Çocuğum Sürekli Yalan Söylüyor

Çocuğum Sürekli Yalan Söylüyor diyorsanız ve çocuğunuzun sürekli Hikayeler Uydurması  ile karşılaşıyorsanız durumun ciddi olduğunu kabul edip hareket etmek zrunda olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.

Çocuğunuzu, Kendinizi ve Durumu Anlaym

Hikâyeler uydurma gerçek ve düş güdü birbirine karıştığı için çocukluğun ilk dönemlerinin doğal bir parçasıdır. Bundan tat alın ve hikayenin bir parçaşı olun sonunda yaratıcı bir çocukla karşılaşabilirsiniz, Yalanlar uydurma, insanların, gerçekle alay edileceğinden veya gerçeğin hafife alınacağından ya da onlara kötü yansıyacağından korktuklarında kullandıkları bir savunma mekanizmasıdır. Her mümkün olduğunda kurgulanan hikayenin arkasındaki maksadı görmeye çalışın. Göze görünenden daha fazlası olabilir hikayede; Konuşmalarına izin vermek yerine, onları yalanlamada ve umursamamakta aceleci olmazsak çocuklarımızdan öğrenebileceğimiz çok şey var. Çocuğunuz gerçekten size bir şeyler anlatmaya çalışıyor ve bunu başka türlü dile getirecek sözler bulamıyor olabilir. Bazı çocuklar diğerlerini etkilemek veya üzmek için hikayeler ıuyduruyor olabilir, fakat bir sonuca varmadan çocuğunuzun iletmek istediği kayda değer bir şeyi varmış gibi davranın.

Öneriler

  1. “Bu doğru değil,” demek yerine “Biraz daha bahsetse ne.“demeyi deneyin.
  1. “Gerçekten üzgün görünüyorsun. Benimle konuşmak istediğine memnun oldum.”diyerek çocuğunuzun duygulanna seslenin.
  2. Çocuğunuzun size, ne olduğunu canlandırıp, göstermesini isteyin. Küçük çocuklar bile gösteri yapmaktan hoşlanırlar.
  3. Çocuklarınızın size gerçekten oyunlar oynadıklarını düşünüyorsanız, hikayeler anlatmalarının bir sakıncası olmadığını, dinlemekten hoşlandığınızı belirtin. Siz de masallar anlatabilirsinizorılara.
  4. Çocuklara “Yalancı Çoban”hikayesini hatırlatın. Eğer anlattıkları şey uydurmaysa ve doğru değilse, size söylemeleri gerektiğini böylece gerçekten ihtiyaç duyduklarında yanlarında olabileceğinizi belirtin.

Gelecekte Ortaya Çıkacak Problemleri Önlemek İçin Plan Yapın

  1. Çocuklara, bazen diğer çocukların veya yetişkinlerin onlara, anne babalarına bir şey söylememelerini tembihleyebileceklerini, fakat Onların her durumda gelip size ne olduğunu anlatabileceklerini ve hiç bir şekilde başlarının belaya girmeyeceğini, onları hep seveceğinizi belirtin.
  2. Özellikle yatma vaktinden önce, her gün çocuğunuzun sizinle konuşabileceğini bildiği bir vakit yaratmak için sırf onunla oyalanarak zaman geçirin.
  3. Çocuğun dünyası bir oyun dünyasıdır ve hikayeler düzme de bu dünyanın bir parçası olabilir. Her hikaye, uydurma bile olsa, içinde bir doğruluk değeri barındırır. Bu derin anlamları görmeye çalışın.

Çocuklar yaratıcı olmanın bir sakıncası olmadığını ve hikayeler uydurmakla gerçekler arasında fark olduğunu öğrenebilirler. Gerçekleri sıkılmadan söyleyebileceklerini ve ebeveynlerinin onların ne dedikleriyle ilgilendiklerini öğrenebilirler.

öte yandan bir arkadaşlarının başlarının belaya girmesinden korkuyorlarsa sizin, nasıl baktığınızı görmek için sizi yan tutan ayrıntılarla ya da uydurma hikayelerle deneyebilirler.

Ebeveynler çocuğa “Bunu uyduruyordun.’’demekte aceleci davrandıkları için fark edilmeden sürüp giden cinsel taciz ve benzeri vakalar olmaktadır. Çocukların onları korumamıza ve ciddiye alınmaya ihtiyaçları vardır.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...