Çocuğum Hayvanlara Zarar Veriyor

Çocuğum Hayvanlara Zarar Veriyor ve onlara işkence etmekten zevk alıyorsa siz kendi hareket tarzınızı enine boyuna ölçmeniz gerekmektedir. böyle bir durumda Çocuğunuzu, Kendinizi ve Durumu Anlayın ve buna göre hareket edin….

Hayvanlara zalimce davranıldığını gördüğümüzde kızmamız çileden çıkmamız normaldir. Ama çocuklarımıza aynı zalimlikle davranmak (çocuklara vurmak da hayvanları tekmelemek kadar acı verir) pek yardımcı olmaz. Çocuklar genellikle hayvanlara kendilerine davranıldığı gibi davranırlar. Çocuklar aynı zamanda çok sıkı sarılarak sevgi gösterirler veya tekmeleyip ne olacağını denerler. Sevgilerini ve meraklarını sergilemenin başka bir yolunu bulmalarında onlara yardımcı olun. Kronik sadistçe davranışlar çocuğunuzun profesyonel yardım gerektiren daha ciddi bir rahatsızlığı olduğunu gösterebilir.

Öneriler

  1. Biraz sakinleşme süreci tanıyın ve oğlunuzdan ona vurduğunuz için özür dileyin. Doğruyu söyleyin. Ona kediyi incittiğinde gerçekten çok kızdığınızı ama bunun onu incitmek için mazeret olamayacağını söyleyin.
  2. Onun dünyasına girin ve ona vurduğunuzda nasıl hissedebileceği ile ilgili bir tahmin yapın: “Bahse girerim sana vurduğumda bu hoşuna gitmedi. Belki seni kızdırmış ve incitmiştir.”
  3. Eğer tekrar olursa, hemen hare’ kete geçin ve kediyi çocuktan ayırın ve “Hayvanlara böyle saygısızca davranmak iyi bir şey değil. Ona iyi davranmaya hazır olana kadar indiyle oyna yamayacaksın.’’deyin.
  4. Seçenek verin.”Kediye saygılı davranabilirsin, yoksa biz kedi için yaşaması daha güvenli saygıyla davranılacağı bir yer bulacağız.

Gelecekte Çocuğun Hayvanlara Zarar Vermesinin Ortaya Çıkabilecek Problemleri Önlemek için Plan Yapın:

  • Ne yapacağınıza karar verin. Belki hayvanlarınıza, bir köpeği veya bir kediyi eğitmenin en iyi yolu oluğunu düşündüğünüz için, saygısızca davranıyorsunuzdur. Çocuğunuza öğütlediğiniz şeyi yaptığınızdan emin olun ve hayvanlarınıza cezalandırıcı \ yöntemler kullanmayı bırakın.
  • “Ne” ve “nasıl” soruları sorun. “Onu tekmelediğinde kedi nasıl hisseder sence?” “Kediyi tekmelediğinde sen ne hissediyorsun  Cevabı bekleyin ve dinleyin. (Dört yaşın altındaki çocuklar soyut mantık yürütmeyi kavrayamazlar. Kontrol edilmeleri gerekir bu yüzden ebeveynler bir kaza meydana gelmemesi için onları hayvanlardan ayırabilirler.)
  • Çocuğunuz dinlenildiğini ve duygularının anlaşıldığını hissettiğinde, bir çözüme varmak için size yardımcı olacak karşılıklı bir saygı ve anlayış ortamı yaratabileceksiniz.
  • Çocuğunuza duyguların ve davranışların farklı olduğunu öğretin. Kızgın olunabilir fakat bu yüzden başkalannı incitmek doğru değildir. Onun kabul edilebilir eylemler bulmasına yardım edin. “Kızgın olduğunda diğerlerini veya hayvanlan incitmeyecek başka ne yapabilirsin? Seni ve kediyi güvenli kılmak için ne yapabiliriz?”
  • Çocuklar hayvanların veya diğerlerinin canını yaktığında, (sıkı bir kucaklamanın can yakıcı olduğunu bilemeyecek yaşta olmadıkça) genellikle kendileri de incinirler. Çocuğunuzun ne için incinmiş hissettiğini tahmin fetmeye çalışın. Hakli olup olmadığınızı görmek için tahminlerinizi dostça bir havada onunla paylaşın. Çözümler bulmaya çalışın.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar