Çocuğun Ahlaki Eğitimi ve Gelişimi

Çocuğunuz zihinsel yönden geliştikçe buna paralel olarak çeşitli yönlerden pek çok gelişme de meydana gelir. Bunlardan biri Çocuğun Ahlaki Gelişimidir. İyi bir anne baba gibi ahlak da davranışları kontrol eder. Bu sadece zihinde şekil almış bir davranış olabileceği gibi uygulamaya geçmiş bir davranış da olabilir. Ahlak; şimdiye kadar bu davranışı sosyal ortamın normlarına göre değerlendirmede kullandığı mantığı ve mevcut bilgisini harekete geçirir. Kendisine şu soruyu sorar: “Ailem ve toplum bu davranışı hangi değerler ve gereklilikler çevresinde ele alıyor?” yani bu durumda ailen değer yargıları çok önemlidir. çocuk sizlerin yaptığı hareketleri ve davranışları kopyalayarak hayatına yansıtacaktır.

Çocuğunuzun Ahlak gelişimine yardım edebilir misiniz? Evet. Onunla her şeyi bütün yönleriyle konuşarak. Bu yardımı sunmak için pek çok fırsat yakalayacaksınız. Çünkü her çocuk kabul görmeyen davranışların her çeşidini ortaya koyabilir. Kötü konuşma, geç kalma ve hatta yalan söyleme, kopya çekme ve çalma bunlara örnek olarak verilebilir. Bu davranışlardan bazıları yüzeyin hemen altında yer alan duygusal çöküntü ve mutsuzluğun belirtisi olabilir. İlgi, şefkat ya da başarı hissi gibi bazı temel ihtiyaçlar karşılanmıyor demektir.

Çocuğunuz bütün durumlar için doğru ya da yanlış arasındaki farkı bilemeyebilir. Ancak, artık muhtemelen gerçek olanla olmayanı kaydedilebilecektir. Suçlandığında ya da azarlandığında yaptığını inkar edebilir. Hatta söz konusu hatalı davranışı örtmek için yalana bile baş vurabilir. Eğer ona meseleleri her yönüyle konuşmaya ve anlayış göstererek dinlemeye istekli olduğunuzu gösterirseniz durum tamamen farklı olabilir. Oysa azarlamak ya da şüpheyle yaklaşmak utanç duymasına neden olur….

Ayrıca, koyacağınız kurallar makul ve kolayca takip edilebilir olmalıdır. Yeri geldikçe de bunları kendisine hatırlat malısınız. Açıklamalarınızı yaparken okulda ve trafik lambalarından bankalara, kütüphanelere ve alışveriş yerlerinde kadar her yerde uyulması zorunlu kuralların olduğunu hatırlatın. bunları uymasını takip ederek Çocuğun Ahlaki Eğitimi ve Gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak şunu unutmayın ki;  Çocuklar ayna gibidir ne yansıtırsanız onu size gösterecektir.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...