumlarda Bebekler neden elini emer gibi soruları yavaş yavaş sormaya başlayacaklardır.

Bebeklerde Parmak Emmesi Nedenleri

Bebekler neden elini emer : Yeni doğan çocuğun emme yeteneği iyi gelişmiştir. İlk aylarda çocuğun beslenmesi için tek yol emmedir. Çocuk acıkmadığı za­man da emer. Bebeklerin elini emmesi ilk yaşta çocuk için bir gereksinmedir. Bebeğin ana karnında baş parmağını emdiği sanılmaktadır. Bir be­beğin doğduğunda baş parmağının şiş oduğu,ilk ağlamasından sonra parmağını ağzına götürüp emdiği araştırma sonucu saptan­mıştır. Çocuğa, emme bir çeşit duygusal haz verir. Ayrıca çocuk kendisini ve çevresini tanır. Küçük çocuğun dudakları, dili, ağzı onun kulakları ve gözlerinin işini görür. Çocuk her aldığını ağzına götürür. Ağzı ve dudakları yolu ile çevresini araştırır öğrenir. Zannediyorum ki bu cevap bebekler neden elini emer sorusunun cevabıdır.

bebeklerde parmak emmesiBebeklerin elini emmesi bir yaşına kadar parmak emme normal ve yararlı­dır. Bir buçuk yaş bebeklerde parmak emmesi sık görülebiliri;

Bebeklerde parmak emmesi hakkında yapılan araştırmada kızların daha çok parmak emdiği saptanmıştır. Anne memesi yada biberonu yeteri kadar emmemiş olan çocuklardaki eme yetersizliği parmak emmenin nedenidir. Ancak bir araştırmada istedikleri kadar ana memesi emerek beslenen ba­zı çocukların da parmaklarını emdikleri görülmüştür.

İki yaşında birçok çocuklar parmaklarını uykulu olarak ta emerler. Bebeklerde parmak emmesi, dişlerin düzensiz çıkışında zararlı etkisi görülmemiş, parmak hastalığına da neden olmamıştır. Yukarıda açıklandığı gibi parmak emmenin özellikleri ve çocuklara sağladığı yararlar ana, baba tarafından iyice bilinmelidir.

Bebeklerin elini emmesi konusunda ne yapmalıyım ;

bebeklerin elini emmesi

  • Çocuk anne memesi ya da biberonla beslenirken anne kucağında, annenin sıcaklığını duyacak şekilde beslenmelidir. Çocuğun beslenirken sevgi görüp görmemesi kişiliğinin güvenli ya da kaygılı olmasına nedendir. Biberonu yatağın üstüne koyup çocuğun kendi başına emmesini sağlamak kesinlikle yapılmamalıdır. Bir araştırmada, çocuğun erken memeden kesilmesinin karamsar, sadist geç memeden kesilmesinin ise güvenli ve iyimser bir kişilik geliştirdiği açıklanmıştır
  • Bebeklerin elini emmesi durumunda anlayışlı davranmak sert davranmaktan daha olumlu sonuç verir. Bebeklere çeşitli oyuncak ve oyun oynama olanakları sağlanmalıdır. Elleriyle,: ilgi duyacağı, hoşlanacağı uğraşılar yaptırmalıdır.
  • Çocuk lastik meme, emmeden özel bir haz duyuyorsa zararlı bir alışkanlık değildir. Ana, baba ve kendisi arasında kurulan normal ilişki sonucu bir yaşından, sonra bu alışkanlığını bırakabilir.
  • Bir bir buçuk yaşından sonra parmağını büyük bir is­tekle bebeklerin elini emmesi durumunda  bu alışkanlığı nedeni çok iyi araştırılmalıdır. Bu yaşlarda bebeklerde parmak emmesi, duygusal bir takım zorluklar olduğunu, bir iç huzursuzluğunu bildiren ve çevresiyle uyumda güçlük çektiğini gösteren belirtidir.
  • Bebeklerde parmak emmesi durumunda “parmağını keseceğim” ve benzeri sözlerle korkutmak, alay etmek, ceza vermek bir çözüm getirmez. Bebeklerde parmak emmesi durumunu önlemek için Çocuğun ellerini ya da bazı parmaklarını bezle bağlamak, parmağa acı sürmek büyük zararlara neden olun. Bu gibi yanlış tutumlarla parmak problemi önlenemeyeceği gibi ayrıca çocuğun kişiliğini sarsan davranışlar görülmesine neden olur.

Bu yazımızda da sizlere Bebeklerde parmak emmesi, Bebeklerin elini emmesi konularına değinerek Bebekler neden elini emer gibi sorusunun cevabını bulmaya çalıştık.  Yazımızın size ve bebeğinize ışık tutması dileği ile sağlıcakla kalın. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın…

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...