Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu konusu önlem alınmadığı taktirde çocuğu hayat boyu etkileyebilecek önemli yapısal rahatsızlıklardan birisidir. Çocuklardaki Dikkat Eksikliği – Hiperaktivite günümüzde bir hastalıkmış gibi lanse edilip çocuğu ilaç ile tedavi yönüne gidilmektedir. Tedaviden önce bu tür sorunların nedeni araştırılmalı iyi bir analiz sonucunda gerekli yol haritası çıkarılmalıdır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocukların Özellikleri

 • Çocuk unutkandır, dağınıktır ve odaklanıldığından dolayı her eşyasını kaybede
 • Sırasını bekleyemez, sık karşısındakinin sözünü keser / yaptıklarına karışır.
 • Yemek yemeleri düzensizdir oturup kalkıp yemek yerler
 • Ne kadar kısa bile olsa ödevlerini zamanında bitirmezler
 • Hareketlerinin doğuracağı sonuçları hiç düşünmeden aklına gelen şekilde davranır konuşur ve anlık hareketler yaparlar bundan dolayı arkadaşlık kurmakta zorluk çekerler….
 • Okulda bulunduğu zaman dilimi tam bir ızdırapdır Öğretmenlerini derste dinlemezler akıllarındaki tilkiyi kovalamak ile meşguldürler.
 • En Önemli Dikkat eksikliği belirtileri kıpır kıpırlardır yerlerinde kesinlikle duramazlar
 • Türk gibi başlar alman gibi devam ettirip ingiliz gibi bitiremezler. daha doğrusu başladıkları işi bitiremezler
 • Uzun cümleler kuramazlar ve kurulan uzun cümleleri anlayamazlar
 • Algısı dağınıktır, ona direk seslendiğimizde dahi dinlemiyormuş benzeri görünüyor.
 • Bilgisayarın her şeyini iyi bilir, okuma yazma öğrenmeden bilgisayarı kullanmayı öğrendi bile diyebilirsiniz. Teknoloji ile arasıiyidir.
 • Çok zekidir, bizim hiç dikkatimizi çekmeyen detayların farkına varır.
 • Televizyon izlerken dahi ya yer tepelerinde ya ortalıkta dolaşır.

Dikkat Eksikliği Nedenleri

Dikkat eksikliği nin tek bir nedeni olmamakla birklikte. Kalıtsal özelliklerin yanı sıra çocuğun yaşadığı çevre de buna etki eder. Eğer bir çocuk motivasyondan yoksunsa , bu davranışının amacını keşfetmek için onun dünyasına girmek faydalı olur. Çocuğunuz belki güç mücadelesini kazanmak ve “Bana bunu yaptıramazsın.” demeye çalışıyordur. Belki yüksek beklentilerinizden ve sevginizin belli bir koşula bağlı olmasından incinip, başarılı olmayı denemeyerek bu durumu size bildirmek istiyordur. Belki de çocuğunuz yetersiz olduğuna inanmış ve başarısızlıkla yüzleşmektense, denemekten kaçınmak daha kolay geldiği için vazgeçiyordur. Çocuğunuz kendini bir kardeşi ile kıyaslıyor ve farklı davranarak, ailede önem ve değer bulmaya çalışıyor olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, Dikkat eksikliği ve motivasyon eksikliği olan bir çocuk, bir ebeveynin karşı karşıya geldiği en zorlayıcı ve caydırıcı durumlardan biridir. Ebeveynlerin gösterdiği tipik tepkiler çocuğun işini yapmak, onu daha zorlarına itmek veya davranış şekillerini değiştirir ümidiyle, onun kötü hissetmesini sağlamaktır. Diğer tepkiler onu utandırmaya çalışmak veya basit bir yolla ondan kaçınmaktır. Bütün bu tepkiler durumu daha da kötüleştirir. Ebeveynler için buradaki zorluk, hiçbir işe yaramayan bu gibi şeyleri bırakmak ve hem kendilerini hem de çocuklarını yüreklendirecek yöntemler bulmaya zaman ayırmaktır.

Çocuğumda Dikkat Dağınıklığı Var Ne Yapmalıyım ?

 • Kendi davranışlarınıza bir göz atın. Çocuğunuza yeterince zaman ayırmıyor musunuz? Onu , olumsuz bir ilgi bile olsa, ilgi arayışına davet edecektir. Çok kontrollü olduğunuzdan güç mücadelesi ve isyankarlık mı davet ediyorsunuz? Beklentilerinizin çok yüksek olması yüzünden, çocuğunuz kendini, beklentilerinize karşılık veremeyeceğini duyumsayıp koşullu sevginizden incinmiş mi hissediyot?; Onu yetersiz olduğuna inandıracak şekilde onun için Çok mu şey yapıyorsunuz? Eğer böyleyse, bu tutumlardan vazgeçin ve daha saygılı bir ilişki: yaratmak için aşağıdaki önerilerden birini seçin.
 • Çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklemek ve onun her hareketini izlemek yerine, çocuğunuza sevecenlik, kesinlik, değer ve saygı ile yaklaşmanız gerekir. Çocuğunuzun yapması gereken şeyi iletmek için güzel kelime kullanımına dikkat edin. İletişimi kurun ve kesin fakat sevecen bit ifadede bulunmaya çalışın. Hala karşı koymayla karşılaşıyorsanız, çenenizi kapalı tutam, ona gülümseyin, göz kırpın veya onu kucaklayın ve, yapılması gereken işe işaret edin. Bu yöntemler güç mücadelesi davet eden sözden daha motive edicidir.
 • Dikkat eksikliği ve dağınıklığı bulunan çacuklar da Sonuçların eğitmen olmasına izin verin (Sonuçlar, sizin zorladığınız bir şeyin değil, çocuğun tercihlerinin bir sonucu olarak doğar). Eğer bir çocuk ev ödevini yapmıyorsa, bu zayıf notlarla ve kaçırılan fırsatlarla yansıyacaktır. Yapmadığı şeylerin sonuçlarını yaşayan bir çocuğun duygularını anlamaya, onunla empati kurmaya çalışın. “Ben sana dememiş miydim tavrı içine girmeyin
 • Neden ve sonucu keşfedip anlamasına yardım etmek “ne” ve “nasıl” sorularını takip edin ve edindiğiniz bilgiyi yarın için bir plan yaparak kullanın. “Bu olan şey hakkında nasıl hissediyorsun?” “Senin için önemli olan ne?” “Eğer bunu şimdi veya gelecekte yaparsan ne gibi yararlarını görürsün?” “Eğer bunu yapmamayı seçersen, nasıl etkileneceksin?” “Eğer bunu yapsaydın, başkalarına nasıl yardımda bulunuyor olurdun?. Sorularını yöneltin
 • Dikkat dağınıklığı surununun nedenlerini araştırın Ortak problem çözümüne girişin. Hep birlikte problemin ne olduğuna ve bazı olası çözümlerin ne olabileceğine karar verin. Bakış açılarınızı paylaşarak başlayın: “Ev ödevlerini yapmak veya evdeki işlere yardım etmek için hiçbir çaba göstermediğini görüyorum.” Sonra çocuğunuzu, ne olup bittiği ile ilgili kendi tablosunu paylaşmaya davet edin. Bu ancak sizin onu ön yargısız dinleyeceğinizi hissettiğinde etkili olur. Sonra çözümler için kafa yorun ve size uygun görünenlerden bir tanesini seçin.
 • Davranışın yanlış anlaşılan dört amacı yoluyla, çocuğunuzun motivasyon eksikliğini keşfedin  ligi görebileceği, sorumluluk hissedebileceği, incinen duygularla başa çıkabileceği veya vazgeçmek istediğinde destek alabileceği üretken yollar bulun.

Sonuç Olarak ;

Düzenli aile toplantıları ve ortak problem çözme toplantıları yapın. İki şeyi aklınızda tutun. İlki, çocuklar karar alma işlemine dahil edildiklerinde, kararlara bağlı kalmaya güdülendikleridir. İkincisi ise, çocuklar yaptıkları şeyin anlamını kavradıklarında, daha katılımcı olduklarıdır.

Güçlü noktalar üzerinde çalışın. Dikkat eksikliği bir çocuk bir alanda başarılı oluyorsa, onu bu alanda daha fazla zaman harcamaya yüreklendirin (Başka bir konuda daha iyi olana kadar, başarılı olduğu bir konuda zaman harcamasını yasaklamayın). Bir çocuğun güçlü olduğu alanlarda cesaretlendirilmeye ihtiyacı vardır. Zayıflığını yenmeyi öğretin ve güçlü olduğu alanlarda başarılı olduğu sürece, bir dersten empati kurmaya çalışın.

Çocuklarınıza “iyi buluşçular” olmayı öğretin. Aile toplantıları ((((nasıl olduğunu merak ediyorsanız tıklayınız…))))) sırasında, her aile üyesine hafta boyunca yaşadığı veya gördüğü olumlu şeyleri ahlatması için zamân ayırın. Bu, övgü zamanının  ötesine geçebilir ve toplumda ve dünyadaki şeyleri içerebilir. Ailenin her bir üyesine bir “şükran günlüğü” verin. Yemek vakitleri günlükteki şeyleri paylaşın

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif bozukluklar ile ilgili tavsiye niyetli yazdığım yazımın sonuna geldim inşallah yararlı olur. sosyal medta mecraalarından bizi takip etmeyi unutmayın 😉

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...