Çocuklarda Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli

Cinsel bilgiler ve Cinsel Eğitim Nedir

Cinsel eğitim her çocuğun üreme sistemi hakkında detaylı bilgilendirilmesi yapılmasına denir. Çocuğun yaşına uygun çocuklarda  verilmesinin, sağlıklı kişilik geliştirmesi bakımından önemli yeri vardır.

Okul öncesi dönemdeki her sağlıklı çocuk cinsler arasındaki farkı bilmek ve kendisinin nasıl, nereden geldiğini öğrenmek ister. En çok merak ettikleri bebeğin dünyaya nasıl geldiğidir. Bu soruların bir yetişkine cevap veriliyor gibi verilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Cinsel Eğitimin Önemi

cinsel-egitim-nasil-veriliÜç yaşında çocuk, kız oğlan ayırımını bilmez. Dört-beş yaş ço­cuğu resimlerinde erkek ve kız çocuklarının belli özelliklerini açık olarak çizerek gösterir. Çocuk, okul öncesi dönemde çok soru sorar ve yaşamının her dönemiyle ilgilidir: Bunu öğrenmek istemesi de normal karşılanmalıdır anne çocuğu vücut bakımı sırasında cinsel organları hakkında doğru bilgiler verirse, çocuğun sorduğu soruları yanıtlamada güç­lük çekmez.

Çocuklarda cinsel eğitim verirken Çocuğun anlayacağı basit ve doğru sözcükler kullanılmalı ve vücut hakkında açıklamalar yapılırken erkekle-kadın, ana-baba arasındaki sevgi saygıdan söz etmeyi asla unutmamalıdır.

Ana-baba her şeyi doğal kabul etmeli, çocukların ara sıra organlarıyla oynamasını normal karşılamalıdır. Cinsel organlarıyla aşırı şekilde oynayan bir çocukta duygusal uyumsuzluklar olduğu düşünülmeli, nedeni araştırılmalıdır. Bu davranışının parmak emme gibi bir davranış bozukluğundan farklı olmadığı bilinmelidir. çocuklara sevgi, ilgi gösterilmeli, korkuları giderilmeli, oyun oynamaları ve arkadaş gruplarına sokulmaları sağlanmalıdır.

Ana, babanın çocuklarını oldukları cinsel kimlikleri ile kabul etmeleri gerekir. Erkek çocuğunu kız çocuğu gibi ya da kız çocuğunu erkek çocuğu gibi görmek, giyim kumaşlarını öyle yapmak ve davranmak çok yanlış bir yöntemdir. böyle cinsel eğitim de Çocuğun ilerde sağlıklı bir erkek ya da kadın olarak gelişmesinde bazı tersliklerin ortaya çıkması olasılığı güçlüdür.

Çocukken bazı cinsel keşif şekillerinde bulunmamış veya cinsel organlar hakkında merak duygusuna kapılmamış bir yetiş kin bulmak çok zordur. Cinselliği ve cinsel organlan keşfetme arzusu normaldir kötü değil . Burada ayrı bir konu olarak ele alınmış olan cinsel taciz konusundan bahsetmiyoruz. İyi bir çocuklarda cinsel eğitim vücut bölümlerinin nasıl çalıştığı, neyin normal olup neyin olmadığı, bebeklerin nasıl yapıldığı, cinsel olmanın ne anlama geldiği ve ondan faydalanmaya çalışan büyük bir çocuğa veya yetişkine hayır deme güveni konusunda bilgi edinmelerine yardımcı olur.

Cinsel Eğitim Ne Zaman Başlamalı

Çocuklarda cinsel eğitim yaşı tam olarak yoktur genel ölçüt 4 yaşında verilmeye başlanması yönündedir. Çocuğunuzu onun yaşlarında başka bir çocukla cinselliği veya cinsel organları keşfederken yakaladığınızda, bu çocuğunuzun cinsellik eğitimi almaya hazır olduğunun işaretidir. Çocuklarınızı azarlamayın, aşağılamayın, utandırmayın ve onlara kızmayın. Onlara cinsellik ve tüm vücut bölümleri hakkında meraklı olmanın bir, sakıncası olmadığını belirtin. Onlara, sorulara cevap vereceğinizi ve organların nasıl çalıştığını açıklayacağınızı, fakat cinsel organların vücudun mahrem bölümleri olduğu için diğer çocuklarla “doktorculuk” veya “göster ve söyle” Oynamalarını istemediğinizi söyleyin.

Okul Öncesi Cinsel Eğitim Nasıl Verilir

Bu başlığı okuduktan sonra öncelik le çocuklar ile nasıl etkili iletişim kurulur  yazımızı okumanızda fayda var

  1. cinsel-egitim-nasil-olmaliÇocuklarınıza cinsellik, penis, vajina veya göğüsler hakkında ne gibi soruları olduğunu sorun (doğru kelimeleri kullanın). Soruları dürüstçe ve yapabilirseniz utanmadan cevapları Gerekli olduğunu düşünmedikçe çocukların solduğundan fazla bilgi vermeyin. Çocuklarınızın ne kadarını anlayabileceğini bilmek için sağduyunuzu kullanın.
  2. Çocuğunuzla kütüphaneye gidin ve yaş düzeyine uygun cinsellik eğitimi üstüne birtakım iyi kitaplar araştırın.
  3. Küçük çocuklar için hazırlanmış birtakım iyi çocuklarda cinsel eğitim kitapları bulun ve iki üç yaşlarındaki çocuğunuza bunları okumaya başlayın Bu yaşlarda çoçuğunuza okuduklarınızın çoğunu anlamayacak ama yine  kitaptan hoşlanacaktır. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde ve komşu çocukları ona bilgi vermeye çalıştığında, o “Oh, ben bunları zaten biliyorum.” diyebilecektir.
  4. Çocuklarda Etkili Cinsel eğitim vermek istiyorsanız  2 -10 yaş arası çocuklar için, gece çocuğunuzu yatırırken, ara sıra sorun, “Cinsellik veya vücudun nasıl işlev gördüğü ile ilgili herhangi bir sorun var mı?” Cevap genellikle hayır olacaktır, ama tıpkı okul ve oyuncaklar gibi cinsellik ve cinsel organların nasıl işlev gördüğü hakkında konuşmanın da geçerli konuşma konulan olmasını sağlıyor olursunuz. Çocuğunuz daha fazlasını anlayabilecek kadar büyüyene kadar, benzer sorulan tekrar tekrar cevaplamak zorunda kalabilirsiniz.
  5. Bugünün çocuktan televizyonda ve sinemalarda büyükanne ve büyükbabalarının yaşamları boyunca düşünebileceklerinden daha fazla cinsel eğitim etkisi içine giriyorlar görüyorlar. Altı ile on sekiz yaş arası çocukların izledikleri bu şeyler hakkında yetişkinlerle konuşmaları gerekir. “Ne” ve “nasıl” sorulan sorarak çocuklarınızı çekimserlik ten kurtarın “Televizyonda gördüğün şey hakkında ne düşünüyorsun? Bununla ilgili nasıl hissediyorsun? Ne gibi çıkarımlarda bulunuyorsun? Bunun yaşamındaki cinsellikle ilgili kararlarını nasıl etkileyeceğini düşünüyorsun?”
  6. Çocuklarınız büyüdükçe neden cinsel etkileşimi yetişkin olana kadar ertelemelerinin onlar için iyi olacağı konuşunda onları bilgilendirin bu çocuklarda cinsel eğitim konusunda önemli bir noktadır.. Yetişkin olarak, daha fazla duygusal olgunluğa ve akla sahip olacaklardır. Kendi hisleri pahasına da olsa başkalarını memnun etmek zorunda olduklarını duyumsamak yerine, onlara doğru gelen şeyi yapmak için öz güvenleri Ve öz değerleri olacaktır.
  7. Çocuklarda cinsel eğitim verildiğinde  eğer birileri onlara “Beni seviyorsan, benimle seks yapacaksın.” veya’“Benimle seks yapmazsan yapacak başka birisini bulurum.” derse, olabildiğince çabuk aksi yöne yönelmeleri gerektiğini bilmeleri gerekir.
  8. Çocuklarda cinsel eğitim verirken korku ve suçluluk hissi vermek için AIDS veya cinsel yolla bulaşan hastalık tehditlerinde bulunmamalıyız. Bu onları isyankarlığa iter. Bu hastalıklarla ilgili bilgiler çocukları dinlemeye ve akıllıca kararlar vermeye teşvik eden gerçekçi bir yolla verilmelidir.

8 Yaş Erkek Çocuğu Cinsel Gelişimi Merakı

cocuklarda-cinsel-egitim-nasil-anlatilmaliÇocuklarınıza olgun bir birey olarak görüp herhangi bir sözü açıklayacağınızı ve dışkılama,  meni boşaltma, âdet gibi anlayamadıkları birtakım vücut işlevleri hakkındaki sorularını yanıtlayacağınızı söyleyin. 8 yaş erkek çocuğu cinsel gelişimi bu gibi şeyleri ve normal olduklarını zamanla öğrenmelerine izin vermek en iyisidir. Böylece tuhaf oldukları veya tehdit edici bir hastalıktan olduğu korkusuyla yaşamak zorunda kalmazlar. Ne sorarlarsa sorsunlar, sakin karşılayın ve o sözü söyleyen arkadaşı hakkında yargıya varmayın. Eğer sonraları yanıtlamada yardıma ihtiyaç duyarsanız, bir doktordan bilmediğiniz şeyleri yanıtlamasını isteyin veya 8 yaş erkek çocuğu cinsel gelişimi zihnini rahatlatacak kitaplar ve diğer birtakım kaynaklar bulun.

Çocuklarda cinsel eğitim cinselliğin hayatın harika bir parçası olduğunu, cinsel organların ve işlevlerinin normal olduğunu ve korkulmasının veya utanılmasının  gerekmediğini öğrenebilirler. Onlara dürüst ve yardımcı bilgiler verecek olan ebeveynleriyle herhangi bir konuyu tartışmanın sakıncası yoktur. Doğru bilgi sayesinde, başkaları ne düşünürse düşünsün, kendileri için doğru karamlar alabilirler.

 

Çocuklarda Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli Videolu İzle

 

Çocuklarda cinsel eğitim konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz inşallah faydalı bir yazı kaleme almışızdır. bizleri sosyal medya hesabımızdan takip etmeyi unutmayın

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...