Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılmalı

Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılmalı Hayatta boşanmayı da içeren bir çok durum çocuk için incitici olabilir. Fakat kötü bir evliliğin, çocuklar açısından, barışçıl bir boşanmadan daha zor ve incitici olduğu da bir gerçektir. Çocukların boşanmadan duyacakları acıyı daha aza indirmek için ebeveynlerin yapabileceği bir çok şey vardır.

 1. Sizin tutumunuz, büyük ölçüde çocuğunuzun tutumunu da etkileyecektir. Suçlu hissederseniz, çocuklar bir trajedi yaşandığını duyumsayacak ve bu duruma göre davranacaklardır. Eğer şartlar altında elinizden geleni yaptığınıza inanıyorsan, çocuklar bunu anlayacak ve buna göre davranacaklardır.
 2. Çocuklarınızı duygularını anlatmaları konusunda yüreklendirin ve onları anladığınızı gösterin, Dürüstçe değişikliğin herkes için acı verici olduğunu söyleyin ve hep birlikte bunun üstesinden zamanla gelebileceğinize plan güveninizi belirtin. Eğer çocuklarınız konuşmak istemiyorsa üstelemeyin. Duygularınızı ifade edin ve onların da hazır olduklarında, eğer ki dinleyebilirseniz, duygularını size açacaklarına güvenin.
 3. Çocuklar için kavga etmeyin. Çocuklar her iki ebeveyni de sevmek ve onlara saygı duymak isterler. Çocuklar için birkaç ebeveyni sevmek (yeniden evlilik durumunda), öz ebeveynleri arasında seçim yapmak zorunda kalmaktan daha kolaydır.
 4. Çocukların önünde birbirinize aşağılayıcı şeyler söylemeyin. Kendi adınıza acı çekiyor olacaksınız muhtemelen. Bu, sizi çocuklar yoluyla öç alma arayışına itebilir. Bunun çocuklarınızı ne kadar incitebileceğinin bilincine varın ve böyle bir isteğe kapılmayın.
 5. Çocuklarınızı her ikinizi sevmeye ve her ikinize değer vermeye özendirin. Onlara diğer ebeveyni de sevmekle size karşı ihanet etmiş olmayacaklarını hissettirin.
 6. Çocukların vesayetini alamayan ebeveynin onlarla düzenli olarak bağlantı kurması çocukların yararlarına olur. Bu her zaman mümkün olmasa da, olabildiğince bağlantının önüne geçmeyin. Onlarla sadece kısıtlı bir süre beraber olsanız bile her birine eşit zaman harcamanız gerektiğini unutmayın.
 7. İyi ebeveyn olmaya çalışmayın. Vesayeti alamamış ebeveyn genellikle her beraber oluşlarında onlara özel davranıp hediyeler alarak bağlılıklarını kazanma savaşı verir. Bu da düzene ve olağan hayata ihtiyaç duyan çocuklar için durumu zorlaştırır, ve sonunda çocuklar hep özel ilgi beklentisi içinde olacaklardır.
 8. Çocuklar genellikle boşanmaya kendilerinin neden olduğu gibi yanlış bir sanıya kapılırlar. Onları, boşanmanın onların katkısı olmadığı konusunda ikna edin.
 9. Ailenin alışılagelmiş düzenini sürdürmeye bakımından psikolojik destek  ya da destek grupları bu konuda size yardımcı olacaklardır.
 10. Aile toplantılarında duygulan ve sorunlar için üretilen çözümleri paylaşın.
 11. Dışarıdan yardım isteyin. Çünkü, yaşadığınız acı ve Sarsıntıdan dolayı buradaki, önerileri destek almadan, yeterince nesnel olarak uygulayabilmeniz zor olabilir.
 12. Ayrıca Boşanmış ebeveynlerin çocukları üzerine yapılan çalışmalar, ebeveynler boşanmayı arzu edilir bir biçimde ele aldıkları zaman çocukların boşanmadan bir yıl sonra sosyal, akademik ve duygusal açıdan daha iyiye gittiklerini göstermiştir.
 13. Çocuklarınızın boşanmaya hemen alışmalarını beklemeyin. Bu zamanla olacaktır. “Boşanma, seçenekleri dikkatle gözeten ebeveynler tarafından düşünceli bir şekilde ele alındığında; ebeveynler, kendileri ve çocukları açısından doğacak psikolojik, sosyal ve ekonomik sonuçları tanıdıklarında; çocuklarına huzur ve uygun anlayışı verebilmek için makul ölçüler belirlediklerinde ve her iki ebeveyn için de iyi bir anne baba çocuk ilişkisi devam ettirme için gerekli planlamayı yaptıklarında, çocuklar boşanmanın sonucu olarak gelişimsel engellenme ve psikolojik sıkıntılardan acı duymayacaklardır. Ebeveynlerinin boşanmalarına hâlâ üzülebilir ve birbirlerini sevmelerini dilemeye devam edebilirlerse de bu çocukların bazıları şefkat ve psikolojik anlayış yetilerini geliştirebilirler.”

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...