Hamilelerin Bilmesi Gereken Tüm Konular ve Doğum Terimleri

doğum terimleri sözlüğü

Bu gün sizlere Hamilelerin Bilmesi Gereken Tüm Konular ve Doğum Terimleri sözlüğü hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladım.

☑ Fetal Monitör Nedir ?  : Fetal monitör, bebeğin kalp hızını ölçen bir makinedir. Hamile olan kadınların muayene esnasında karnına bağlanır. Bu sayede bebeğin kalp atış hızı ölçülür.

☑ Scalp Monitör Nedir ? Ne Zaman Kullanılır ? : Scalp monitör doğum uzmanı tarafından vajina aracılığıyla direk olarak bebeğinizin başına uygulanır. Monitör doğurma esnasında, yaşam için önemli olan işaretleri daha yakından takip eder. önemli  doğum Terimleri sözlüğü arasındadır

☑ Epidural Nedir ?  Nasıl Uygulanır ?: Epidural bazen doğurma esnasında narkoz şeklinde verilir. Hamilelerin uyanmasını uyumasını engeller. İnce bir iğne aracılığıyla doğum yapacak olan bel kemiğinin içerisine küçük bir tüp yerleştirirler. Bundan sonra doktor doğrudan doğum sancısından sorumlu damarlara müdahalede bulunabilir. Epidural acıyı ve ıstırabı önemli bir miktarda yatıştırabilir. Sezaryen doğumlarında da kullanılır.

☑ Kateter Nedir ? Ne Zaman Takılır ? : Kateter esnek, yumuşak bir tüptür. Geçici olarak doğumdan önce anne adayının üretrasına yerleştirilir. idrarın mesaneden akmasını kolaylaştırır. Yalnızca annenin kendi başına yapamadığında, narkozun kadınlardaki mesanenin boşalmasını engellediği durumlarda kullanılır.

☑ Cord ( Göbek Bağı ) Nedir ? : Anne adayı ve bebeğine göbek bağı aracılığı ile 9 ay süresince birbirlerine bağlıdır. Bazen doğurma esnasında, doğum uzmanı, bebeğinizin hayatsal işaretlerini, ultrason, fiziksel tedavi ya da monitör aracılığı ile ortaya çıkarır. Göbek bağı burada bebeğinizin boynuna sarılıdır. Bazı durumlarda, özellikle bebek tehlike içerisindeyse sezaryenle sonuçlanabilir.

☑ Dilatasyon Nedir ? : Rahim boynunun açılma ölçüsü ile alakalıdır. Eldivenli parmaklarla, elle yoklama sonucu-ortaya çıkarılır. Doğurmanın son aşamasında rahim boynu tam olarak açılmış, genişlemiş olur.

☑ Deselerasyon Nedir ? : Bu, bebeğin rahim içerisinde kalp atış oranının azalması ile ilgilidir. Belirli miktarlarda ve şablonlarda, kalp atış oranı düşmeleri kabul edilebilir olmasına rağmen, kronik veya ciddi kalp atış düşmeleri, doğurma esnasında bebeğin tehlike içerisinde olduğu anlamına gelebilir.

☑ Ultrason Nedir ? : Ultrason, ses dalgaları kullanarak bebeğin rahim içerisinde görülmesini sağlayan bir makinadır. Diğer şeylerin arasında bebeğin durumunu değerlendirmek için doğurma esnasında kullanılabilir.

☑ Sezaryen Nedir ? : Sezaryen bebeğin cerrahi müdahale ile karın içerisinden alınmasıdır. Bu, acil durumlarda kullanılabilir ya da önceden planlanmış olabilir. Bu yöntem birçok tartışmaya yol açmıştır ama güvenlidir. Anne adaylarının karın kasları kesilir bebek dışarıya çıkarılarak doğum gerçekleştirilmiş our. Annenin bu durumda iyileşmesi daha uzun sürecektir.

☑ Hamile Suyu ( Amnios sıvısı ) Nedir ? Ne zaman Yırtılır ?: Su veya amniotik, sıvı bir maddedir. Bebeğinizin bütün hamilelik aylarında bu sıvının içerisinde korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu madde ince zarlar tarafından eşinizin içinde toplanır. Kendi başına ya da doğumun gerçekleştirilmesi için doktor tarafından yırtılır.

☑ Mekonyum Nedir ? Rengi Nasıldır ?: gelelim en önemli doğum terimleri sözlüğü içindeki kelimeye Genelde bebeğinizin sindirim sistemine yerleşir. Rahim içerisinde iken bebeğin ürettiği artık maddeleridir. Bazen, eşinizin Suyu yırtıldığında, doktor akışkan sıvı içerisinde meconium bulabilir. Doğum esnasında, bebek nefes almaya başladığında mekonyumu içine alma ve tıkanma riski olabilir. Doğum uzmanı, doğum esnasında odada pediatrist bulundurabilir ya da be beğinizin kafası göründüğü anda dikkatli bir şekilde emme yapmak gibi özel tedbirler alabilir. Ayrıca bebeğin ilk kakasına da mokanyum denir. Rengi siyahtır faydalı bakterileri barındırır.

☑ Plasenta Nedir ? : Doğumun bittiğini düşündüğünüz o anda, vajinasından bebekle birlikte çıkan kütledir. Doğum uzmanı geride parça kalıp kalmadığından tam olarak emin olmak için bebeği inceler.

☑ Apgar Nedir ? Hesabı Nasıl Yapılır ? : Doğrudan doğumdan sonra hemşire veya 1 doğum uzmanı tarafından bebeğinize verilen puanlardır. Puanlar, (birden ona kadar olan bir ölçü içerisinde) doğumdan hemen sonra bir veya beş dakikada alınır. Bebeğinizin görünümü, nefes oranı, kas aktivitesi, refleksleri buluŞmasına, kalp atış oranı gibi değişik önemli karakteristik özellikleri ölçer.

☑ Hamilelik muayenesinde neler yapılır ? : Doğumdan hemen sonra bebeğiniz geniş fiziksel bir tedaviye alınacaktır. Doktor bebeğinizin boyunu, gücünü, zekâ kabiliyetlerini ve reflekslerini ölçecektir. Ayrıca doktor boşaltım sistemini ve cinsel organı da içine alan birçok organ sistemini de muayene edecektir.

☑ Kundak Nedir ? Nasıl Yaplır  ? : Kundaklama, bebeğinizi taşıma battaniyelerini kullanarak sıcak ve rahat bir biçimde sarmalamaktır. Kundaklama doğumlarda bazı bebeklerin gözyaşlarını yatıştırabilirken, diğerleri bu sarmalamalardan hoşlanmayabilir

☑ Layette Nedir ?: Bu, yeni doğan bebek için bir giysi takımıdır. aslında çokda doğum terimleri sözlüğü ile alakalı olmasa da koyayım dedim

☑ Sünnet Nedir ? : Penisin ön derisinin cerrahi bir müdahale ile kaldırılmasıdır. Sünnetin artıları ve eksileri üzerinde yıllardır süren büyük bir tartışma vardır. Siz, eşiniz ve pediatristiniz, bu prosedürü iyi bir şekilde tartışmalısınız. Sünnet zor bir prosedür değildir. Kolayca sünnet yaptırabilirsiniz.

☑ Postportum Nedir ? : Doğumdan sonra başlayan belirsiz bir zaman dilimidir. 2 hafta, 8 hafta gibi

☑ Meme Kalkanları : Bu plastik objeler (uçan dairelere benzerler), eşinizin göğüslerinin tahriş olmasını engelleme ye yardımcı olur. Sutyen içerisine giyilir.

☑ Kolastrum Nedir ? Faydaları Nelerdir ? : Annelerin memeleri hemen süt üretmeyebilir. Bunun yerine bebeğiniz kolastrum diye bilinen bir madde içecek. Bu sıvı besleyici madde ile doludur ve içerisinde. Özel koruyucu maddeler taşır. Bu maddeler hastalıkla savaşmak için bebeğinizin yeni bağışıklık sistemini destekler.

Hamilelerin Bilmesi Gereken Tüm Konular ve Doğum Terimleri sözlüğü konulu yazımızı burada donlandiriyorum umarım beğenmiş sinizdir.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...