Deri Hastalıkları Nelerdir ?

Deri hastalıkları Nelerdir Tedavisi Nasıl Olur ?  özellikle son yıllarda kimyasalların etkisi ile ciddi derecede artış göstermektedir. insan derisi canlı tabakadan oluştu için her türlü virüs veya mikrobik etki ile ilk olarak derimiz temaz etmektedir. bu temas sonucunda bazı reaksiyonları doğurabilir.

Deri Hastalıkları Nelerdir ?

1 – Kızıl hastalığı Nedir

A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin yaptığı döküntülü bir hastalıktır. Genellikle 3-12 yaş arası çocuklarda görülür. Hastalığın kuluçka süresi 2-4 gün arasında değişir.

Kızıl Deri hastalıkları belirtilerinde Başlangıç anidir. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağnsı, yutma güçlüğü, halsizlik vardır. Bu belirtilerden 24-48 saat sonra döküntü görülür. Ateş tipik vakalarda 2 inci gün tepeye erişir. 5-6 mcı günde normale düşer. Hafif vakalarda ateş yükselmez. Döküntü yüzden başlar ve vücuda yayılır. Küçük kırmızı noktalar halindedir. Deriyi pür- tüklü yapar, basmakla solar. Ağız çevresi soluktur. Deri de 2-3 üncü haftada soyulmalar olur. Tonsiller, farinks, dil ve damakta kızartı, çilek dili görünümü vardır. Ton Biller büyük, kırmızı olup çoğu zaman üzerlerinde beyaz ütihabi bir tabaka vardır. Boyun lenf bezleri de büyümüştür. Boğaz kültüründe A grubu beta hemolitik streptokok bakteriler Üretilebilir.

Deri hastalıkları içinde bulunan Kızıl, erken tedavi edilmezse orta kulak iltihabına, sinüzite ve zatürreye yol açabilir. Geç komplikasyonlar olarak (döküntüden 3 hafta-3 ay sonra) romatizmal ateş ve akut glomerulonefrit gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kızıl veya streptokok anjini tanısı konulan çocuğa, 10 gün süre ile penisilin tedavisi yapılmalıdır. Ancak penisiline alerjisi olan nadir çocuklarda penisilin yerine eritromisin ve streptokoklara etkin başka bir antibiyotik verilir. Antibiyotik tedavisi yanında ateş düşürücüler, hastanın bol sıvı alması gibi destek tedavisi yapılır. Kızıl geçiren hastayla teması olanlara da birkaç gün süreyle ağızdan penisilin verilmelidir. Deri hastalıkları olan hastada Penisilinle tedaviye başlanmış hastanın bulaşıcılığı kalmaz. Kızıl nadir olarak ikinci defa da geçirilebilir.

2 – Kızamıkçık (Rubeola) Nedir ?

Kızamıkçık bir virüsle oluşan, hafif ateş ve döküntü ile seyreden bir hastalıktır. Belli başlı belirtisi kulak arkası ve ensedeki bezlerin büyümesidir. kızamıkçık Deri hastalıkları damlacık yolu ile veya direkt temasla bulaşır. Bulaşma dökün-tüler çıkmadan 1 hafta önce başlar ve döküntüden 2 hafta sonrasına kadar uzayabilir. Kızamıkçık genellikle 6 aylıktan büyük çocuklarda görülür. Kuluçka dönemi 14- 21 gündür. Döküntüler yüzden başlar, sonra süratle boyuna, kollara, gövdeye ve bacaklara yayılır. Yayılma kızamıktan daha hızlıdır. Döküntüler pembe renklidir. 2 inci günde döküntü yüzden başlayarak solmaya başlar. Nadir olarak 39-39.5°C’ye yükselen ateş olabilir.

kızamıkçık rebola deri hastalığı nelerdir tedavisi nasıl olur

kızamıkçık rebola deri hastalıkları nelerdir tedavisi nasıl olur

Kızamıkçık genellikle hafif seyirli bir hastalıktır. Nadir olarak artrite ve beyin iltihabı gibi ciddi bir komplikasyona neden olabilir. Tedavi gerektirmez. Halsizlik, yüksek ateş varsa ateş düşürücüler ve istirahat önerilir.

Çocuklarda kızamıkçığın hafif bir Deri hastalıkları olmasına karşın gebeliğin ilk 3-4 ayında anne kızamıkçık geçirirse enfeksiyon bebeğe bulaşabilir ve çocuğun beyin, kalp, göz anomalileri ile doğmasına neden olabilir. Bunun için kızamıkçık geçiren çocuk, hamile kadınlarla temas ettirilmemelidir.

Tüm çocuk!arın 12-15 aylıkta kızamıkçığa karşı aşılanması ve mümkünse aşının bir kez daha tekrarlanması ile toplumda deri hastalıkları sıklığı azalır.

3 – Deri hastalıkları – Roseola Nedir ?

En sık 6 ile 18 inci aylar arasında görülen döküntülü bir virüs hastalığıdır. Hastalık 3-4 gün süren yüksek ateşle başlar. Ateş dışında belirti yoktur; ateşe rağmen çocuğun genel durumu iyidir. Bu sürenin sonunda gövdeden başlayan ve hızla etrafa yayılan kızamığa benzer döküntü görülür ve döküntünün başlamasıyla ateş normale iner. Döküntü 1-2 gün içinde kaybolur.

Deri hastlıkları içinde bulunan rosela da Ateş düşürücüler dışında tedavi gerektirmez. Ailede veya çocukta, ateşli havale hikâyesi olan çocuklarda ateşi düşürmek özellikle önemlidir. Böyle çocuklara yatıştırıcı ilaçlar da vermek gerekebilir. Hastalık komplikasyon yapmaz.

4 – Deri hastalıkları – Suçiçeği Nedir ? 

Varisella-Zoster ismi verilen bir virüs boğaz ve göz zarlarından girerek hastalığa neden olur. Suçiçeği yeni- doğan döneminde ve her yaşta görülebilen, yaygın, çok bulaşıcı bir hastalıktır. En sık okul öncesi yaşlarda görülür. Gebe anne hamileliğin ilk 3 ayında suçiçeği geçirirse bebekte doğumsal anomaliler görülebilir. Gebeliğin son günlerinde geçirildiğinde ise bebek suçiçeği belirtileri ile doğabilir.

su-cicegi-deri-hastaliklari-nelerdir

Su Çiçeği deri hastalıkları nelerdir tedavisi nasıl olur

Deri hastalıkları içinde bulunan su çiçeğinde Kuluçka devri 13-22 gündür. Bulaşma, hastalığın kuluçka devrinde veya döküntülü hastaların virüsü yaymasıyla olabildiği gibi, sağlam taşıyıcılardan veya hastanın yakınındaki eşyalardan indirekt yayılma ile de olabilir. Hastalarda hafif ateş olur. Bunu daha çok gövde, kol ve bacakların uç kısımlarında, saçlı deride, yüzde ve ağız içinde görülen içi sıvı dolu kabarık döküntüler izler. Aynı zamanda değişik evrelerdeki döküntüler (bir bölümü kabuklanıp iyileşmeye başlarken, hemen yanın-da ortaya çıkan döküntüler suçiçeği için karakteristiktir. Döküntüler kaşıntılıdır, kabuklaşarak iyileşirler. 1- 3 hafta içinde kaybolurlar ve iz bırakmazlar. Suçiçeğinde döküntülerin bakterilerle yara halini alması ve nadir de olsa beyin iltihabı en önemli komplikasyonlarıdır. Kan hastalığı olan çocuklarda suçiçeği ağır kanamalara yol açabilir.

Deri hastalıkları Tedavisinde olarak öncelikle hastanın temizliğine dikkat edilmeli, her gün banyo yaptırılmalı, eller sık sık yıkanmalı, tırnaklar kesilmelidir. Ağız içinde döküntüler varsa sulu gıdalar verilmelidir. Kaşıntı için döküntüleri kurutucu, kaşıntıyı önleyici sulu pudralar kullanılabilir. Ateş düşürücüler gerekirse kullanılır. Küçük bebeklerde, yaşlılarda bağışıklığı bozuk olan çocuklarda asiklovir adlı ilaç ve zoster immunglobulin (ZIG) ile tedavi gerekebilir.

Son yıllarda suçiçeği aşısı geliştirilmiş, 15 ay dolaylarında bir kez yapılarak hastalıktan büyük oranda korunma mümkün olmuştur. Ayrıcı şu çiçeği ile temas eden riskli hastalara (bağışıklık bozukluğu olanlar, yaşlılar, kortikosteroid ve immunsupressif ilaç kullananlar) teması izleyen 3 gün içinde zoster immunglobulin (ZIG) uygulanması ile pasif bağışıklık sağlanabilir.

Deri Hastalıkları konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz alim anne sitemizi sosyal medya mecralarından takip etmeyi ihmal etmeyin.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar