Düşük Nasıl Olur ? Nedenleri Nelerdir ?

Düşük Nasıl Olur ? Nedenleri Nelerdir ?  bu konuda son zamanlarda oldukça soru ve yazı almaya baladığım için sizlerle bu yazımı paylaşıyorum. düşük yapmak sağlıklı olmayan gebeliklerde bir çözüm gibi görünse de  yapılmadan önce birkez daha düşünülmesi gerekmektedir.

Çocuk Düşürme Nedenleri Nelerdir

Genel olarak gebelik süresi 40 hafta kabul edilir 28. haftadan önce doğan çocuğun yaşama şansı çok azdır. Düşük Nedir ; 28. haftadan önce gebeliğin sona ermesine ye ölü olarak yapılan doğumlara düşük denir. Düşüklerin bir kısmı gizli kalıcığı için ne oranda düşük görül­düğünü kesinlikle anlamak güçtür. Düşük yapmanın çeşitli nedenleri vardır.

 Düşük Nasıl Olur Lokal Nedenler: Döllenmiş yumurtadaki gelişme bozuklukları, rahmin, düşüklüğü, dönüklüğü, rahmin iltihaplı ve zayıf olması, rah­min ağzının yırtılması yeterli derecede kapanmamasıdır.

Düşük Nasıl Olur Genel Nedenler: Gebe kadının-dengeli ve yeterli beslenmemesi yani beslenme bozuklukları, annenin ateşli bulaşıcı ve. devamlı has­talığa yakalanması (Tifo, zatürre, kızamıkçık, verem, kalp, şeker hastalıkları v.b.) sık doğum, sık kürtaj ve çoğul gebelik durumları, ağır işler, önemli sarsıntılar ve geçirilen kazalar. (Bu durum anneye göre değişir. Çok ağır işler gören annelerde gebeliğin ilk aylarında düşüklere son aylarında erken doğumlara neden olur. Ütü ya da başka bir elektrikli işlerinde sırasında gebe kadının vücudunda elektrik geriliminin olması (elektriklenmek) düşük nedeni olabilir. ( Elektrikli aletleri kullanırken sağlamlığı dikkate alınmalıdır)

Meslek ve yaşam koşulları, düşüğe neden olurlar. Boya ve bo­yalı maddelerde çalışan ve aşırı sigara içenlerde düşük oranı yüksektir. Araştırmalar, tekelde çalışan kadınların sık düşük yaptıkları­nı saptamıştır. Havagazı, kömür ve yiyeceklerden zehirlenmelerde, düşük nedenleridir.

Büşük heyecan ve korkular, karı-koca, aile geçimsizlikleri, kav­galar ve ileri yaşlarda gebelikler, düşüklere neden olabilirler

Düşük Nasıl Olur ? Yolları Yöntemleri Nelerdir ?

İstenmeyen bir gebeliğe son vermek için anneler çök çeşitli yol­lara baş vururlar. Bu durumların çoğu annenin yaşamına mal olur ya da tedavisi sonuçsuz hastalıklara neden alabilir.

Yapılan incemelere göre memleketimizde her yıl yaklaşık 300.000 kadının düşük yaptığı bunların arasında bir çok kadının hastalıklı olarak kaldığı ve 10.000 kadar genç kadının düşük ne­deniyle öldüğü saptanmıştır,  Yine 1388 gebe kadında yapılan bir iricelemeye göre, 20 yaşı­na kadar istiyerek düşük yapanların oranı % iken, 40 yaşında bu oran % 56’ya yükselmektedir. Çocuk düşürme 30-40 yaş ara­sında yüksek oranda görülmektedir. Kasıtlı çocuk düşürmede çeşitli yollar denenmektedir.

İlaç İçerek Çocuk Düşük Nasıl Olur; Düşük yapmak amacıyla alınan yö­resel ilahların bir kısmı düşük yerine annenin zehirlenmesine, ölümüne ya da kalp ve diğer organların ağır şekilde zarara uğrama­sına ve doğacak çocuğün sakat kalmasına sebep olabilir.

Memleketimizde çocuk düşüklerinde ağızdan alınan maddeler çok çeşitlidir. Acı yonca, kına, kinin, safran, maydanos suyu ve kö­kü, barut, pelin otu, ebe gümeci, sardunya kökü ve benzeri bunlar arasında sayılabilir,

Araçla çocuk düşürme; Sağlıklı olmayan çeşitli araçlarla çocuk düşürme uğraşları rahme zarar verir. Annenin şiddetli kanamayla ölmesi, rahmin yırtılması ve rahme giren mikropler sonucu tedavisi olmayan hastalıklara yol açması kaçınılmazdık. Kan aldırma, sülük yapıştırma, sıcak banyolar, ağır karın masajı, tezek külü, öd ye çiriş tozu karışımı fitil, çeşitli bezlerle tampon, süpürge sapı, kibrit çöpü, sabun, mandal, iğne, çıra, kaz tüyü, tığ ve cam çubuklar ve benze­ri araçlar çocuk düşürmede kullanılmaktadır.

İstenilmeyen bir gebeliğe son vermede düşük nasıl olur ? kullanılan bu yollarla anne ölebilir. Annede çeşitli mikrobik hastalıklar görülür. Anne kan kaybı yüzünden zayıf düşer. Anne kısır kalır. Rahim içi hastalıklar görülür.

Anneyi çocuk düşürmeye zorlayan önemli sorunlar;Annenin güç koşullarla çalışma zorluğunda olması, babanın işsizliği, anne­nin doğum kontrolü hakkında bilgili olmayışı, karı-koca geçimsizli­ği, kalabalık aile, çok sayıda çocuğun oluşu, iki çocuk arasında yaş farkının az oluşu, meşru olmayan gebeliktir.

Düşük Nasıl Olur Önlenir ?

Doğum kontrolü konusunda bilgi alınmalı, kurslara katılım sağ­lanmalıdır. Doğum kontrolünü yaptırmalı ve doğum kontrolünde kullanılan tıbbi ye araçlar kullanılmalıdır. Doktor ve sağlık ekipleriyle sıkı işbirliği yapılmalı. Düşüklerde kullanılan ilkel araç ve ilaçların sağlığa yaptığı etkiler bilinmeli. Gebe kalındıktan sonra düşük yoluna gidilmemelidir.

  • sağlıklı beslenmek ( hamilelik de beslenme konusunda detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız… )
  • sık hekim kotrolünden geçmek
  • hamilelere uygun işler ile meşgul olmak,
  • fazla yorulmamak, sigara ve alkolden kaçınmak,
  • stres ortamından uzaklaşmak, sağlıklı uyku uyumak,
  • alerjik hastalıklardan ve enfeksiyonlardan uzak durmak
  • uygun spor egzersizleri gerçekleştirmek.

Düşük Nasıl Olur Video İzle

 

Düşük Nasıl Olur konulu yazımızı burada tamamladık . bizleri facebook ve diğer sosyal mecralardan takip etmeyi unutmayın…..

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...