Çocuğum Çok Geveze Ne Yapmalıyım

Gevezelik eden çocuklar konusunda ne yapılabilir?

 

Çocuklar, kendi problemlerini çözme becerilerinden yoksun oldukları veya cesaretleri kırılıp, ne kadar iyi olduklarını  kanıtlamaya çalışarak  veya aşırı   ilgi aldıklarında  için gevezelik ederler. Genelde yetişkinler hemen sorunu çözmeye atılırlar, Gevezelik konusunda hüsrana uğramak yerine bunu, çocuğunuza önemli yaşam becerileri öğretmek içip bir fırsat olarak değerlendirin.

Öneriler

  1. Saygıyla dinleyin, ağzınız kapalı ve problemi çözmeye kalkışmadan. Problemi çözmekten kaçınmak, yüz üştü bırakmak anlamına gelmez. Yetişkinler sadece dinledikleri zaman, çocuklar kendi başlarına bir çözüm düşünürler.
  2. Duygularını anladığınızı gevezenin bilmesini sağlamak için düşünceli dinleme metodu kullanın; Bahse girerim ki sen bu konuda çok kızgınsın.” Problemi çözmek için başka bir şey yapmanız gerekmez.
  1. Geveze çocuğa, “Neden bana anlatıyorsun ? veya “Bu senin için nasıl bir problem olur?” diye sorun. Sonra da sessizce vereceği cevabı bekleyin. Bu, bazı çocuklara, nedenleri konusunda düşünmek ve iyi bir nedenleri olmadığını veya bunun kendi problemleri olmadığını fark etmek için bir fırsat sunar.
  2. Çocuğunuza problem çözme becerileri kazandırmak için bu fırsatı değerlendirin. “Bu problemi çözmek için ne gibi fikirlerin var?” veya “Tüm ailenin çözüm üretmesi için bu problemi aile toplantısı gündemine getirmek ister misin?”diye sorabilirsiniz. (aile toplantısı nasıl yapılır ? tıklayınız…)
  3. Bazen Çocuğa İnandığınızı göstermeniz yeterlidir. “Bunu çözeceğine eminim.”deyin. Sonra da, inancınızı gösterip oradan uzaklaşıp gidin.
  4. Eğer çocuklarınız aralarında tartışıyorsa, problemlerine bir çözüm bulana kadar, tartışma ya dahil olmayın hangi konuda ise, televizyon seyretme gibi, onu yapmaya devam edemeyeceklerini bilmelerini sağlayın.
  5. Gevezelik konusunda fikrinizi değiştirin. Çocuklarınız büyüdüklerinde, yaşamlarında neler olup bittiği konusunda size daha fazla şey anlatmalarını dileyebilirsiniz. Şimdi, sorunları ile ilgilendiğinizi ve onları yerme veya geri çevirme yerine yaşam becerileri edinmeleri için yardım edeceğinizi bilmelerini sağlamanın tam zamanı.
  6. Daha büyük çocuklarınızı; ufak çocukların bakımından sorumlu tutmayın. Sorumluluk fazlasıyla büyük olabilir ve gevezelik yaparak problemle uğraşabilirler.
  7. Çocukların dertlerini yazabilecekleri bir yerleri olması için buzdolabının üzerine bir kağıt kalem koyun. Sonra düzenli aile toplantıları düzenleyin ki. çocuklarınız, suçlu yerine çözüm aramayı deneyebilsinler.
  8. Cesareti kırılmış bir çocuğu yüreklendirmek istiyorsanız, yanlış davranışı desteklemeden onu onaylamanın yollarını bulmalısınız. “Seni seviyorum ve problemlerini çözme konusunda sana güveniyorum.” iyi bir mesajdır.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...