Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer

Bebeklerin en sık rastlanan sorunlarından birisi de Bebeklerde pişik konusudur. İdrarla ıslanmış bezlerin değiştirilmeden uzun süre bağlı kalması zaten çok hassas olan bebeğin derisinde tahrişe yol açar. Bir de bu bezlerin üzerine naylon örtü sarılınca hem ıslaklık derecesi dışardan fark edilmez hem de tahriş edici etki artırılmış olur.

İki-üç gün süren tahrişin sonucunda kızarmış yer yer soyulmuş derinin üzerinde bakteriler ürer ve idrardaki üre bu bakteriler tarafından amonyağa dönüştürülür. Bebeklerde pişik sonucunda Ortaya çıkan amonyak ise bebek derisi için son derece tahriş edici bir maddedir.

Ayrıca anne sütünün dışındaki yüksek proteinli gıdalarla beslenen bebeklerin kakasının asiditesi fazladır. Bu da bez altında kalan hassas deriyi tahriş eden bebeklerde pişik durumlarına bir nedendir. (anne sütünün yararları konulu yazımızı okumak için tıklayınız…)

Atopik ve seboreik dermatitli dediğimiz hassas, alerjik cilde sahip bebeklerde pişik, alman bütün önlemlere rağmen sık sık görülebilir. Bütün bu fakörlerin yanı sıra çocuk bezlerinin, çamaşırlarının yıkanmasında kullanılan sabun ve deterjanların da tahriş edici olduğunu unutmamak lazımdır.

Çocuk bezinin yol açtığı pişikler, en çok iki yaşın altındaki bebeklerde birinci aydan sonra sorun olarak karşımıza çıkar. Genelde bez bağlanan yerlerde, cinsel organlar ve makat çevresinde, kalçalar, karnın alt kısmı ve bacakların kalçaya yakın olan yerlerinde, hele bir de kundak sarılıyorsa bütün bacaklarda pişik görülmesi söz konusu olabilir.

Bebeklerde Pişik Belirtileri ;

Önce kızarıklık, içi su dolu minik kabarcıklar, yer yer küçük soyulmalar, sivilceler ve tablonun ilerlemesiyle beraber geniş yüzeylerde deri sıyrılmaları şeklinde pişiğin giderek ciddileştiğini gözlemleriz.

Özellikle tombul bebeklerde deri kıvrımlarındaki derinin sağlam kalması, kızarması çocuk bezinin tahrişini gösteren bir özelliktir. Korunması tam olmayan bebeğin derisi tahriş olunca mikropların ve mantarların kolayca yerleşip üreyeceği bir zemin hazırlanmış olur. Daha sonra bebeğin ızdırabı artar, poposu kaşınır ve yanar. Bebeklerde Pişik olduğunda Her sürtünmede acı duyar. Muayene için böyle bir bebeğin altı açıldığında kesif bir amonyak kokusu duyulur. İyileşme döneminde pişik olan deride yer yer kabuklanmalar, parşömene benzer kırışıklıklar görülmesi normaldir.

Bebeklerde Pişik Ne İyi Gelir

-Bağlanan bezlerin hiç üşenmeden sık sık değiştirilmesi çok gereklidir.

-Altını her açışta ılık mendil yıkamalı ve güzelce kurulanmalıdır.

-Plastik örtüler kısa süreler için kullanılmalıdır.

– Bebeklerde Pişik önlemek için Koruyucu kremler sürülmelidir.

-Bezler deteıjanla değil, sabunla yıkanmalı, kaynatılmalı, bol su ile defalarca durulanmalı ve ütülenmeli- dir.

-Kağıt bezlerin kulanılması tavsiye edilebilir.

Bebeklerde Pişik Tedavisi:

-İki günü geçmeyen pişiklerde derhal naylon örtüyü bırakıp sadece ince, bir bez veya kağıt bez kullanıp sık sık değiştirmek.

-Altını her açışta sabunla değil ılık su ile yıkamak.

-Koruyucu kremler veya bebe yağı sürmek.

-Bebeklerde Pişik  Geçmeyen durumlarında mikropların ve mantarların devreye girmesi ile problemin şekli değişeceğinden veya pişiğe benzeyen başka hastalıkların olabileceğini düşünerek bebeğimizi mutlaka hekime götürüp bundan sonraki tedavisini hekim konrolünde yapmalısınız. Bilinçsizce seçilen, rastgele kullanılan ilaçlar daha zararlı olabilir, pişiği daha da ağırlaştırabilirsiniz.

Pişik Kremi İsimleri

 1. Penaten pişik kremi
 2. Sudo pişik kremi
 3. Uni baby pişik kremi
 4. Trosyd pişik kremi
 5. Bepanthol pişik kremi
 6. Sebamed pişik kremi
 7. Sudocrem pişik kremi
 8. Desitin pişik kremi
 9. Hametan pişik kremi
 10. Nivea pişik kremi
 11. Mustela pişik kremi

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar