Çarpık Ayak ; Yenidoğan Ayak Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir ?

Çarpık ayak yenidoğan ayak bozuklukları nelerdir ? Nasıl tedavi edilmesi gerekir ? Bebek doğduğu zaman ayaklarında doğuştan bozukluk olabilir. Bunların nedeni bilinmemesine rağmen, anne karnında ayağın hatalı duruşu, irsiyet kas ve kemiklerde bozukluk bunlara sebep olarak ileri sürülmüştür. Burada en sık görülen 4 bozukluk anlatılacaktır. Bu bozuklukların nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte özellikle anne ve babadan gelen kalıtsal özelliklerin bebeğe etkisi olarak açıklanabilir. doğum ile birlikte gözle görülebilen bebek ayağındaki bozukluklar  erken tedaviye başlanıldığında ameliyatsız egzersizler ile de düzelebilir.

Doğuştan içe çarpık ayak (Talipes ekino varus)

çarpık ayak nasıl tedavi edilir

Çarpık ayak nasıl tedavi edilir

En sık görülen ayak şekil bozukluğudur. Daha çok er-keklerde görülür. Ortalama olarak her 1000 çocuktan 1’inde bu şekil bozukluğu görülür. Tek taraflı olabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

Çarpık ayak şekil bozukluğu çocuk doğar doğmaz gözle görülerek farkına varılabilir. Ayak ayakbileğinden itibaren aşağıya ve iç yana doğru dönüktür. Tek taraflı olduğu zaman ayak tabanı iç yana doğru döner. İki taraflı olduğu zaman ayak tabanları birbirine bakar. Ağır şekillerinde ayak tabanları normalde aşağı bakması gerekirden tam geriye dönerek yukarıya bakabilir. Başlangıçta şekil bozukluğu elle düzeltilebilir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde şekil bozulduğu sertleşir ve elle düzeltilemez hale gelir. Çocuk yürümeye başladığı zaman yere ayağının tabam ile değil yan kenan ile basar. Tedavi çocuk doğar doğmaz başlamalıdır. Hatta aile bir ortopediste ulaşana kadar, saatlik periyodlar ile, elle ayağı normal şekline getirmek için zorlayarak tedaviye başlayabilir.Çarpık ayak tedavi olarak ilk 1-2 hafta içinde elle düzeltme egzersizleri yapılır. Daha sonra 15 günlük aralarla alçılı düzeltme yapılır. Şekil bozukluğu düzelince atel alçı ve ayakkabılar verelir. Düzelmez ise veya çocuk tedaviye geç gelirse ameliyatla tedavi uygulanır.

Diğer Ayak Bozuklukları

1- Dışa dönük ayak (Tolipes kalkanes valgus): Ayak ayak bileğinden itibaren yukarıya ve dış yana doğru dönük olarak durur. Ayağın dış yarındaki yumuşak dokular kısa ve gergindir. Ele ayak normale doğru zorlanırsa düzelir. Bunların hafif olanları 2-4 ay içinde egzersizlerle düzelir. Günde 3-4 defa anne ayağı aşağı ve iç yana doğru 15-20 kez zorlar. Daha ağır olanlarda alçılı düzeltme, özel atel ve ayakkabılar gerekir.

2- Beşik ayak (Konveks pes valgus): Şekil bozukluğu doğumda vardır ve ayak tabanı iç bükey olacağı yerde dış bükeydir ve beşik ayağı şeklindedir. Ayak orta kısmı ye-re değer iken ayak önkısmı ve topuk kısmı yere değmez. Ayak oldukça serttir. Elle düzelmeye zorlandığında, düzeltilemediği görülür. Bu şekil bozukluğu ayak kemikleri arasında normal ilişkinin bozulmasından kaynaklanır. Bu yüzden bunlarda bu ilişkiyi düzeltmek amacıyla ameliyatla tedavi uygulanır.

3- Fasulye ayak (Kongenital metatarsus varus); Ayak orta ve arka bölümü normaldir. Ayak ön bölümü iç yana doğru dönüktür. Bu nedenle ayak içi kenan iç bükey, dış kenan ise dış bükey bir durum almıştır. Ayak fasülye şekline benzer. Ayak önkısmı zorlandığında normal duruma getirilemez. Tedavi için önce germe egzersizleri yapılır. Sonra düzeltici alçılar 15 günde bir değiştirilerek uygulanır. Sonra ters kalıp ayakkabı verilir.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar