Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ?

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir ? Bebeklerde Gaz sancısı Ne Zaman Geçer  ? Annelerin en sık karşılaştıkları sorunlardan belkide ilk sırada gelir. Bebeklerde Gaz Sancısı özellikle 3 ayın altında genellikle de akşam üzeri ve akşamlan ortaya çıkan, aileleri de çok tedirgin eden bir durumdur. Ağlama genellikle birden bire ortaya çıkar, uzun saatler sürer, arada kısa aralıklar verse de genellikle devamlıdır. Bebek ağlamaktan morarır, karnı şiş ve hassastır, bacaklarını karnına doğru çeker. Genellikle bol miktarda gaz ve gaita çıkışı ile sonlanır.

Bu durumun en önemli nedeni bebeğin beslenme tekniğindeki yanlışlıklardır. Bebeklerin emerken yalnız meme başım değil, meme başının etrafındaki esmer alanın tümüne yakınını ağızlan içine almaları sağlanmalıdır. Biberonla beslenen bebeklerde de, beslenme sırasında hava yutulması ihtimali oldukça fazladır. Bunu önlemek için besleme sırasında biberon dik veya dike yakın tutularak, biberon içindeki havayı bebeğin yutması önlenebilir. Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin, gerek emzirilme de gerekse biberonla beslenmede her beslen meden sonra bir miktar hava yutulur.

Annenin beslenme alışkanlıkları ve yiyecek türleri de bebeğin gaz sancısının artmasına neden olabilir. (Bakınız: Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli Konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz)

Hangi sebeple olursa olsun, yutulan hava “geğirti” şeklinde dışarı çıkarılmadığından bebekte kusmaya veya karın ağrısı nedeniyle huzursuzluk ve ağlamaya neden olabilmektedir. Bebek ayaklarım karnına doğru çekerek ağlar. Bazı bebeklerde bu ağlama nöbetleri o kadar şiddetli ve uzun süreli olabilir ki, anne ye babalar paniğe kapılırlar. Gaz sancısı Özellikle ilk 3 ay içinde görülür, nadiren beşinci – altıncı aya kadar da devam edebilir. Bu durumdaki bebeklere yardımcı olmak için, her beslenmeden sonra “gazların çıkarılması” gereklidir. Bebeğin gazının çıkarılması için, beslenme sırasıda her 5- 10 dakikada bir annenin bebeğini kucağına alması, omuzuna doğru yatırması ve sırtın hafif hafif vurup okşaması bebeğin “geğirmesini” sağlamakta yardımcı olur. Her beslenmeden sonra bebeğin gazı iyice çıkarılıp, bir süre yan veya yüzüstü olarak yatırılmalı ve dinlenmesi sağlanmalıdır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ?

  1. Bebeklerde beslenmelerden sonra hıçkırık oluyorsa, bebeğin başı biraz yukarıda olacak şekilde yan veya yüz-üstü yatırılması ve bir miktar su verilmesi yeterli olmaktadır.
  2. Her beslenmeden sonra bebeğinizin gazım çıkarın. masajla Bebekte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ve nasıl rahatlatılır

    bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir

    bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir

  3. Bebeklerin gaz sancılarında hekime danışılmadan karın ağrısı ilaçların kullanılması Bebekte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir sorununa yarardan çok  zararı olabilir. Ancak bebeğinizin gazının çıkarılması ve karın üzerine ıslatılmış havlu koyulması bir süre sonra bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacaktır.

Sevgili anneler, doğumdan sonra ilk 3 ayda bebeklerin çoğunluğunda görülebilen gaz sancılan “yukarıda belirtilen önlemler alındığında” bir süre, sonra azalarak geçecektir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Kimyon Tarifi

Bebekte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir sorumuzu sorduk ve size en güzel cevabımız tabiki kimyon takviyesi olacaktır…. bir çay kaşığının yarısı kimyon / 1 küp şekerin dörtte biri / yarım çay bardağı su ile bir cezvede kaynatıp süzgeçle süzdükten sonra ılımaya bırakın  2 çay kaşıgı verebiliriniz. Ve devamında emzirin.. Yada mamasını verin. kalan kimyonu dökmek yerine annelerde içebilirler…

Ancak ağlama her zaman Bebekte Gaz Sancısı Nasıl Giderilir sorunu aklınıza getirmemeli bu sorunun belirtisi olmayıp, bir hastalık belirtisi de olabilir. Bu nedenle sizi tedirgin eden durumlarda mutlaka hekime başvurmalısınız.

Bebeklerde gaz sancısı ile uğraşmanın ne demek olduğunu çok iyi bilen bir anne olarak bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir konusunda söylediklerim ile siz değerli anne takipçilerime bir nebzede olsa yardımcı olmaya çalıştım. konu ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden bana yazabilirsiniz 🙂

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar