Yaygın Çocuk Hastalıkları ve Korunma Yolları

bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Çocuk hastalıkları ve korunma yöntemleri bir anne babanın belkide bilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Çocuklara uygulanan yanlış koca karı uygulaması ve bilgisizlik çocuklar için geri dönülmez sağlık problemlerine yol açabilir.

Bu Yazımız da Aşağıdaki Konu Başlıklarını İnceleyeceğim… ;

Solunum İle İlgili Hastalıklar

Göz Hastalıkları

Çocuklarda Kulak Hastalıkları

Mide Hastalıkları

Çevresel Çocuk Hastalıkları

Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları

Sinirsel Çocuk Hastalıkları

Aşağıdaki çocuk hastalıkları listesi çocuğunuzu etkileyebilecek yaygın hastalıkların bazılarına genel bir bakıştır. Her zamanki gibi eğer sorularınız ve endişeleriniz varsa bunları pediatriniz ile tartışmaktan çekinmeyin. Hedefinizin bu terimlere ve çocuk hastalıkları konusunda oldukça aşina olmak olduğunu hatırlayın. Eğer böyle olursa doktorunuz ve eşinizle daha etkili iletişim kurabilirsiniz:

Solunum İle İlgili Hastalıklar

Akciğer problemleri nefes almayı olumsuz yönde etkiler Solunum sistemi burun ve ağızla başlar. Hava soluk borusu aracılığıyla geçer, nefes borusu veya bronştan ve akciğerlere dağılır.

Çocuklarda soğuk algınlığı nasıl geçer, Çocuklarda soğuk algınlığı ne yapmalıÇocuk hastalıkları – solunum problemleri çevredeki tahriş edici maddelerin, alerjik, bulaşıcı hastalık veya diğer hastalıkların sonucu olabilir. Çoğu zaman solunumla ilgili hastalıklar ciddi değildir. Ancak ciddi olduklarında, hayatı tehdit edebilirler. Bu gibi durumlar da ateş, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, öksürme, nefes almada zorlanma, renk değişikliği ve yorgunluk başlıca belirtilerdir. ,

Soğuk Algınlığı ( Rinitis) Nasıl Önlem Alınır ?: Tipik olarak burun koridorlarını etkiler. Nedeni virüslerdir. Belkide çocuk hastalıkları içerisinde önlenmesi en kolay olandır. Çoğunlukla burun akar, öksürmelere olur. Soğuk algınlığı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kendi kendine geçebilir. Soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı küçük çocuklarda çok yaygındır ve bu durumun tedavisinde yapılması gerekenleri herkes bilmelidir:

  • Çocuklarda Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer ? Çocuğunuz geceleri uyumakta zorlanıyorsa veya gündüzleri rahatsızsa doktorunuzun onayıyla rahatlıkla tedarik edilebilen dekonjestan verilebilir. Bebeğinizin burnunu temizleyin. Bütün aile için hoş bir görev olmasa da, bu burun aspiratörü kullanarak ya da salin damlaları yoluyla başarılabilir.

Bebeğiniz öksürüyorsa ve postnazal akıntısından acı çektiğini düşünüyorsanız, karyolanın kafa kısmını yükseltebilirsiniz (ya da ayak kısmını alçaltabilirsiniz). Buharlı bir duş da iyi gelebilir. Bebeğin burnunu sildikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Faranjit Nedir ? Nasıl Geçer ?: Çocuk hastalıkları içerisinde Boğaz ağrısı birçok klinik durumun sonucu olabilir. Boğazda ki kan tekneleri parlak kırmızı olacaktır. Boğazın kendisi de kırmızı olabilir ve muhtemelen yara ve irinlerle doludur. Bu da ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Doktorunuz strepthroat kontrolü için boğaz kültürü uygulayabilir. Kültür testleri olumluysa, bebeğinize antibiyotik verilir. Ayrıca doktorunuz faranjit için ilaç: aneljezik önerebilir.

Krup Ne Demek ? Nasıl Tedavi Edilir ? : Krup gırtlak dibindeki nefes borusu yakınında bir iltihaplanmanın sonucudur. Bebeğiniz nefes almada güçlük çekebilir. Öksürürken kaz ötmesi gibi ses çıkarması yaygındır. Bu, oldukça korkutucu olabilir.

Muhtemelen doktorunuz ilaç yazacaktır. Kruplu bir bebeği gecenin serin havasında dışarı çıkarabilirsiniz. Bebeği uyuturken sıkı giydirmeyi ve sineklik takılmış bir pencereyi gece boyunca açık bırakmayı düşünün.

Öksüren bir bebeği nemlendirici rahatlatabilir. Ayrıca bebeğinize buharlı bir duş aldırmak öksürüğünün çözülmezsinde yardımcı olabilir. Pediatrisinizi arayın. Size bir öksürük ilacı önerebilir.

çocuklarda bronşitEpiglotit Nedir ?: Nadir görülür ama hayati tehlike taşır. Boğazın gerisinde solunum koridorunun kapanmasına neden olarak boğularak ölmeye neden olabilir. Genelde bulaşıcı bakterilerden kaynaklanır. Epiglotitin karakteristiği nefes almada ciddi zorlanma ve mavi renkli cilttir. Çocuk hastalıkları içerisinde Epiglotit acil müdahale gerektirir.

Bebeklerde Bronşit Nasıl Tedavi Edilir ? : Bronşit sisteminin bir enfeksiyonudur. Bronşit sistemi, akciğer içerisinde ki nefes borusu şebekesidir. Kızarıp kabardığında ya da hastalık kaptığında öksürme görülür. Enfeksiyon bakteriyel ise doktorunuz antibiyotik yazacaktır. Buharlı bir duş iyi gelecektir.

Bronşiolit Nedir ? : Akciğerlerin iç kısımlarında gelişen bir enfeksiyondur (bronşite bakın). İnce solunum borularında problemlere neden olur. Hapşırmalar ve nefes alıp verme zorlukları görülür. Eğer tedavi edilmezse çok ciddi olabilir.

Zatürre Nedir ? : Akciğer dokusunun kendi parçasının ciddi bir enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyona neden olan birçok virüs ve bakteri bilinmektedir. Bebeklerde zatürre ciddi olabilir, fakat genelde kolay tedavi edilir. zatürre dikkat edilmesi gereken çocuk hastalıkları arasındadır.

Göz Hastalıkları

Çocuklarda Göz Hastalıkları Konjonktivitis Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?: Göz küresinin dış yüzünün tahrişidir. Nedeni: Bakteriler, virüs enfeksiyonları, çevresel ve kimyasal tahriş edici maddedir. Bulaşmayı engellemek için sürekli. Ellerinizi yıkamayı hatırlayın. Doktorunuz tarafından antibiyotik merhem yazılabilir.

Strabismus Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?: Göz tembelliğini veya “şaşılığı” bebeğinizin hayatının ilk altı ayında teşhis etmek zordur. Çünkü gözleri tam olarak fonksiyonel değildir. Erken teşhis“ stereo” vizyonunu korumakta bir temeldir. Pediatristinizi bebeğinizi pediatrik göz doktoruna yönlendirecektir.

Çocuklarda Kulak Hastalıkları

Otitis Media ya da Kulak Enfeksiyonu Nedenleri ? : Orta kulağın enfeksiyon kapmasıdır. Kulak enfeksiyonları her yaşta birçok nedenden dolayı olabilir. Henüz bebeğiniz rahatsızlıklarını dile getiremediği için ve kulağını yoklama kabiliyetine sahip olmadığı için böyle bir enfeksiyonu saptamak zordan Tipik olarak, bebeğinizin ateşi çıkacaktır veya üşütecektir, burnuna çekecektir. Tiksinti, kusma ve ishal yaygın değildir. Bebeğinizin zaten zayıf olan uykusu ve beslenme programı bozulabilir. Bebeklerde kulak enfeksiyonlarında; Bebeğiniz sürekli olarak elde tutulmayı, emzirilmeyi ya da beslenmeyi isteyebilir.

Çocuklarda Kulak HastalıklarıKulak enfeksiyonları otoskop kullanımı ile teşhis edilir. Bir alet kulak kanalına sokulur ve bu da muhtemelen bebeğin çığlıklar atmasını beraberinde getirir. Eğer bebeğinizde kulak enfeksiyonu teşhisi yapılırsa, antibiyotikle tedavi edilecektir. Çoğu tipik kulak enfeksiyonların da, çocuk hastalıkları yakın bir zamanda kapılmış ise, uzun dönem etkileri yoktur.

Çocuklarda kulak ağrısı nasıl giderilir ; Bazen, bebeğiniz verilen bir zaman dilimi üzerinde bir kaç kulak enfeksiyonu geçirmişse, doktorunuz küçük bir cerrahi müdahale tavsiyesinde bulunabilir. Bu müdahalede kulak içerisine ince bir tüp koyulur. Bu tüp tekrarlanmakta onları enfeksiyonlardan korunmak için dizayn edilmiştir. Kulaktaki baskıyı rahatlatır ve enfeksiyon gereçlerinin yok olmasını sağlar. Bu müdahale bir rahatlama sağlayacak ve görünürde sonsuz gibi gelen bu enfeksiyon devrini durduracaktır.

  • Kulakta ve burunda polip Bebeklerde kulak ağrısı neden olur : Büyük çocuklarda daha yaygınken, bebeğiniz bir kere etrafta az da olsa hareket etmeye başlamışsa her şey muhtemeldir. Bebeğinizin kulağın veya burnunun içerisinde polip fark ederseniz, bunun doktor tarafından kaldırılması gerekecektir. Objeye parmaklarla kolayca ulaşılamadıkça, objeyi kendiniz kaldırmaya çalışmayın. Asla kulak kanalına veya burun deliğine temizleme çubuğu ya da başka bir şey sokmayın.

Mide Hastalıkları

Mide Bulantısı ve Kusma : Birçok bebek düzenli aralıklarla tükürük şeklinde kusar. Kusma Önemli bir meseledir. Bebeğinizin kusma nedeni bulunmalıdır. Şu halde, gözlemci olun ve doktorunuzu arayın. Su yudumcukları ve elektrolit solüsyonlar gibi akışkanlarla tedavi ve az miktarlarda hafif yemekler yardımcı olacaktır.

Çocuklarda İshal Nasıl Kesilir ? :  Belli yemekler, mamalar, ilaçlar, enfeksiyonlar, grip ve diğer hastalıklar ishale neden olabilir. Bazen dışkı su gibidir. Bebeğin sıvı kaybı mevcut olan sıvı miktarında büyük bir oran oluşturmaktadır. Çocuk hastalıkları içinde ishal ciddiye alınmalıdır. Doktorunuz muhtemelen özel bir diyet tavsiye edecektir. Dehidratasyonu engellemek için sıvı yiyecekler (meyve suyu değil) ya da daha ciddi durumlarda tedavi için ilaç verebilir.

su-icen-cocukDehidratasyan Nedir ? Dehidratasyon veya su kaybının değişik birçok nedeni vardır. Bunlar arasından ishal, kusma, iştahsızlık birkaçıdır. Bir bebekte veya küçük bir çocukta dehidratasyon hayatî tehdidi oluşturabilir. Bütün tıbbi problemler gibi, uygun bir tedavi uygulayabilmek için dehidratasyon nedeni bulunmalıdır.

Eğer bebeğiniz evde tedavi edilebilirse, muhtemelen doktorunuz su ve meyve suyu gibi sıvılar vermenizi söyleyecektir. Bebekler de yetişkinler gibi elektrolit denilen temel madde kaybına uğrarlar. Bu kayıpların yerini doldurmak için doktorunuz özel bir elektrolit solüsyon almanızı önerebilir.

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur ? : İshalle birlikte seyrek de olsa, zor, ağrılı bağırsak hareketlerine neden olabilir. Doktorunuz diyetinizde bir değişme, bazen de müshil tavsiye edecektir. Kabızlık sıklıkla bebeğinizin uyumak için kendisini iyi hissetmesini ve normal beslenmesini engeller. Bebeğinizin yaşına ve yediği yemek dönemine bağlı olarak, rutin kabızlık; meyve, meyve suyu ve Sebze tüketimini. arttırarak tedavi edilebilir. ‘

Çevresel Çocuk Hastalıkları

Zehirlenme: Zehirlenme birçok maddeden kaynaklana, bilir. Bebeğiniz etrafta yuvarlanmaya, gördüğü her şeyi tutmaya bir kere başladıysa kazayla meydana” gelebilecek zehirlenmeler daha muhtemeldir. Zehirli bitki ve boyalara, ilaçlara ve alkole dikkat edin zehirlenme aslında bir çocuk hastalıkları değildir. Ama sık rastlanan bir konu olduğundan işlemek istedim.

Zehirlenme belirtileri büyük bir tehlike alarmıdır. Bebeğinizin yakınındaki herhangi bir şey, yerdeki haplar, açık boş bir ilaç kutusu veya yerdeki sıvı ilaç, açık deterjan veya alkol, kozmetikler ve parfüm, bitki ve çiçekler endişe nedenleridir. Tam olarak emin olmadıkça bebeğinizin bu maddelerden aldığını farz etmelisiniz. Bebeğini ilaç da alınış olabilir bitki de yemiş olabilir. Soğukkanlı kalmaya çalışın. Acili arayın. Kendinizi Suçlamayı sonraya bırakın. Mümkün olduğu kadar soğukkanlılıkla telefon numaranızı verin ve hatta kalın. Onlar size ne yapacağınızı söyleyeceklerdir. Zehirlenme durumunda lpecac şurubu gibi bir kusturucu ilaç hazırlayın fakat size söylenmedikçe ilacı bebeğe vermeyin. Bunlar bebeğe daha fazla zarar verebilirler.

cocuk-kol-krigiKırık ve Çıkıklar: Belli bir kırığı teşhis etmek genelde kolaydır. Bebeğiniz büyük acı içerisinde olacaktır, ellerini ve ayaklarını kımıldatamayacaktır. Bazı durumlarda, kemik deriden dışarı çıkmış olabilir. Doktorunuzu arayın; size kemiği kımıldatmamanızı söyleyecektir. Bir buz paketi kullanın, kanamayı durdurun ve bebeğinize bir aneljezik verin. Bebeğinizi acile götürün.

Bebeklerde, dirsekte veya omuzda çıkık yaygındır ve genelde kolay düzeltilir. Bebeğiniz acı içerisinde olacaktır ve etkilenen alanı kımıldatamayacaktır. Doktorunuzu arayın.

Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları

Su Çiçeği Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Yaygın, su çiçeği bulaşıcı virüs hastalığıdır. Belirtisi, ciltte su toplamış üzerleri yara bağlamış kırmızımsı beneklerdir. Bu çocuk hastalıkları esnasında Ateş ve kaşıntı yaygındır. Bebeğiniz yaraları kaşımak isteyecektir. Yara izlerini ve bulaşmasını engellemek için, bebeğinizin tırnaklarını kesin ve ellerine eldiven veya çorap giydirmeyi düşünün. Kaşıntıyı yulaf ezmesiyle veya ılık banyoyla tedavi edin. Çocuğunuza aspirin vermeyin.

