Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri ve Çözümlü Tedavi Yöntemi !

Çocuklarda burun kanaması nedenleri nelerdir ? Bebeklerde / Çocuklarda Burun Kanaması Nasıl önlenir ? Hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir ? işte bugünkü yazımda siz değerli anne takipçilerime bu konuyu açıklamaya çalışacağım. Bebeklerde / Çocuklarda burun kanaması aslında hafife alınacak bir durum değildir. Birazdan belirteceğim nedenler ile konunun ne kadar hassas olduğunu da belirtmiş olacağım.

Burun kanamaları iki yaşından büyük çocuklarda sık görülür. Genellikle burun içi örtüsünün kuru olması ve çocukların sık olarak burunlarını karıştırması ve sürtmesi ile ortaya çıkar. Sık nezle olan, burun eti olan çocuklarda da burun kanamaları daha sıktır. Detaylı şekilde nedenlerini anlatmak istiyorum.

Çocuklarda burun kanaması nedenleri nelerdir ?

çocuklarda burun kanaması nasıl önlenir

çocuklarda burun kanaması nasıl önlenir

# Çocuğun burnunu karıştırması
Burun karıştırması özellikle çocuklarda meydana gelen bir durumdur. Hassas cilt yapısına sahip çocuk ciltleri fazla karıştırıldığında yara olabilir ve buda kanamalara neden olur. Ayrıca çocuların burunlarına yabancı cisim sokması da kanamalara neden olabilir.
# Çarpma sonucu oluşan travmalar
Oyun sırasında buruna alınan darbeler, burunda yapılan ameliyatın etkileri çocuklarda burun kanaması nedenleri olabilir.

# Burunda doğuştan oluşan eğrilik
Burunda var olan eğrilik hem nefes almayı zorlandırırken hemde hemde hava akımını bozar budurum da burun içinde keruluk ve kanamaların oluşmasına neden olabilir. Budurumda olan çocuklarda ameliyat olması kanamaların önüne geçmesine neden olabilir.

# Hava Kuruluğu
Kış aylarında kalorifer, soba, klima gibi ısıtıcılar çevreyi ısıtırken havayı kurutur. Havanın kuruması üst solunum yollarının işlevini bozar. Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon çocuklarda burun kanamalarına yol açabilir. bu durum sık rastlanan çocuklarda burun kanaması nedenleri arasındadır.

# Burun içinde bulunan kistler 
Burnun içinde zamanla oluşan kistler sinüsler ve geniz kaynaklı oluşumlar, burun kanamalarına neden olabilir. Bu tür kanamaların tekrarlı ve süreklidir.

# Kanda meydana gelen hastalıklar
Çocukta doğuşta meydana gelen veya sonradan  oluşan kanın pıhtılaşma bozukluğu, veya farklı hastalıklar sık sık burun kanaması meydana getirebilir. Bu durum derhal tedavi edilmesi gereklidir. (çocuklarda sık meydana gelen çocuk hastalıkları  konusu ile alakalı yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edin.)

Çocuklarda Burun kanamalarını nasıl önleyebilirsiniz?

1 –  Çocuğunuzu oturtun ve baş ile gövdeyi öne doğru eğerek çocuğun akan kam yutmasını önleyin. Kesinlikle çocuğu yatırmayın. Bir kap alarak çocuğun boğazına akan kanı tükürmesini sağlayın. Çocuğu mümkün oldu­ğu kadar hareketsiz tutun ve sümkürmesini önleyin.

2 –  Burun kanatlarını (ön taraftaki yumuşak kısımlar) elinizle sıkıca bastırarak hiç bırakmadan 5 dakika bek­leyin. Bu sırada saat tutun ve çocuğunuza ağzından ne­fes almasını söyleyin. 5 dakika sonra kanama hâlâ de­vam ediyorsa bu genellikle doğru noktaya bastırmıyor­sunuz anlamına gelir. İkinci kez 5 dakika daha burnu sı­kıca kapadığınız halde kanama sürüyorsa hekiminizi arayın veya hastaneye başvurun.

3 –  Aspirin burun kanamalarını artırabilir. Bu nedenle küçük çocuklara aspirin vermeyin, eğer çocuğunuz aspirin alıyorsa hemen kesin. Bunun yerine daha sonra gere­kiyorsa parasetamol kullanabilirsiniz.

4 –  Burnu sık kanayan çocuklarda günde iki kez olmak üzere az miktarda vazelini burun içine uygulayın. Bu şe­kilde burun içindeki kuruluk ve tahriş azalacaktır. Ço­cuğunuzun tırnaklarım kısa kesin ve burnunu karıştırmamasına dikkat edin.

5 –  Ateş ve ağrıyı gidermek için hekim önerisi olmadan aspirin kullanmayın

Buraya kadar sabırla okudunuz için teşekkür ederim. Umarım yazımı beğendiniz. Çocuklarda burun kanaması nedenleri konusunda aklınıza takılan her türlü soruyu yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsiniz. Sürekli online oldğumdan dolayı en kısa zamanda size dönüş yapacağım 🙂

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...