Çocuk Eğitimi ve Terbiyesi Nasıl Olmalı

Çocuk Eğitimi ve Terbiyesi Nasıl Olmalı veya  sorusunu duyar gibiyim işte sizin için hazırladığımız yazımız….Doğal sonuçlar yöntem öğrenme yolunda son derece basit ve etkilidirler. Doğal sonuçlar doğal olarak meydana gelirler. Yağmurun altında oturursanız ıslanırsınız. Yeme yemeyi unutursanız acıkırsınız. Elbiselerinizi yıkamazsanız kirli kalırlar bu durumu eğitimin temel felsefesi yapmalıyız yani çocuk eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna cevap da burada gizlidir. çocuk eğitimi doğmadan önce diyebiliriz…..

Eğer ebeveynler çocuklarını kurtarma ya da cezalandırma konusunda hissettikleri güçlü dürtüyü engelleyebilirlerse, çocuklar doğal yoldan öğrenirler. Çocukların öğrenme ve eğitimlerinde en etkili yöntemlerden biriside deneyerek akıl mantık süzgecinden geçirerek öğrenmesidir.

Çocuk terbiyesinde Cezayı mantıksal sonuç adı altında maskelemeye çalışan ebeveynler, çoğunlukla bu kavramı yanlış anlamaktadırlar. Mantıksal sonuçların en önemli amacı geçmişin bedelini Ödetmek yerine gelecek için hatalardan ders almalarına yardımcı olmaktır. Ebeveynliğin uzun vadeli hedeftir hatırlayın şimdi ya da arkalarında yokken başardı bir, hayat sürdürebilmeleri için çocuklara özgüven, cesaret ve yaşamsal beceriler kazandırmak. Yaptıkları seçimlerin sonuçlarını yaşayarak öğrenmeleri onlara sem derece değerli hayat dersleri verecektir. Böylece, hata yapmanın doğal bir süreç olduğunu öğrenirler ve hatalardan ders alıp yeniden denerler, Karşılarımdakilerden itibar .Ve saygı gördükleri için yaptıkları seçimlerin sorumluluğunu taşımanın da doğal olduğunu fark ederler. Mantıksal sonuçlar aşağıdaki sekiz kurala uygun olarak tatbik edilirse hedefleriniz gerçekleşme imkanı bulur,

1             Geçmiş yerine geleceğe odaklanın. Mantıksal sonuçlan, çocukların geçmişte yaptıkları hataların bedelini ödetmek için kullanmayın. Bunun yerine gelecek için ders almalarına yardımcı olun. Bunu yapmanın yolu da daha önce değindiğimiz “ne” ve “nasıl” somlarını sormaktan geçer.

2             Fırsatlar = Sorumluluk = Sonuçlar. Bu formül, mantıksal sonuçlan kullanmanın ne zaman uygun olduğunu belirleme konusunda yardımcı olabilir. Çocuğun elde ettiği her fırsatın sorumlulukla bağlantısı vardır. Sorumluluk almayı reddetmenin en bariz sonucu fırsatları kaçırmaktır. Aileye ait arabayı kullanmanın Sorumluluğunu alabilen bir genç, benzin deposunu tamamen boşaltmadan getirmeyi de kabul edebilir. Eğer depo yarısına kadar dolu olmazsa, önceden beraberce kararlaştırılmış bir süre için araba kullanma hakkı elinden alınır. Bu formül, çocuk, ortaya çıkan sonuçlara ancak saygı çerçevesi içinde mecbur tutulduğu zaman etkili olabilir. Böylece, çocuk, sorumluluk almaya hazır olduğunu gösterir göstermez, fırsatları yeniden ele geçirebilir.

3            Çocuk terbiyesinde Sonuçlar yerine çözümlere odaklanın. Her davranış için mantıksal sonuçlan gündeme getirmek zorunda olduğunuzu hissetmeniz son derece hatalıdır. Sonuçlardan çok problem çözümü üzerinde durun.

4             Çocukların Çözüm üretme işine katılımı kuralları kabullenmelerine neden olacaktır. Onların sağlıklı zihinleri ve problem çözme kabiliyetleri vardır. Çocuklar problem çözme işine katıldıkları zaman kayıtsız hedefler ortaya çıkar. Böylece becerilerini kullanmak ve kuvvetlendirmek için iyi bir fırsat elde etmiş olurlar. Çocukların, kendilerinin de içinde yer aldıkları anlaşmaları sürdürmeye çok daha fazla eğilimleri vardır. Katkılarından dolayı onlara saygı duyduğumuz zaman aitlik ve önemlilik duygularını tecrübe ederler. Bu duyguları tattıkları zaman ise yaramazlık yapmaya daha az ihtiyaç duyarlar. Hatalardan ders almak için daha istekli olurlar ve problemlere çözüm getirmeye başlarlar.

5             Çocuk eğitimi (konusunda detaylı yazılarımızı okumak için tıklayınız…) ve terbiyesinde Önceden plan yapın. Çocuklar, çözümler hakkında alınan kararlarda kendilerinin de katkıda bulunduklarını düşünürlerse, cezalandırılma duygusuna kapılmazlar. Bir aile toplantısı ya da sorun çözme oturumu sırasında çocuklardan, öğrenmelerine yardımcı olacak çözümler üretmelerini isteyin. “Sence telefonu kullanırken daha saygılı olman gerektiğini hatırlatacak en mantıklı çözüm ne olabilir?”, “Arabayı eve, boş benzin deposuyla getirdiğin zaman, en mantıklı sonuç ne olacaktır?”

6             Hataları yüze vurmaktan kaçının. Hataları yüze vuran ebeveynler için sonuçlan cezalara çevirmek çok kolaydır. Yüze vurma, sonuçlara utanç ve küçük düşürülme  ile negatif etki yapar. Bu da son derece gereksiz ve yaralayıcıdır; “Belki bu sana bir daha yapmamayı öğretir.”, “Otur ve yaptığın şey hakkında biraz düşün.” Hataları yüze vurma yöntemi ile gelecek için çözüm üretmek yerine geçmişi cezalandırmış olursunuz. Bu davranış, çocukların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak yerine, kötü hissetmelerini sağlamamız gerektiği inancına dayanır.

7            Çocuk eğitimi ve terbiyesinde en önemli nokta Onlara yakınlık gösterin. Çocuk yaptığı kötü bir seçim yüzünden acı bir sonuç yaşamaktaysa ona yakınlık göstermeye çalışın. Sizin onunla yakınlık kurmak istediğinizi hissettiği an azarlamalar ve cezalar yüzünden kendisini savunmak yerine yaptığı hatalardan ders almayı tercih edecek ve öğrenme konusunda daha istekli olacaktır.

8             Mantıksal sonuçlarla beraber kullanabileceğiniz diğer araçların farkına varın ve bunu yaparken saygı kuralını asla unutmayın. Çocuğun bir şeyler, yapmasını sağlamadığı için pek öyle görünmese de, kitapta bahsedilen çoğu araç mantıksal sonuçlarla bir şekilde birleşir. (“Ne yapacağınıza Karar Verin” ve “Konuşma Hareket Et” bölümlerini inceleyin). Mantıksal sonuçlar kelimeler kullanılmadan da elde edilebilir.

Çocuk Eğitimi İle İlgi Kitaplar

 1. Çocuk Eğitimi İzlenecek Metotlar, Nihat Özmen                  Fiyatı ₺8,00
 2. Çocuk Deyip Geçmeyin, Adem Güneş                                       Fiyatı ₺14,00
 3. Fıtrat Pedagojisi – Adetlerle Değil Ayetlerle Çocuk Eğitimi  Fiyatı ₺12,16
 4. İçimizdeki Çocuk                                                                           Fiyatı ₺15,20
 5. Çocuk Terbiyesi                                                                              Fiyatı ₺22,80
 6. Fıtrat Pedagojisi 2 : Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları Fiyatı ₺10,50
 7. Geveze Karga İle Masallarla Çocuk Eğitimi Çantalı Set (7 Kitap) Fiyatı ₺48,12
 8. Fıtrat Pedagojisi – Adetlerle Değil Ayetlerle Çocuk Eğitimi Fiyatı ₺11,20
 9. Ailede ve Okulda Çocuk Eğitimi                                                   Fiyatı ₺7,80
 10. Çocuk Eğitiminin El Kitabı – Haluk Yavuzer                                  Fiyatı ₺11,25
 11. Bağırıp Çağırmadan Ya Da Dövmeden Çocuk Terbiyesi        Fiyatı ₺12,00
 12. Bağırıp Çağırmadan Çocuk Eğitimi – Ekrem Acar                  Fiyatı ₺21,00
 13. İslamda Aile Ve Çocuk Eğitimi                                                   Fiyatı ₺31,30 
 14. Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitimin                                     Fiyatı ₺7,30
 15. Çocuk Eğitimi Sanatı                                                                   Fiyatı ₺26,60
 16. Çocuk Baş Belası Mı Baş Tacı Mı? / 150 Soruda Çocuk Eğitimi Fiyatı ₺12,16
 17. İslam’da Aile ve Çocuk Eğitimi (Ciltli)                                      Fiyatı ₺28,00
 18. Montessori Yöntemiyle Çocuk Eğitiminde                                      Fiyatı ₺6,00

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...