Çocuklarda Korku Nasıl Davranmalı

Çocuklarda Korku sebepleri arasında neler bulunur ?  Çocuğun hiç Cesaretli değil arkadaşları ile oynarken çok pısırık, sürekli darbe alan taraf oluyor bu konuda nerede yanlış yaptığımı bilmiyorum. Çocuğuma nasıl yardımcı olmalıyım diyorsanız işte tam sizin sorunlarınızı halledebilecek bir yazı;

Çocuklarda korku durumunu önleyebilmek için korku durumunu ortaya çıkaran nedenlerin incelenmesi ve irdelenmesi gerekir.  İnsan doğası gereği etki-tepki kuralı çerçevesinde proğramlanmıştır. Nasıl ki elimize sivri bir cisim battığında veya sıcak bir yüzeye dokundurduğumuzda ani refleksler ile çekiyorsak çocuklarda korku da böyle bir refleksin sonucudur.

Çocuklarda Korku Durumlarında Nasıl Davranmalı

Aşırı ilgi: Gün içerisinde pek çok kereler birbirinize sarılın ve içtenliğinizi asla kaybetmeyin. Beraber geçirebileceğiniz özel zamanlar için düzenli bir program yapın. Sinirlerinizin bozulmasına neden olacak aşırı ilgi teşebbüslerine aldırmayın ve bu durumu çocuklarınıza önceden bildirin. Herkes için iyi olan ilgi çekme yollan konusunda çocuklarınızla fikir alış verişinde bulunun. Davranışlarından dolayı sürekli ilgi isteyen bir çocuğa baktığınız zaman onun büyük bir içtenlikle şunları söylediğini varsayın; “Beni fark edin, sarın beni.” Bu şekilde düşünmek negatif davranışı daha çok alevlendirmeden çocuklarda korku önlemenizin yolunu bulmanıza yardımcı olacaktır.  Her ikiniz de sakinleştikten sonra, çözümler üzerinde beraberce çalışma konusunda ondan yardım isteyin. Kendinizi yenik ve kızgın hissettiğiniz zaman çocuğunuzun size büyük bir içtenlikle; “İzin ver yardım edeyim. Bana bir şans ver” dediğini tasavvur edin. Bu şekilde düşünmek, güç mücadelesini artırarak ya da onu intikama dönüştürmek yerine daha faydalı bir tavır almanıza yardımcı olur sonucunda ise çocuklarda korku durumunu alt edebilirsiniz….

İntikam: Size ve diğerlerine zarar veren bir çocuğun da incinmiş olabileceğini anlayın. Onun, kendisini neden dolayı , inçinmiş hissettiğini gözden geçirerek haksızlıkla beraberce mücadele edin. İstemeden bile olsa, yapmış olabileceğiniz herhangi bir yanlış davranışın sorumluluğunu alın ya da eğer başka biri haksızlığa uğramışsa, karşınızdakini büyük bir dikkat ifadesiyle dinleyin. Çocuğunuzun kendini daha iyi hissetmesi için ne yapacağına karar vermesi konusunda ona yardımcı olun. Çocuklarda korku davranışları birtakım kodlarla yüklüdür. Bu kodların altında; “Acı çekiyorum, bana yardım et” gibi bir mesaj yattığını fark edin. Ona kırıcı bir tavırla karşılık vermek ya da onu tamamen geri çevirmek yerine pozitif yollara başvurarak çocuğun kendini önemli ve gerekli hissetmesini sağlayın

Çocuğum Çok Korkak Ne Yapmalıyım

Yetersizlik bahanesi (Pes etme): Hayal kırıklıklarına boyun eğmeyin. Mevcut işlerin çocuğunuzun başarabileceği kolaylıkta olmalarını sağlayarak onun cesaretini ayakta tutabilirsiniz bu davranış ile çocuklarda korku olayını halledebilirsiniz. Eğitime zaman ayırın. Çocuğunuza, sürekli öğrenme ve kendini geliştirme konusunda ona güvendiğinizi anlatın. Pes etmenize yol açacak şekilde davranırsa onun size büyük bir içtenlikle; “Benden ümidini kesme benim için küçük bir adım ati” dediğini tasavvur edin. Bu şekilde davranarak pozitif ve teşvik edici bir eyleme ulaşacak, çocuğunuzun güven ve umutla ilerlemesine yardımcı olacaksınız.

www.AlimAnne.com blogumda sizin için bugün çocuklarda korku konusunu ele alarak çocuğum çok korkak ne yapmalıyım konularına yer verdim. çocuk psikolojisi ile ilgili diğer yazılarımı okumak için lütfen tıklayınız….

 

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...