Çocuğum Çok Saygısız Ne Yapmalıyım

Saygı Çocuğumun günlük hayatta sessiz sakin ve büyüklerine karşı saygılı bir tutum sergilemesini ve cami gibi  dini mekanlara girdiğinde sessiz olmasını nasıl sağlayabilirim?

Bu soru üzerinde düşünürken çocuğun yaşını ve , bireysel özelliklerini hesaba katın. Küçük çocuklardan uzun  süreler sessiz kalmalarını beklemek gerçek dişi olur. Bireysel özellikler her çocuğun farklı olduğuna işaret eder. Bütün çocuklar için bir standart belirlemek hayalciliktir.

Çocuğumun günlük hayatta sessiz sakin olması için Öneriler :

  1. Çocuklarınızın sessiz olmalarını arzu etmenizle ilgili güdülerinizi sınayın. Başkalarının ne düşünebileceğinden mi endişe ediyorsunuz? Çocuklarınız saygılı davranmazlarsa, kötü bir ebeveyn olacağınızı ya da çocuklarınızın kötü çocuklar olacağını mı düşünüyorsunuz? Rahatlayın. Çocuklarınızın yaşlarını ve eşsiz kişisel özelliklerini düşünün. Ardından sağduyunuzu kullanın.
  2. Çocuklar, aslında doğal olarak saygılı ve tinsel yönden bağlıdırlar. Yaşama duydukları merak ve neşe saygılıdır. Sevecen doğaları tinseldir. Hemen hemen bütün dünya dinlerinin, çocuklar ve çocukların doğuştan masum ve değerli oluşları ile ilgili felsefeleri vardır. Çocuklar saygıyı ve tinselliği yetişkinlerden farklı olarak ifade ederler, sessiz oturmak onlar için bu değerlerin bir göstergesi değildir.
  3. Çocuklarınızdan beklediğiniz sevgi ve tinsellik için onlara model olun. Saygısız davranarak saygılı olmayı öğretmeye çalışmayın. Dayak atmak çok saygısızca olur.
  4. Eğer çocuğunuz ibadet yerinde duramıyor ve gürültü yapıyorsa, elinden tutun, sessizce ve kesin bir tavırla dışarı çıkın. Ona davranışını duruma uygun bulup bulmadığını sorun. Ders vermeyin. Ona dönüp tekrar deneme, eve gitme veya uygun bir çocuk bakımı programına katılma gibi seçenekler sunun. Ona sonra veya, eğer daha uygunsa, gelecek hafta tekrar denemenin bir sakıncası olmadığını bildirin.
  5. Eğer çocuğunuz dini mekanlara şiddetle karşı çıkıyorsa ya da ailenin diğer fertlerinden farklı bir din görüşü olduğunda ısrar ediyorsa, onu ciddiye alın düşüncelerini ve duygularını dinleyin. Ona, bir süre ara vermesi için izin vermeye gönüllü olduğunuzu söyleyebilirsiniz veya ona farklı hissetmenin’bir sakıncası olmadığını fakat belli bir yaşa kadar dini bilgileri ona öğretmekle sorumlu olduğunuzu belirtin.
  6. Eğer dini mekanlara gitmiyorsanız ama çocuğunuz gitmek istiyorsa, kutsal bağlılık ihtiyacına destek olun.ve onu dini mekanlara götürün veya onun için düzenlemeler yapın.
  7. Çocuklar yaşlarına uygun olan kısa süreler için sessiz kalmayı öğrenebilirler. Eğitime zaman verin. “Ne”, “neden” ve “nasıl” sorulan yoluyla, dini mekanlarda sessiz olma gereğinin sebeplerini konuşun: “Sence neden bir ibadet yerinde sessiz olmak önemlidir? Hem kendin hem de diğerleri için dini yerleri iyi bir yaşantı haline getirmek için yapabileceğin şeylerle ilgili ne gibi fikirlerin var?” Çocuklarınızın bebekleri ve hayvanlarıyla bir dini tören yapmalarına izin verin.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...