Çocuğum Çok Sinirli Nasıl Davranmalıyım

Öfke Nöbetleri

Bir  ebeveyn,bir çocuk tekmeler atarak ve bağırarak kendisini yerlere atıyorsa özellikle de bu, herkesin gözü önünde gerçekleşirse ne  yapabilir?”

Çocuğunuzu,Kendinizi ve Durumu Anlayın

Öfke nöbetleri, hüsrana uğratıcı ve utandırıcı olabilir. Bazen çocuklar, huysuzluk krizleri geçirirler çünkü, yorgundurlar ve ebeveynleri onları başa çıkabilecek güç ve yeteneklerinin olmadığı yerlere sürüklerler. Kimi zaman çocuğunuzun davranışının bir amacı olabileceğini hatırlamak yardımcı olabilir. Çocuklar, bir yetişkinin ilgisini çekmek, kendi yollarını bulmak, eğer kendilerini incinmiş hissediyorlarsa başkalarını incitmek veya başkalarının onları yalnız bırakmasını sağlamak için öfke krizlerine girebilirler. Öfke nöbetleri duygusal bir göstergedir. Çocuk, kendisini öfkeli, hüsrana uğramış veya kin dolu, hatta oyunbaz,hissediyor olabilir. Başlangıçta öfke nöbeti ile, sonra da öfke nöbetinin; ardındaki duygu ile uğraştığımızda çok etkili oluruz.

Öneriler

 1. Öfke nöbetiyle başa çıkmanın bir yolu, sadece onu önemsememektir. Sessizce durup bitene kadar bekleyin.
 2. Bir başka olasılık da, ağzınızı kapatmanız ve eylemde bulunmanızdır. Bunun bir yolu, nazik ve kararlı bir biçimde çocuğu yerden kaldırmak veya elinden tutmak ve insanların gözünden uzaklaşmaktır. Eğer çoçuğunuzu elinden tutuyor ve o, kendisini bir başka yöne çekiyorsa, karşı durmayın. Ağzınızı hâlâ kapalı tutarak, çekmekten vazgeçene kadar istediği yöne sizi çekmesine izin verin. Sonra, yürüyerek (hâlâ şefkatli ve kararlı biçimde elinden tutarak) insanların  gözünden uzaklaşın. Çocuğunuz her karşı çıktığında  Karşı çıkmayı bırakana kadar çocuğun yönüne gitmeniz sonra o karşı durana  kadar kendi yönünüze çekmeniz, sonra yine karşı çıkmayı kesene kadar onun yönüne gitmeniz, tahterevalli oyunu gibi gözükür. Güç mücadelesine girişmediğinizde, çocuğunuz genellikle bu tahterevalli oyununun ilk üç veya beş dakikasından sonra karşı çıkmayı keser,
 1. Bazı çocuklarda, öfke nöbeti geçirirken Onlara sarılıp rahatlatmak işe yarar. “Üzgün olmak  doğaldır. Bu, hepimizin başına gelir. Ben yanındayım
 1. Çocuğunuza hayır demeniz ve onun kızgın olması doğaldır. Bunu ayarlamak,zorunda değilsiniz. Duygularıyla başa çıkabileceklerini öğrenmek, çocuklar için yararlıdır. Eğer ebeveynler, tartışma ve ders vermeler ile duygu patlamalarını beslemez ise çocuklar bunu daha çabuk başarabilirler.
 2. Bir kere öfke nöbeti sona erdi mi, bu konuyu bir daha açmayın. Eğer çocuğunuz nöbeti duygusal şantaj olarak kullanıyorsa, siz bunu yutmazsanız yakında vazgeçecektir.
 3. Çocuğunuza ne yaptırmaya .çalışacağınız yerine kendiniz ne yapacağınıza karar vererek devam edin. Bu, ancak önceden planlamada yer aldıysa etkili olur  “Gelecekte Ortaya Çıkabilecek Problemleri Önlemek İçin Plan Yapın,’’

 

