Bebeklerin Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar

Bebeklerin diş gelişimi 3 dönem içerisinde gelişir ve ele alınır ? Bu dönemlerin ilki  Süt dişleri dönemidir. İkinci dönemi olarak karma dişlenme ve en son ve  hayatının sonuna kadar kendisinde kalacak olan  kalıcı dişlenme dönemidir.

Süt dişleri dönemi  diğer dönemlere nazaran oldukça önemlidir. Bebeklerde  süt dişileri 6 – 8 arasında ve civarında çıkar . Çokan dişler ise kesici olan dişlerdir Çocuk bu sayede Süt dişleri ile koparma yetisini kazanır.  2,5-3 yaşları civarında ise 2. süt azı dişlerinin çıkması ile süt dişleri dizisi tamamlanır. ( diş sağlığının yanında bebek gelişiminde dikkat edilmesi gereken diğer hususları gezinmek için tıklayınız…. )

6 yaşından sonra ise önce dökülen sonra çıkan  hiç süt dişinin kalmadığı dönem kalıcı dişlenme dönemidir. Çocukta süt dişleri çıkma döneminde önemli bir şekilde takip edilmesi gerekir Bu dönemde bilhassa biberon çürüklerinden korunmak önemlidir. çünkü bu dönemde oluşacak dizi bozuklukları hayatının ilerleyen safhalarında da devam eder. Çocuklarda ne de olsa değişecek diye düşünülüp bu dişlerin ihmal edilmesi ileride ek olarak kocaman sıkıntılara sokak açar.

Süt Dişleri Ne zaman Çıkar

Bebeklerde süt dişlerinin şekillenmeleri ana rahmindeki hayatın 6 ıcı haftasında, kalıcı dişlerin (hayat boyu kullanılacak dişlerin) gelişimleri ise yine doğum öncesi dönemde 8 ila 10 uncu haftalardan itibaren başlar. Ortalama 6 aylık bir bebekte ilk süt dişleri üst ve alt çenelerin ön bölgelerinde sürmeye başlar. Bir kaç aylık erken ya da geç sürmeler bir anormallik olarak değerlendirilmemek, normal kabul edilmelidir. Sürme öncesinde ağız mukozasında mor renkte değişmeler olur. Ortalama olarak 2.5-3 yaşlarında 10 tanesi altta, 10 tanesi de üstte olmak üzere ağız içinde toplam 20 süt dişinin sürmüş olması gerekmektedir. Üç yaşım tamamlayan bir çocukta bu sayıdan az olan dişler normal dışı sayılır ve diş hekimleri tarafından kontrolü gerektirir.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür

Süt dişleri dökülmeye başlaması kalıcı dişlerin çıktığının belirtisidir.Çocuklarda ilk kalıcı dişler 6 yaş civarında sürmeye başlar. İlk kalıcı dişler çenelerin önünde süt dişlerinin yerine gelen kesici dişlerle, süt dişlerinin en arkalarında başlayan azı dişleridir. Altı yaş dişi de denen bu azı dişleri çene gelişiminde önemli bir role sahiptir ve hayat boyunca bir daha değişmezler. Bu nedenle bu dişler iyi korunmalıdır. İlk süt dişlerinin sürmesinden önce, 3-4 aylıkta bebeğin tükürük salgısı artmaya başlar.

Dişler çıkarken süt çocuklarında ağız mukozasında kaşınma, hafiften orta dereceye kadar ateş, hafif ağrı, huzursuzluk ve iştahsızlık görülebilir. Bu dönemde bebeğe ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Ağız mukozasına doğrudan tatbik edilen uyuşturucu ilaçların kullanılmasının çeşitli sakıncaları vardır. Mukozadaki kaşıntıyı gidermek için uluorta satılan plastik malzemelerden kaçınılmalıdır. Bu tür malzemeler alerji yaratmayan ve zararlı etkileri olmayan özel malzemelerden yapılmış olmalıdır. Aynca bu malzemeler zaman zaman kaynatılarak temizlenmelidir. Öte yandan süt çocuklarına ve hatta daha büyük çocuklara verilen kuru emzik ve biberon emziklerini şekli, sertliği, kullanım süresi ve sıklığı gelecekte çocuğun diş ve çene gelişimini etkileyebilir.

Bu malzemelerin dudak ve damak yapısına uygun olması, sertliğinin dudak, dil ve yanak kaslarının kasılma güçlerine yakın olması gerekmektidir. Bu amaçla belirli firmalar tarafından geliştirilmiş fizyolojik özellikli biberon ve emzikler tercih edilmelidir.

Bebeklerin Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar konulu yazımı burada tamamladım. aklınıza takılan her soruda aşağıya yorum yazarak bana sorabilirsiniz

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar