Çocuklara Tuvalet Nasıl Öğretilir ?

Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir ?  Çocuğa Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?  soruları çocuğu 3 yaşına yaklaşan tüm annelerin en önemli sorunlarından bir tanesidir. bu konu üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir durumdur. Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir, toplumumuzda makul olmayan biçimde patlak vermiştir. Bu, suçluluk ve utanç duyguları, güç mücadeleleri, intikam çemberleri, aşırı dikkat çekme çabaları ve ebeveynler arasındaki yarışmanın başlangıç noktası olabilir. Eğer bu konuya hiç takmamış olsaydık, sadece, bir süre sonra herkesin yaptığını taklit etmek isteyeceklerinden dolayı, çocuklarımız yine de uygun zamanda tuvalet eğitimi almış olacaklardı.

Çocuklara Tuvalet Nasıl Öğretilir

 1. Tuvalet eğitimine başlamadan önce, kendisi daha önce başlamayı istemediği müddetçe çocuğunuzun iki buçuk yaşını geçmesini bekleyin .
 2. Kendinize Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir sorusunu sorup çocuğunuzu tuvalet eğitimi ile tanıştırırken, kendi başına becermesi için bir çocuk oturağı (ufak bir lazımlık) getirin.Başlangıçta, bırakın istediği kadar uzun veya kısa süre bir şey yapması gerekmeden onun üzerinde otursun.
 3. Sıcak bir hava sırasında, çocuğunuzu ve oturağı arka bahçeye çıkarın. Siz kitap okuyor veya sadece izliyorken, bırakın çocuğunuz çıplak olarak oyun oynasın. Çiş yapmaya başlar başlamaz, onu oturağa oturtun. “İşte, çişini yapman gereken yer burası.” deyin. Çocuğunuz, çiş ve kaka yapmanın sosyal açıdan uygun yerini öğrenene kadar sık sık bunu yapmanız gerekebilir. Bu durum size Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir konusunda yardımcı olacaktır…
 4. Neşelenin ve tuvalet eğitimini eğlence haline getirin.
 5. Çocuğunuza, don kullanmasını öğretirken, bir kaza yaptığında, onu aşağılamayın veya küçük düşürmeyin. Onu yeniden kundaklara koymayın. Sadece temizlenmesi için yardım edin. “Bu doğal. Denemeye devam edebilirsin. Yakında oturağı kullanmayı öğreneceksin.” deyin. bu cevap Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir sorusunun en önemli cevabıdır…
 6. Pepe Kayyuuu 🙂 olduğu poster veya şekerleme ısmarlama gibi, ödül ve övgülerden kaçının. Bunun yerine, yukarıdakiler gibi cesaret verici sözler kullanın; Ödüller, çocuğunuz için sosyal açıdan uygun olan davranışı öğrenmekten daha önemli olabilir. Başkalarının çocuklarınızla anlaşma yapması doğaldır. Ebeveynler anlaşma yaptıklarında, bu, fazlasıyla rüşvet veya bir güç mücadelesine davet gibi görünüyor olabilir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli

 1. Çocuğunuz bırakmanızı isteyene kadar, (hatta tuvalet eğitiminden hiç söz etmeden) bez kullanmayı sürdürün. Eğer çocuğunuz, kendi yaşındaki bez kullanmayan diğer çocuklarla karşı karşıya bırakılırsa, bunun, ne kadar kısa zamanda gerçekleştiğine hayret edebilirsiniz.
 2. Üç yaşına kadar çocuğunuz, hala tuvaleti kullanmayı bilmiyorsa, fiziksel bir problem olup olmadığını öğrenmek için kesinlikle bir doktorun değerlendirmesini alın.
 3. Eğer fiziksel bir problem söz konusu değilse, bir güç çekişmesine karışmış olabilirsiniz. Tahmin edin bakalım, kim kazanacak? Kontrol edemeyeceğiniz bir şey, bir çocuğun bertaraf etme işlevleridir. Bu, iki kişinin güç çekişmesine girişmesine neden olur. (Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir) Durun. İzin verin çocuğunuz yaptığı seçiminin sonuçlarına ciddiyet ve saygı ile katlansın. Sakin bir zamanda, çocuğunuza kendi kıyafetlerini değiştirmesini öğretin. Donu ıslandığında veya kirlendiğinde, nazik ve kararlı bir şekilde çocuğunuzu, yeni giyecekler bulması için yatak odasına gönderin. Sonra, çocuğunuza banyoya doğru yol gösterin ve tek başına mı değişmek ister, yoksa ona arkadaşlık etmeniz için sizin,’yanında olmanızı mı ister (onun için bu işi yapmayın), sorun.

Çocuğum Tuvalet Eğitimini Reddediyor ve İstemiyor

 1. Eğer tuvaleti kullanmayı reddediyorsa, (ki siz, doğru biçimde güç çekişmesini bırakmış iseniz, bu, olası değildir), “ne” ve “nasıl” soruların sorun: “Kirli donla kendini nasıl hissediyorsun? Problemi çözmek için ne gibi fikirlerin var? Kirli donlu iken oyun oynayabileceğin yerler nereler?
 2. Sakin bir zamanda (çocuğunuzun altı kuruyken), onunla, altını değiştirmek istemiyorsa, oyun oynayabileceği yerler konusunda fikir üretin. Dışarısı veya banyo uygun olabilir.
 3. Kısıtlı tercih hakkı verin: “Giysilerini değiştirebilir ya da altın ıslak veya kirli olduğu müddetçe anlaştığımız yerlerde oyun oynayabilirsin.”
 4. Çocuğunuza (dört ve dört yaş üstü), kendi giysilerini yıkaması için, çamaşır makinesine çamaşır tozu atmasını ve düğmelere basmasını öğretin.

Sonuç Olarak ; Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir sorusunun en güzel cevabı sabır ve kararlılıkla kazanılması gereken davranışı iyi bir şekilde takip ederek olmalıdır. Altını ıslatmasından dolayı  Çocuklar, suçluluk ve utanç duymadan, uygun zamanda, doğal yaşam süreçlerini öğrenebileceklerini keşfedebilirler. Hatalar, öğrenme fırsatlarından başka bir şey değildir. bu fırsatı çocuğunuza verin

 

Çocuklara tuvalet nasıl öğretilir yazımızı burada sonlandırdık yararlı olmuştur. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek desteklemeyi sakın unutmayın…

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...