Çocuğun Arkadaş Edinememesi

Çocuğun Arkadaş Edinememesi Genellikle çocuklarımızın farklı tarzlarına ve kişiliklerine saygı göstermeyi ihmal ediyor ve onları bir modele göre şekillendirmeye çalışıyoruz. bu durumla beraberinde bası soruları da getirmektedir.  ebeveynlerin en çok karşılaştıkları sorunların başında çocuklarının sosyalleşme sorunları gelmektedir.  ya çocuk kavga eder arkadaş bulamaz, yada çok çekingendir yine arkadaş bulamaz… pekala böyle bir durum ile karşılaşmamak için ne yapmalıyız ?

Çocuğun Arkadaş Edinememesi durumunu önleyebimek bizim elimizde işte size öneriler;

  1. Çocuklarınızın kendi arkadaşlarını seçmelerine izin verin.
  2. Çocuğunuz hoşlanmadığınız bir arkadaş seçerse, bu çocuğu sık sık eve davet edin ve gösterdiğiniz sevgi ve değerin ona yararlı olmasını ümit edin.
  3. Onaylamadığınız bir arkadaşının ‘çocuğunuz üzerinde olumsuz etkiler yapacağından korkuyorsanız, çocuğunuzla iyi bir ilişki kurarak olumlu etki yaratmaya odaklanın.
  4. Çocuğunuz bir arkadaşıyla kavga ettiğinde onu dinleyip duygularını paylaşın fakat soruna müdahale etmeyin. Çocuğunuzun kavga meselesini çözebileceğine inanın.
  5. Çocuğun Arkadaş Edinememesi  veya yeterince arkadaşı olup olmadığı konusunda bazı durumlarda endişe etmeyin. Bazıları yalnız, tek en iyi arkadaşı olsun ister; bazıları ise büyük bir arkadaş grubunun bir parçası olmak ister.
  6. Çocuğun Arkadaş Edinememesi  durumu nda eğer hiç arkadaşı almadığından yakınıyorsa, dinleme becerilerinizi gösterin. Çocuklarınızın şikayetlerini “Şuan hiç arkadaşın olmadığını düşündüğün için çok üzgün görünüyorsun. Bugün okulda arkadaşlarınla aranda bir şeyler mi geçti?” gibi sözler kullanarak başka şekillerde ifade etmeye çalışın. Çoğunlukla çocukların, gerçekte anlatmak istedikleri şey bir arkadaşları ile aralarındaki bir problem olduğunda, abartıp Çizgilerle konuşacaklardır. Çocuğunuzun durumu sesli düşünmesine yardım etmek için iyi bir dinleyici olun

Çocuğum Asosyal Hiç Arkadaş Edinemiyor Ne Yapmalıyım ?

Çocuklar ebeveynleri, onları şartsız sevdikleri, farklı olmalarına saygı duydukları ve doğru arkadaşlar seçebileceklerine güvendikleri için en iyi arkadaşlarının onlar olduğunu öğrenebilirler.

Çocuğunuz sürekli sizin onaylamadığınız arkadaşlıklar seçiyorsa, çocuğunuzla olan ilişkinizi bir gözden geçirin. Acaba çocuğunuzu, Her şeyini kontrol edemeyeceğinizi ispatlamaya yönelterek üzerinde fazla mı Egemensiniz ? Çocuğunuz onu kınamanızdan güven eksikliğinden incinmiş hissedip, karşılık olarak sizi, onaylamadığınız arkadaşlar edinerek incitmek mi istiyor?

Çocuğun Arkadaş Edinememesi  durumunda Çocuklarınıza güvenin ve kim olduklarına saygı duyun. Arkadaş olarak seçtikleri diğer çocukları! sizin onay vermeyeceğiniz arkadaşlar olsalar bile, evinize kabul edin.

Çocuklarınız sizin, arkadaşlarınıza nasıl davrandığınıza bakarak arkadaşları hakkında kararlar alıyor olabilir. Siz çocuklarınızın hareket etmesini istediğiniz gibi mi hareket ediyorsunuz.

 

Çocuğun Arkadaş Edinememesi konusundaki yazımızı burada bitiriyoruz. Çocuklar ile etkili iletişim kurarak (makalemizi okumak için tıklayınız….) tüm sorunları halledebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesabımızdan takip etmeyi unutmayın….. Çocuğun Arkadaş Edinememesi konulu yazımız inşallah faydalı olmuştur.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...