Çocuğum Üstün Zekalı Mı Ne Yapmalıyım ?

Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri Çocuğum Üstün Zekalı mı Nasıl Anlarız konusuna girmeden önce  Dehanın doğasını keşfetmek için öncelikle fikirlerimizi ifade edebileceğimiz çerçeveyi tespit etmeliyiz. Deha, kolay anlaşılabilen fakat sürekli gündemde olmayan kuralların tatbikiyle kendini açığa vurur. Alışılmış olayların dışındaki tabiatın tuhaf bir hareketinden ziyade hepimizin sahip olduğu ve hayatın her anında kullandığı yeteneğe deha diyoruz. Dahi denilen insanların diğer insanlardan tek farkı, bu yeteneği “bilinçli” olarak kullana bilmeleridir. Buna karşın birçoğumuz böyle bir yeteneğin farkında bile değiliz. Deha, zeka dediğimiz yeteneğin geniş bir açılımıdır, ancak bu kelimeyi dikkatlice tanımlamamız gerekir.

Çocuğun zekası nasıl gelişir ?

Çoğu eğitimci, eğitimin amacının zekayı beslemek olduğunda hemfikirdir. Üstün Zeka, insan faaliyetlerinin her alanında arzu edilen bir melekedir ve zekâyı çocuklarımız da olmasını istediğimiz bir şey olarak görürüz. Bütün bunların ışığında artık kendimize “zekâ nedir?” ” Çocuğun zekası nasıl gelişir ?” diye sorabiliriz. Bu temel sorular dehânın kaynağını anlamaya ve çocuklarımız da nasıl tezahür ettiğini öğrenmeye basamak olacaktır. Bu bahsettiğimiz şeyler zekânın yapısını daha derin anlamaya yardımcı olacak her şey için bir dayanak noktasıdır.

Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri konusunda  Zekayı  kitap okuyarak gelişen bir şey gibi değil de her birimizde etkin olan, kainatın temel bir prensibi olarak görmeye başlarız. Bu, parçanın bütünle ilişkisini görme, ayrıntılar karmaşasından bütünü gözlemler  yapabilme ve ayırt edebilme kapasitedir. Zekayla ilgili farklı görüşleri bir tanımda birleştirecek olursak; ’‘Zeka, bir durumu kendi bütünlüğü içinde görme, o durumun her bir parçasının bütünle ilişkisini anlama ve bu anlayışla en büyük faydayı sağlayacak bir davranış içinde tepkide bulunma kapasitesidir.” diyebiliriz.

Üstün Zeka Sonradan Oluşur mu ?

Çoğu eğitimcinin temel hatası, zekânın gelişmiş bir aklın en son mahsulü olduğuna inanmaktır. Bugün eğitimdeki birçok çarpıklığın sorumlusu bu hatadır. Zekâ ve aklı birbiriyle karıştırdıkları için öğretmenler çocuğu Üstün Zeka olması için sadece aklı geliştiren yöntemlerle geliştirmeye çalışıyorlar. Akıl, çizgisel bir fonksiyondur. Zekâ, evrensel bir melekedir.

Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri konusunda şunu unutmayın  zekayı sonradan oluşturmayız; zeka, doğduğumuz andan itibaren hepimizde zaten vardır. Zekâ, doğuştan beri insanoğlu olarak bize bahşedilen melekelerden birisidir.

Ancak zeka bizde potansiyel olarak vardır ve açığa çıkarılmayı beklemektedir.  Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri sorusuna cevap arayan anne baba Çocuğun Zekasını yaratamayız ama onun meydana çıkmasına, gelişmesine yardımcı ya da engel olabiliriz. Çocuğun dünyaya gelmesinden itibaren Üstün Zeka hal ve hareketlerinde fark ederiz. Çocuk ebeveynin doğal tepkileri dışında hiç bir yardım almaksızın oldukça karmaşık işler yapmayı öğrenir. Çok kısa bir süre zarfında bebekler emeklemeyi, yürümeyi, konuşmayı, vücut fonksiyonlarını kontrol etmeyi ve yaşadıkları çevreyle ilgili karmaşık detayları hatırlamayı öğrenirler.

Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri başında Artistik becerilerini ya da sayılarla arasını takip edin. Gerektiğinden daha fazla realist resimler çiziyor ya da basit matematik işlemlerini kafasında yapabiliyorsa çocuğunuzun biraz farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Pekala

Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri Nelerdir;

  1. Kelime hazineleri yaşıtlarına göre fazladır kompleks konularda farklı yorumlar yaparken düşündürürler. Ayrıca çok kolay bir şekilde dil öğrenirler.
  2. Soru Sormaktan ve öğrenmekten keyif alırlar . bu durum bazen bunalmanıza neden olabilir fakat yapabileceğiniz en güzel şey çocuğunuza karşı bir yetişkine cevap veriyor gibi cevap vermeniz gerekmektedir.
  3. Hareketli yapıya sahiptirler. Hiperaktiflerden tek farkları dikkat bütünlüğüne sahip olmalarıdır.
  4. Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri arasında en önemli başka madde ise Farklı ve değişik hayal güçleri vardır.
  5. Çevrelerinde olan anlık olayları, televizyon veya videoda gördükleri şeyleri asla unutmaz hayatın her aşamasını zihinlerine kazırlar.
  6.  Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri arasında en önemli madde bu çocuklar iletişimi konuşmayı ve anlaşmayı çok severler (çocuklar ile etkili iletişim nasıl kurulur….    yazımızı okumanızı tavsiye ederiz)

Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri konusunda sizleri bilinçlendirmeye çalıştık facebook sayfamızdan bizleri desteklemeyi ve takip etmeyi kesinlikle unutmayın….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...