Çocuğum Çok Kavga Ediyor Ne Yapmalıyım

Anaokulundaki beş yaş civarı çocuklar gerginliklerini çoğu zaman münakaşa ederek azaltır. Bazen gruplar hep bir ağızdan münakaşa edebilir. Fakat bu anlaşmazlık, bir anlamı da onların gruba karşı sorumluluklarını ortaya koyar.

Pek çok çocuk gerginliğini azaltmak için anlaşmazlık ya da münakaşa dışında bir yol bilmemektedir. Çoğunlukla, anlaşmazlık nasıl halledeceklerini bilemedikleri bir kişilerarası sorun için en iyi çözümdür. Bu sorunlara örnek olarak, oyuncak ya da bir malzemeyi paylaşmak, ya da tahta bloklardan bir duvar oluşturma gibi basit bir proje üzerinde birlikte çalışmak verilebilir.

Münakaşanın tırmandığını gördüğünüzde siz de öğretmenin yaptığını yapın: Yanlarına giderek yapıcı bir çözüm ya da konuyu değiştirecek bir fikir ortaya atın. Eğer münakaşaya bir nesne oyuncak, alet, top vb.  nedenlerden olmuşsa onunla ilgili bir oyun önerin. Dikkatlerin kavgayı çıkaran çoçuğun üzerinden dağılmasını sağlayın. Ortamı yumuşatmaya çalışın ve çocukların gülmelerini sağlayacak birşeyler yapın. Ancak, kimseyi alay konusu yapmamaya özen gösterin.

Çocuğunuzda başkalarına karşı temel nezaket kurallarını yerleştirmek için ona ne gibi yardımda bulunuyorsunuz? Bunu açıklamanın en iyi yolu örnek vermektir. .

Birçok çocuk anakouluna “lütfen” ve “teşekkür ederim”! pek fazla işitmemiş olarak gelir. Bunları okulda işitiyor olacaktır. Çünkü, öğretmen nezaket ve dostça davranışların çocuklar için birer örnek niteliğinde olacağını bilir. Ve yine bilir ki küçük çocuklar gördüklerini ve duyduklarını taklit etmekten hoşlanırlar.

Başkalarını düşünme pek çok şekilde gözler önüne serilebilir. Sınıf arkadaşı hasta olduğu için o gün okula mı gelmemiş? Öğretmen, bütün sınıfın, arkadaşları iyileşip okula geldiğinde büyük bir geçmiş olsun karşılaması yapmasını ister. Biri okuldan mı ayrılıyor? Bu durum bir veda partisi düzenleyerek hafızalardan silinmeyecek bir uğurlamaya olanak verir.

Başkalarının mallarına karşı düşünceli davranma, ailenin teşvik edeceği birşeydir. Evdeki malzemelerin dikkatlice temiz kullanılması ve saygı duyulması için de aynı şey geçerlidir. Çocuk temiz ve düzenli görüntüden gurur duymaya başlar. Çocuklara ev bakımında ortaya çıkabilecek her türlü Soruna çözüm bulmalarında danışmanlık görevi verilmelidir .  Kendilerininki de dahil olmak üzere ailenin mal ve malzemelerinin bakımı için çocuğunuzun fikrini alabilirsiniz. Bu durum, yer ve duvarlardan, mobilya ve bulaşıklara, kitap ve dergilerden televizyon ve diğer elektronik eşyaya kadar her türlüsü için söz konusudur.

Çocuğunuzun eşyalarının özenli bir bakım istediğini unutmamalısınız. Sizin için hiç de önemli görünmeyen birşeyin onun gözünde büyük bir değeri olabilir. Odası, masası ya da kendine ait köşesine ailedeki herkesin saygı duyması gerekir.

Çocuğun kendi odasının duvarlarına ne koyacağı ve dolabı üzerine hangi oyuncak ve eşyayı yerleştireceğine kara verme hakkı vardır. Bu seçimleri yapmak kendini güvende hissetmesine katkıda bulunur. Kendi yaptığı resimleri ve legolardan oluşturduğu şekilleri sergilemek becerilerinin takdir gördüğü hissini verir.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar