Çocuğum Öfke Nöbetleri Geçiriyor

Bazı annelerin önemli sorunlarından aslında bir kaçıdır Çocuğum Öfke Nöbetleri Geçiriyor , çocuğum çok hırçın, çocuğum çok kavgacı gibi sorunlar. Bu çılgın dünyayla sadece dört ya da beş yıllık bir tanışıklığı olan herkesin arada bir sinirlenme yada soğukkanlılığını kaybetme hakkı vardır. Bu yaşlarda fiziksel faaliyetlerin özel bir önemi vardır; bunlara herhangi bir müdahale öfke patlamalarıyla sonuçlanabilir. Bunun yanında, öfkesini kontrol etme yeteneği ortaya çıkmaya başlamıştır. Ona, iyi davranışlar gösterdiğinde sizin de buna hoş bir tepkiyle karşılık vereceğinizi göstermelisiniz. Böylece o da, doğruluk, paylaşma, sözünü tutma kavramlarını geliştirir. Her geçen gün “lütfen”, “teşekkür ederim” sözlerini gittikçe daha fazla duyarsınız.

Benlik ve bencillik arasındaki farkı düşünün, sözlüğünüzden şımartmak kelimesine bakın. Muhtemelen, “aşırı övgü ve üzerine düşme sonucu çocuğun karakter oluşumuna zarar yermek; fazla yüz vermek” gibi bir tanımla karşılaşabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun hata yapma şansı yoksa, bütün aile onu mutlu etmek için etrafında dört dönüyorsa; sınıfta bunun bedelini ağır ödeyecektir. Sonuçtaki ben merkezli tutumu arkadaşlarıyla arasında sorun , yaşanmasına neden olur. Ayrıca bu çocuğun isteklerini öğretmeni yerine getirerek durumunda değildir. Elbette, eğer çocuğunuzu üç ya da dört yıldır “şımartıyorsanız” ve okula gidecek diye bu tutumunuzu birdenbire değiştirirseniz sizi, sıkıntı verici günler beklemektedir. Fakat her ne olursa olsun, böyle bir durumda bunu bir an önce yapmak zorundasınız.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...