Emziren Anneler Ne Yemeli

bebeği sütten kesmek nasıl yapılmalı

Anne sütünün yeterli olabilmesi için emziren anneler ne yemeli konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. bu dönemde annenin “yeterli ve dengeli beslenmesi” önemlidir. Annenin sağlığı ve bebeğin normal büyüyüp gelişebilmesi için annenin gerekli tüm besinleri alması gerekir.

Asya, Affika, Yeni Gine ve Orta Amerika gibi dünya­nın çeşitli yerlerinde yapılan çalışmalar, emziren anneler ne yemeli ve bu annelerin günlük salgıladıkları süt miktarının, genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da iyi beslenen toplumlarda bili­nen değerlerden biraz daha az olduğunu göstermekte­dir. Orta Afrika ülkelerinde ağır beslenme bozukluğu olan annelerin salgıladıkları süt miktarının belirgin şe­kilde düştüğü saptanmıştır. Yine İngiltere’de emzikli kadınlar arasında uygulanan zayıflatma diyetlerinin salgılanan süt miktarında ani bir azalmaya neden oldu­ğu görülmüştür. Ayrıca bazı ilaçlar (ağızdan alman do­ğum kontrol ilaçları, bazı sinir ilaçları ve antihistaminikler süt salgısını azaltmaktadır bundan dolayı mziren anneler ne yemeli konusu gerçekten önemini korumaktadır.

Gebelik ve emziklilik döneminde yeterli ve dengeli beslenebilmek için günlük besin gereksinimleri aşağıda­ki tabloda sunulmuştur.

KalProteinKalsiyumD vitaminiFeC vitamini
(Gr)Ki(mg)(mg)
Normal2000550.84001555
Gebelik2200-2600651.24001860
Emziklilik3000751.34002060

Emziren Anneler Ne Yemeli Günlük Besin Gereksinimleri

Gebelik ve emziklilik döneminde yeterli ve dengeli beslenebilmek için yiyecek gruplarından günlük ne ka­dar tüketilmesi gerektiği aşağıda belirtilmiştir. Yiyecek­ler türlerine göre vücutta çeşitli görevler yaparlar. Ben­zer görevleri yapan yiyecekler bir araya getirilerek 5 grupta toplanmıştır.

Emzirme Anneler Ne Yemeli nasıl ve hangi besinleri tüketerek alınması gereken yiyecek grupları:

  1. Et, yumurta, peynir, kuru baklagiller grubun: Bu yiyecekler, beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimini, kan yapımı ve büyümeyi sağlar. Günlük önerilen miktar 200- 250 gr et veya ona eşdeğer kuru baklagillerdir.
  2. Süt ve yoğurt grubu: Bu yiyecekler büyüme gelişme için özellikle kemik ve diş gelişiminde gereklidir. Günlük önerilen miktar 500 cc süt veya yoğurttur.
  3. Sebze veya meyve grubu konusunda emziren anneler ne yemeli : Bu yiyecekler büyüme ve gelişme için gerekli vitaminleri, özellikle C vitaminini içerir. Aynca posa bıraktıkları için gebelikte çok sık gö­rülen kabızlığın giderilmesine de yardımcı olurlar. 3 kü­çük boy elma, 8 yemek kaşığı sebze, yeşil salata yenilme­lidir.
  4. Tahıl grubunda emziren anneler ne yemeli : Bu yiyecekler daha çok eneıji sağlar­lar. Büyüme ve gelişmeye yardımcı olurlar. Günlük öne­rilen miktar 3-6 ince dilim ekmektir. Makarna, pirinç, bulgun gibi yiyecekler günde 3-5 yemek kaşığı kadar ve­rilebilir.
  5. Yağ ve şeker gurubu: Bu yiyecekler vücut için yal­nızca enerji sağlarlar. Gebelik ve emziklilik süresince bu tür yiyecekleri çok dikkatle yemek gerekir. Günde 2-4 taitlı kaşığı yağ, 8 tatlı kaşığı şeker tüketilebilir.

Emziren Anneler Ne Yemeli Ne İçmeli ;

Emziren Annelerde sıvı tüketmesi metabolizmasında bir artış vardır. Günlük alman toplam sıvı miktarı yaklaşık 300 ml (su, süt, ayran, hoşaf, komposto) olmalıdır. Çay, kahve gibi içeceklerin emziklilikte süt verimini azalttığı bildirilmektedir. Çok tiryakisi olanlara açık limonlu çay, sütlü kahve çok istenirse önerilebilir.

Bu emziren anneler ne yemeli kurallarına uyulduğunda bebeğinizi sağlıklı bir şe­kilde beslediğiniz gibi sizin sağlığınız da korunacaktır. Böylece çok önemli olan bu dönemde hem anne hem de bebek yeterli ve dengeli şekilde beslenmiş olacaktır.

Emziren anneler ne yemeli bebeklerine sağladığı ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİNİ buradaki makalemizden okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz….

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar