Çocuğum Altını Islatıyor

Çocuğum Altını Islatıyor Ne Yapmalıyım

Altını ıslatmanın birçok nedeni vardır. Altını ıslatma, çocuğun gelişmesindeki bir bozukluk, sağlık durumu, seksüel veya fiziksel açıdan zorlanması gibi birçok şeyin sonucu olabilir. Veya bu davranış bozukluğunun daha başka sorunların gebesi olduğunu unutmayın. Mesela Çocuk oturdukları mekanın değişmesi gibi herhangi bir nedenden dolayı stres yaşadığında veya psikolojisini etkileyen başka durumlar olduğunuda bu durumların bilinç altı hareket yönlendirmesinde bazı etkileri olacaktır. Böyle durum sezdiğiniz de ilk yapacağınız şey, sorunun fiziksel mi yoksa gelişimsel mi olduğunu öğrenmek için çocuğu bir sağlık yoklamasından geçirmek olmalıdır.

Çocuğum Altını Islatıyor Ne Yapmalıyım ne Önerirsiniz ?

  1. Pek çok ebeveyn, uyumadan  çocuğun başının etini yiyerek tuvalet konusunu hatırlatarırDurun! Bunun yerine, çocuğunuzla özel vakit geçirin. Sorunları çözmesi, duygularını paylaşması ve incinmiş hisleriyle baş ede bilmesi için onu aile toplantılarına dahil edin. Ona, bir yere ait olma ve paylaşma hislerini okşayacak anlamlı işler verin.
  2. Eğer ailenizde stres yaratabilecek, yeni bir bebeğin doğması, taşınma veya yeni bir iş gibi herhangi bir durum değişikliği olduysa ait olma ve değer duygularını tatmin etmek için çocuğunuzla fazladan vakit geçirin. Kendisini güvende hissettiğinde altını ıslatması da kesilecektir.
  3. Çocuğunuzun yaptıklarını kontrol etmeye çalışmak yerine, kendiniz ne yapacağınıza karar verin. Yatağın döşeğini naylon bir çarşaf ile kaplayabilirsiniz. Eski çarşaflardan çamaşır makinesine kolayca atılabilecek uyku tulumları hazırlayabilirsiniz.Her ne yaparsanız saygınlık ve ciddiyet içerisinde yapın.
  4. Küçümseyerek problemi zorlaştırmak yerine, çocuğun dünyasına girmeye çalışın. Bu problem konusunda kendisini nasıl hissettiğini ve böyle bir şey yaşamanın nasıl olduğunu sorun. Yardıma ihtiyacı var mı, yoksa kendisi halletmeyi mi tercih eder, öğrenin. Söylediklerini dikkatle dinleyin.
  5. Çok erken yaşta tuvalet eğitimine başlamayın. Bu, davranış bozukluklarına yol açar. Başlamak için, çocuğunuzun iki buçuk yaşına basmasını bekleyin. İstisna durumlar da vardır elbette. Bazı çocuklar, tuvalet eğitimi aşamalarına kendi kendilerine başlar. Bizim belirtmek istediğimiz, zamanından erken canınızı sıkmaya başlamamanız gerektiğidir.
  6. Davranış bozukluklarından kaçınmak için, tuvalet eğitimine zaman ayırın, ancak daha sonra yoldan çekilin. Çocuğunuza, çamaşır makinesini kullanmasını öğretin. Üç yaşındaki bir çocuk bile bu işi başarabilir. Gecenin ortasında rahatsız olduğunda, üzerindeki kıyafetleri ve çarşaflan nasıl değiştireceğini de öğretin. Bir kere ona gerekli şeyleri öğrettiyseniz, sonra onun işlerine burnunuzu sokmaktan kaçınma, bırakın istediği gibi davransın. Islak ve kokulu çarşafların üstünde yatıp arkadaşlarının alay konusu olmayı tercih edebilir.
  7. Altını ıslatmanın herkesin başına gelebilecek bir sorun olduğunu anlaması için çocuğunuzla, altını ıslatan kişilerle ilgili saygın öyküleri paylaşın.
  8. Altını ıslatmanın gelişimsel olduğuna dair bir diğer ipucu da, çocuğunuzun uykusunun ağır olması ve gece yatağından kalkmakta zorlanmasıdır. Bu durumda çocuğu uyandırmayın, yatmadan önce tuvalete gidip gitmediğini sormayın. Bunların yerine, ona, bazı insanların tuvaletini tutmayı daha uzun sürede öğrendiğini ve sizin, onun kendi yapısına göre bu problemi çözeceğine inandığınızı söyleyin.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...