Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir ? İşte İnek Sütü Verilme Şekli !

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir

Bebeklere süt ne zaman verilir ? Sorusu ile sıkça karşılaşıyorum. Bebeklerde inek sütüne geçiş konusunda anneler hassas davranmalı zamanı gelmeden bebeklerde inek sütü kullanımına geçmemelilerdir.

Anne sütü ile beslenmede anne sağlıklı ve çocuğun tartısı düzenli artma gösteriyorsa ilk 4-6 ay başka bir ilave gerekmez. Bu sürede anne ve bebek yeterli güneş görüyorsa ek vitamin de gerekmez. Eğer anne sütü çeşitli nedenlerle verilemiyorsa bebekler için özel hazırlanmış formül mamalar kullanmalı, özellikle ilk 4-6 ay inek sütünden kaçınılmalıdır.

İnek Sütünün Bebeklere Sakıncaları;

Bebeklere süt ne zaman verilir sorusunu sormadan önce inek sütü ile alakalı detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. İnek sütünü bebekler için uygun bir besin olarak görmememizin sebeplerini kısaca şöyle toparlayabiliriz. Böbrek solüt yükü fazladır, protein ve kazein içeriği fazladır ve anne sütünde ideal olan oran tersine çevrilmiştir. Süt proteini aleıjileri söz konusu olabilir, demir ve bakır içeriği yetersizdir, C ve D vitaminleri yetersizdir. Eğer uygun şekilde yerine konulmazsa, inek sütü alan bebeklerde C ve D vitamini eksikliği, raşitizm, bakır eksikliği ve demir eksikliğine bağlı anemi (kansızlık) görülmesi kaçınılmazdır. Ayrıca inek sütünün mikroplarım öldürmek için kaynatma işlemine tabi tutulması gerekir. İnek sütünün sindirimi de bebek için daha zordur.

Anne Sütüm Yetmiyor Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir Ne Yapmalıyım ?

Normal süt veren annenin sütü üçüncü ayın sonuna kadar be­beğin kalori ve besin maddeleri gereksinmesini karşılayacak du­rumdadır. .

  • İlk on beş gön anne sütüne ek, bir tatlı kaşığından başlayarak bir fincana kadar elma, portakal, mandal in suları yerilir,
  • 15-30 gün arası memeye ilave meyve sulan yarım su bar­dağına çıkarılabilir.
  • Bir-iki ay; memeye ilave, portakal, elma,; mandolin, armut, muz, şeftali suyu ya da püresi verilir
  • 2-3 ay; Portakal, mandolin, elma, armut, muz, şeftali su ve püresi sebze püresi bir yemek kaşığı ile başlanır.
  • 3-4 ay; Meyve püreleri, yumurta (Yarım, dörtte bir yumurta sarısı ile başlanmalı.) Karaciğer, et; kıyma, sebze çorbalarının içine bir çay kaşığı ile başlanarak artırılır.
  • 5-6 ay; Meyve püreleri, sebze, püreleri içine et, kıyma, beyin, tavuk iki yemek kaşığı ilave edilir.
  • 7-10 ay; Meyve püreleri ve sebze püreleri içine balık ilave edilir. Baharatlı ve çok yağlı olmayan uygun ev yemekleri verilir.

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir ?  İnek sütü nasıl sulandırılır ?

DİKKAT ! :Eğer ailenin imkanları el veriyorsa ilk 9 ay inek sütü verilmemeli, bundan sonra verilen miktarda 500 cc’yi geçmemelidir.

Bütün dezavantajlarına rağmen anne Sütü verilmediği ya da yetersiz kaldığı durumlarda ailenin maddi imkansızlıkları nedeniyle, ülkemiz koşullarında formül mamalar yerine


Sevgili anneler, sizlerin de bildiği gibi bebeğiniz için en uygun besin, sizin sütünüzdür. Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerle uğraşmak veya kutu mamalara para ayırmak yerine, bebeğinizi anne sütüyle beslemek için gereken gayreti gösteriniz. İlgili konularda da bahsedildiği şekilde kendi sağlınıza ve beslenmenize önem veriniz. Bebeğinize vereceğiniz en değerli armağanın kendi sütünüz olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayınız.

Bu günkü yazımızda sizlere bebeklere süt ne zaman verilir konusunu anlatarak sütü yetmeyen ve inek sütü vermek isteyen annelere yol göstermeye çalıştık. Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir ömür dileriz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar