Çocuğum Yalan Söylüyor

Yalan Söyleme Hikayeler Uydurma  :

“Çocuğumun yalan söylemeyi unutturmayı   nasıl sağlayacağımı bilmiyorum. Yüksek ahlakî standartla öğretmeye çok uğraştık. Ne kadar çok cezalandırsam, o kadar çok yalan söylemeye devam etti. Bu konuda gerçekten endişeliyim.” diye düşünüyorsanız yazıöızı okuyun mutlaka çok faydalı olacağına inanıyorum

Çocuğunuzu, Kendinizi ve Durumu Anlayın

Aradık taradık ama çocukluğunda asla yalan söylememiş olan tek bir yetişkin bile bulamadık. Aslında, şimdi bile asla yalan söylemeyen çok fazla yetişkin bulamayız. Kendileri hakim olamadıkları bir meziyete, çocukları hakim olamadıklarında, ebeveynlerin bu kadar üzülmesi ilginç değil mi? Bunu yalan söylemeyi haklı çıkarmak için değil, yalan söyleyen çocukların kusurlu veya ahlaksız olmadıklarını göstermek için belirtiyoruz. Yalan söyleme ihtiyacından vazgeçmelerine yardım edebilmemiz için önce, çocukların yalan söyleme nedenleri ile uğraşmamız gerekir. Genelde çocuklar, yetişkinlerle aynı nedenler yüzünden yalan söyler  kendilerini kıstırılmış hissederler, reddedilme veya cezadan korkarlar veya sadece yalan söylemenin herkesin işini kolaylaştıracağını düşünürler. Yalan söyleme, çoğu kez, düşük öz değerin işaretidir. İnsanlar kendilerini daha iyi göstermeleri gerektiğini düşünürler, çünkü olduktan gibi yeterince iyi olduklarını bilmezler.

Öneriler

 1. Yalan söylemeyi ortaya çıkaran, durum soruları sormayı bırakın. Durum sorusu, zaten cevabını bildiğiniz bir sorudur. “Odanı temizledin mi?” demek yerine “Odanı temizlemediğini görüyorum. Onu temizlemek için planın ne?” deyin.
 2. Ne gördüğünüzü söylemenin biraz farklı bir versiyonu, ne düşündüğünüzü söylemektir. “İyi bir hikayeye benziyor bu. Öyle harika bir yaratıcılığın var ki! Bunu biraz daha anlat.” ’
 3. Kendiniz dürüst olun. Deyin ki, “Bu bana doğruymuş gibi gelmiyor. Çoğumuz, kendimizi!; bastırılmış, korkmuş veya bir şekilde tehdit altında hissettiğimizde, doğruyu Söylemeyiz. Neden bir süre için bu konudan uzaklaşmıyoruz? Daha sonra, senin için neler olduğunu benimle paylaşmak istersen, ben müsait olacağım.”
 4. Suçlamak yerine problemlerin çözümlerine yoğunlaşın. “Kendi gündelik işlerini yaptın mı?” yerine “Gündelik işlerin yapılması için ne yapabiliriz?’deyin.
 5. Problem ile uğraşın. Farz edin ki, siz onun yediğini bildiğiniz halde, çocuğunuz yemek yemediğini söylüyor. Neden yemek yemediğini söylesin ki? Hâlâ aç mı? Eğer hâlâ açsa, yemek yiyip yemediğinin.ne önemi var ki? Açlığı ile başa çıkmanın bir çözümü için onunla çalışın. İlgi mi istiyor? İlgi ihtiyacı ile, birlikte geçilebileceğiniz biraz zaman bularak başa çıkmaya çalışın. Hikaye mi anlatmak istiyor? Bırakın anlatsın. Bunu olduğu gibi tanımlayın: “İyi bir hikayeye benziyor bu. Biraz daha anlat.”
 6. Bir başka olasılık, “yalan”ı görmezlikten gelmek ve “ne” “nasıl” soruları aracılığıyla çocuğunuzun neden ve sonucu keşfetmesine yardımcı olmaktır. Eğer tüm gün yemek yemediğini söylüyorsa, “Ne oldu? Neden böyle oldu? Bu konuda kendini nasil hissediyorsun? Bundan ne öğrendin? Problemi çözmek için negibi fikirlerin var?” diye sorun. Bu sorular, yalnızca siz gerçekten çocuğun bakış açısını merak ediyorsanız etkili olabilir. Bu soruları onun yalanını “yakalamak” için kullanmayın. Eğer herhangi bir zamanda bunun hikaye uydurma olduğunu düşünüyorsanız, yukarıdaki öneriye geri dönün,
 7. Sizinle paylaşmak istemediklerinde, çocuklarınızın mahremiyetine saygı düyun. Bu, onların, mahremiyetlerini korumak için yalan söyleme ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.