Beşinci Hastalık Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Belirtisi, vücut üzerinde kızarıklıklardır. Genelde durumu güçleştiren ciddi gelişmeler olmaz. Yüz kızarıklıkları tokat izini anımsatır.

Grip Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Yaygın gribin nedeni virüslerdir ve üşüme semptomları, ateş, sindirim sistemi rahatsızlığı, ağrı ve sızlamalar gibi değişik şikayetlere yol açabilir. Semptomik olarak tedavi edilebilir. Eğer analjezik kullanıyorsanız, aspirin kullanmaktan kaçının.

Lyme Hastalığı Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Oldukça yaygın olan bu hastalık, böcek ısırıklarından geçer ve eklem ağrıları, ruh halinde değişmezler, ateş ve eklem yangısı gibi değişik ciddi semptomlara yol açabilir. Eğer erken teşhis edildiyse, tedavi edilebilir.

kızamıkçık rebola deri hastalığı nelerdir tedavisi nasıl olur

Kızamıkçık Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Yüzde ve vücutta kızarıklıklar yaygındır. Bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Eğer bebeğinize MMR aşısı Yapıldıysa, bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmıştır. Kızamıkçık bulaşıcıdır.

Kızamık Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Bu ciddi bir virüs hastalığıdır. Çocuk hastalıkları içerisinde tehlike arz eder. Genelde bağışıklıkla engellenebilir, bütün vücutta kırmızı kızarıklıklara neden olur. Kızamık Bulaşıcıdır ?

Kabakulak Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Bu virüs hastalığı yüzde şişkinliklere neden olur ve ciddi nörolojik problemlerle sonuçlanabilir. Bağışıklıkla engellenebilir. Kabakulak bulaşıcı çocuk hastalıkları kategorisi içerisindedir.

Boğmaca Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Soğuk algınlığı semptomları ateş, ciddi öksürük, aralıklı nefes alma, boğmaca sonucu ortaya çıkar, bakteri enfeksiyonudur. Bağışıklık bu rahatsızlıkları engelleyebilir.

Reyes Sendrom Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Bir virüs enfeksiyonunun arkasından Reyes sendromu ortaya çıkabilir, zihni problemler ve komayla sonuçlanabilir. Bazı virüs hastalıkları esnasında kullanılan aspirin ve aspirin içerikli ürünlerin hastalığı hızlandırdığı görülmüştür.

RSV (Respiratory Syncytial Virus) Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : RSV belirtisi, öksürme, boğaz ağrısı ve nefes almada güçlüklerdir. Tedavi semptomatiktir ve çoğu bebek iyileşir.

Roseola: Bu hastalığın karakteri ateş, yemeğe karşı ilgisizlikrir. Genelde ciddi değildir.

Scarlet Fever (Scarlatina) Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Bu hastalığa strepthroata yol açan aynı organizma neden olmaktadır. Kızarıklıklara ve boğaz ağrılarına sebep olur. Eğer tedavi edilmezse, ciddi vücut problemlerine neden olabilir. Doktorunuz antibiyotik yazacaktır.

Tetanos Nedir ? Bulaşıcımıdır ? : Bir bakterinin ürettiği zehirden kaynaklanır. Tetanos, kas spazmlarına, ateşe, nöbete ve ölüme yol açabilir. Bağışıklık bu hastalığı engelleyecektir.

Sinirsel Çocuk Hastalıkları

Ensefalit Nedir ? : Potansiyel ölüm tehlikesi taşıyan bu hastalığın karakteri, beyin iltihabıdır. Değişik bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır. Ensefalit ciddi dikkat edilmesi gereken çocuk hastalıkları arasındadır.

Menenjit Nedir ? : Bel kemiği telinin ve beyin astarının iltihap kapmasıdır. Ensefalit gibi değişik bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır. Ruh halinde değişmeler, nöbet, koma ve kalıcı beyin hasarları sonuçlarıdır.

Çocuk hastalıkları ve korunma yöntemleri hakkında ki yazımızın sizlere ışık tutması dileği ile….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...