Gelecekte Ortaya Çıkabilecek Problemleri Önlemek İçin Plan Yapın

 1. Daha sakin bir zamanda, çocuğunuza, hüsranın üstesinden gelmek için birtakım başka yollar öğrenmek isteyip istemediğini sorun. Ona, neler hissettiğini, duygusal gösterişle değil kelimelerle anlatmasını öğretin.
 2. Çocuğunuzun öfke nöbeti geçirmesine sebep olabileceğiniz durumlara dikkat edin. Çoğu çocuk, öfke nöbeti ile patlak vermez. Çocuğunuz sabrı tükenmiş olarak öfke patlaması verene kadar siz, tartışıyor talep ediyor, kontrol etmeye çalışıyor ve onunla kavga ediyor olabilirsiniz.
 3. Çocuğunuza, öfke nöbeti geçirirken sizin ne yapmanızı istediğini sorun. Bunu, sakin bir biçimde tartışabileceğiniz bir zamanda yapın Kucaklamamı mı, istersin, sen halledene kadar benim sadece beklememi mi istersin, yoksa kendini daha iyi hissedene kadar kendi odana girmeni mi istersin?’’ gibi tercihler tanıyın. Çocuklar, önceden kendi tercih ettikleri müdahaleyi daha kolay kabul ederler.
 4. insan arasına çıkmadan önce,rol yapın altı yaşındakiler bunu, “Rol Yapma” oyunu olarak daha iyi anlarlar.Beklenen davranışın ne olduğunu çocuklarınıza tarif edin ve bırakın insan arasındaymışlar ve beklenen şekilde davranıyorlarmış gibi yapsınlar. Bırakın siz nasıl karşılık vereceğinizi oynarken, onlar da öfke nöbeti geçiriyor gibi yaparak eğlensinler. Rolleri değiştirmek de çok eğlencelidir. Siz öfke nöbeti geçiren çocuğu oynayın ve bırakın çocuğunuz ebeveynin nasıl karşılık vereceğini oynasın.
 5. “Rol Yapma” oyunu oynadıktan kısa bir süre sonra, antrenman yapmak için zaman oluşturun. Önceden üzerine anlaşılan öneriyi hemen sürdürmeye, istekli olduğunuz insan arasında bir yerlere gitmeyi planlayın. Eğer nöbet başlarsa, hemen kızgınlık duymadan sürdürün.
 6. Ne yapacağınıza karar verin ve çocuğunuzu önceden bilgilendirin. Örneğin, çocuğu arabaya bindirip, sakinleşip yeniden denemek için hazır olduğunu size bildirene kadar sabırlı bir biçimde kitap okumaya karar verebilirsiniz. Veya hemen eve gitmeye karar verebilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, ciddiyet ve saygıyla sürdüreceğinizden emin olun. Başka sözlerle, ağzınızı kapalı tutun ve davranışınızla örnek olun, “Hazır olduğunda yeniden deneyebilirsin.” (eğer arabada iseniz) veya “Yarın veya haftaya yeniden deneyebilirsin.” (eğer eve dönmüş iseniz), söyleyebileceğiniz etkili olabilecek tek şeydir. Bu yorumlardan birini yapmak için herkes sakinleşene kadar beklemek daha iyi alabilir.
 7. Öfke nöbetleri sorununu, aile toplantısı gündemine koyun ve bırakın çocuklarınız çözüm olarak yapılacak şeylerle ilgili fikir yaratsınlar. Bir liste öneriniz olduğunda, bırakın tipik olarak öfke nöbetleri geçiren çocuk, kendisine en çok yardımcı olacağını düşündüğü öneriyi seçsin.

Çocukların Öğrenebileceği Yaşam Becerileri

Çocuklar, öfke nöbetleri ve duygusal şantajın onlara istediklerini kazandırmayacağını ve duygularını ifade etmenin daha uygun yolları olduğunu öğrenebilirler. Duygularının doğal olduğunu ve kriz geçirseler bile sizin onları sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi anlayabilirler.

Ebeveynliğin Püf Noktaları

 1. Onları etkileyen ‘kararlar alınırken çocuklarınızı ne kadar çok katarsanız, söyleyecek şeyleri olduğunda nöbetleri kullanmaya o kadar az gereksinim duyarlar.
 2. Bazı çocuklar (ve de bazı yetişkinler), kaçınılmaz olanı kabul etmeden önce bağırıp çağırmaktan hoşlanır. Bu onların tarzıdır ve kimseyi incitmez. Bir kere bağırıp çağırma (veya öfke nöbeti*) sona erdiğinde, çoğunlukla ne yapılması gerekiyorsa neşeli bir biçimde yapacaklardır. Bağırıp çağırdıkları sırada, yelkeninizi onların rüzgarından koruyun; böylece sizin teknenizi sarsmayacaklardır

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...