Gelecekte Ortaya Çıkabilecek Problemleri önlemek İçin Plan Yapm

 1. Hataların öğrenmede iyi birer fırsat olduğuna inanmaları için çocuklara yardım edin, böylece kötü olduklarında ve hatalarının üzerini örtmeleri gerektiğine inanmazlar.
 2. Gerçeği söyleyerek örnek olun. Çocuklarınızla, gerçeği söylemenin sizin için güç olduğu fakat sonuçları yaşamak ve kendinize olan saygınızı korumanın daha önemli olduğuna karar verdiğiniz zamanlarınızı paylaşın. Bunun akıl verme değil, dürüst bir paylaşma olduğundan emin olun.
 1. Bırakın, çocuklar, koşulsuz olarak sevildiklerini bilsinler. Birçok çocuk, gerçeğin ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratacağından korktuğu için yalan söyler.
 2. Onları takdir edin: “Gerçeği söylediğin için teşekkür ederim. Bunun zor olduğunu biliyorum. Sonuçları ile yüzleşmeyi isteme tarzına hayranım ve bunların üstesinden, gelip ders alabileceğini biliyorum.”
 3. Çocukları kontrol etmeye çalışmayı bırakın. Birçok çocuk, kim olduğunu bulabilmek ve istediğini yapmak için yalan söyler. Aynı zamanda, onlardan beklenileni yaptıklarını düşündürerek, ebeveynlerini memnun etmeye çalışırlar.

Çocukların Öğrenebileceği Yaşam Becerileri

Çocuklar, ailelerinde gerçeği söylemenin güvenli olduğunu öğrenebilirler. Bunu unutsalar bile, şefkat ve sevgi ile onlara hatırlatılır. Ebeveynlerinin, onların korkulan ve yanlış inançlarını önemsediğini ve bunların üstesinden gelmek için onlara yardım edeceğini öğrenebilirler.

Ebeveynliğin Püf Noktaları

 1. Çoğumuz, ceza veya takdir edilmemekten kendimizi korumak için yalan söylerdik. Cezalandıran veya akıl veren ebeveynler, çocukların savunma mekanizması olarak yalan söyleme ihtimallerini arttırırlar. Yukarıdaki tüm öneriler, çocukların gerçeği söylemek için kendilerini güvende hissedebilecekleri tehditsiz bir çevre yaratmak amacıyla tasarlandı.
 2. Birçok çocuk, kendilerini yargılama ve eleştiriden korumak için yalan söyler, çünkü ebeveynleri kötü olduklarını söylediğinde inanırlar. Tabii ki böyle bir acıdan kaçınmak isteyeceklerdir.
 3. Şu an çocuğunuz kim ise, sonsuza kadar o kalmayacağını hatırlayın. Çocuğunuz yalan söylerse, ona yalancı diyerek davranışa aşın tepki göstermeyin.
 4. Yakınlık kurmaya yoğunlaşın ve davranış problemi yerine ilişkiye güvenin. Bu, genellikle sakıncalı bulduğunuz davranışı azaltmanın en hızlı yoludur.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar