Emzirme Teknikleri & Emme Sorununa Mükemmel Çözümler !

Bu yazımızda sizlere ; Emzirme nasıl yapılır? Emzirme Pozisyonları  ve Doğru emzirme teknikleri nelerdir ? Yeni doğan bebek de emzirme nasıl olmalıdır ? Emzirirken İlaç Kullanımı nasıl olmalı ? konularından bahsedeceğiz umuyorum ki yazımızın sonunda emzirme ile alakalı kafanızda hiçbir soru ve problem kalmayacak.

Doğal ve basit bir olay gibi görünmesine rağmen çoğu anne başlangıçta emzirme teknikleri konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu konuda anneler sağlık personeli (ebe, hemşire, doktor) tarafından yeterince eğitilmeli ve çevresi tarafından desteklenmelidir.

Başarılı bir emzirmenin gerçekleşebilmesi için, anneye önce bebeğini göğsünde uygun bir pozisyonda tutması öğrenmesi gerekir ve etkili bir emzirmenin nasıl olduğu iyi bilmelidir. Anne bebeğine uygun bir pozisyon vermeyi öğrendikten sonra anne, oturarak veya yatarak bebeğini emzirebilir.

Doğru Emzirme Teknikleri ve Emzirme Pozisyonları

Emzirme de nelere dikkat edildiğinde ise bebek anne sütünden yeteri kadar yararlanamaz ya da memeden kesilir. Annelerin dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda sunulmuştur:
1-          Anne emzirirken huzurlu bir ortamda bulunmalı ve rahat bir şekilde oturmalıdır. Aksi halde yeteri kadar süt salgılanamaz.

2-            Anne bebeğini bir kolu ile tutmalı ve başı hafifçe yukarıda olacak şekilde konumlandırmalıdır. Eğer anne uzanmış ise bebek annenin yanma yatırılmalıdır.

3-            Sadece memenin başı değil meme areolasının (meme başındaki koyu yuvarlak alan) bir bölümü de be bebeğin ağzında olmalıdır.emzirme teknikleri / emzirme pozisyonları

4-            Emzirme teknikleri ve pozisyonları  arasında yapılması gereken önemli hususlardan birtanesi ;Bebek meme emerken anne serbest kalan eli ile memeyi alttan tutarak hafifçe sıkmalıdır. Böylelikle süt keseleri içindeki süt daha iyi boşalacaktır. Sıkma işlemi sırasında meme hafifçe sıvazlanmak  fakat meme başı sıkılmamalıdır.

5-           Bebeğin emerken dikkat edilmesi gereke en önemli durumlardan bir tanesi de  bebeğin emerken annesinin memesinin içine gömülmemesi önlenmelidir. Bebeğin burnunun memenin içine gömümülmesi nefen almasını önleyecek ve meme den düşmesine neden olacaktır. Burnun meme içine gömülmemesi için memeye üstten hafifçe basılması yeterlidir.

6-           Emzirme Pozisyonları  arasında Bebek emerken bebeğin oluşturuduğu pozisyon sürekli değiştirilerek aynı noktaya yapacağı basınç önlenmelidir.

7-            Emzirme işlemi sona erdiğinde memenin ucu zorlanarak bebeğin ağzından çekilmez. Aksi halde meme başı çatlakları oluşabilir. Bu durumu önleyebilmek için emzirme pozisyonları içinde şöyle bir hareket yapmanız gerekir ; anne bir parmağım bebeğin ağzına sokar negatif basınç ortadan kalktığı için meme rahatlıkla bebeğin ağzından çıkar.

8-            Gerek emzirirken  gerekse de emzirmeden sonra bebeğin sırtına hafif hafif vurularak gazı çıkartılmalıdır.

Eşsiz özelliklerini anlattığımız anne sütünü bebeğe verirken bu bilgilere dikkat edildiğinde, hem bebeğiniz hem de siz (fiziksel ve ruhsal açıdan) son derece sağlıklı olursunuz.

Emzirmenin Fiziksel Yararı:

Hamileliğin başlamasından itibaren hormonların etkisi altında memede süt bezleri oluşmaya başlar. Doğumdan sonra sütün salgısı artar. Doğumun ilk günlerinde memelerden çıkan süte ağız (kolostrum) denir.

ÖNEMLİ ! : Meme bezlerinde sütün bekletilmesinin süt salgılamayı tamamen durdurabileceğini çok iyi bilmek gerekir. Bu bakımdan çocuğun emme gücü sütü boşaltmaya yeterli değilse, memede ­ki süt günde bir defa boşaltılmalıdır.

Meme Verme: Memeden süt vermenin, bir biberona göre, çok da­ha incelik, sabır ve inanç gerektirdiğini bilmek gerekir. Anne doğumdan önce ruhsal ve fiziksel olarak bu konulara alışması gerekir.

Annenin ve çocuğun dinlenmesi için birinci gün meme verilmeyebilir. Doğumdan 24 saat sonra bebeğe ilk meme verilir. Bu ara­da kaynatılmış şekerli su açık çay ya da ıhlamur biraz verilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 5-20 gün içinde beslenme, 2-3 saat aralarla yapılır. Bir aydan sonra 3-4 saat arayla beslenme uygulanır. Erken doğan iliz çocuklar daha şık aralıklarla emzirilir. Çocuğun midesi, besin maddelerini 3-4 saatte boşaltılabilir. İlk memeye sabah 6-7 saatlerinde başlanır, üç-dört saat arayla günde çocuğa beşraltı öğün meme verilir. Gece anne ve çocuğun dinlenmesi için son emzirme saat 21 -22 de yapılabilir.

Yeni Doğan Bebek Emzirme Teknikleri Nasıl Olmalı

yeni doğan bebek emzirmeAğız sütü yeni doğanın beslenmesine çok uygundur. Sarımtrak yapışkan, hafif müshil etkili oluşu çocuğun ilk kakasının (mekonyum) çıkmasına yardım eder. Bu sütün ilk günlerde yavaş yavaş bi­leşimi değişerek anne sütü haline dönüşür. Anne sütü içinde çocuğa enerji veren kemiklerini büyüten ve çocuğu hastalıklardan koruyan ve bağışıklık kazandıran esas ve önemli maddeler bulunur. (Anne sütü içinde karbonhidrat, yağ, protein, madeni tuzlar ve vi­taminler bulunmaktadır.) Bu değerlerin yanında anne sütünün haz­mı kolay, pratik, ekonomik ve temiz olduğu için daha kullanışlıdır. Doğumdan yaklaşık olarak altı hafta sonra başlayan aybaşı görme halinde (aybaşı emzirme süresince görülmeyebilir) Süt salgısından hafif bir azalma ve çocukta geçici bazı rahatsızlıklar görülebilir.

Yenidoğan bebek emzirirken aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekir ;

  • Yeni doğan bebeklerde ilk günlerde sık sık emzirme yapılırken 2-3 saat aralıklar ile ayrıca 15-20 dakika boyunca emzirmeye devam edilmelidir.
  • Yeni doğan bebeklerde emzirme teknikleri içinde en önemli konu bir meme tamamen bitmeden diğer memeye geçilmemelidir.
  • Emzirmeyi bittikten sonra yeniden emzirme yapılacağı zaman son dan önceki emzirilen memeden başlanılmalıdır.
  • Yenidoğan bebeğin emzirilmesi sırasında ağzının memeyi tamamen kavraması sağlanmalıdır.

Şunu unutmayın ki emzirme yenidoğan bebeklerde refleks olayıdır. 

Emzirirken İlaç Kullanımı Bebeğe Zarar Veriri mi ?

emzirme ve ilaç kullanımıEmzirirken hangi ağrı kesici kullanılır ? sorusunu sormadan önce emzirirken ilaç kullanmadan önce , anneler ilk olarak ben bu hastalığı ilaç kullanmadan da atlatabilirmiyim diye kendilerine sormalıdırlar. İlaç tedavisi gerçekten gerekli mi? kullanmasam olurmu  (Örneğin gribal enfeksiyonda anne ilaç kullanmadan istirahat edebilir)

Emziren anne antibiyotik kullanabilir mi ? Kullanmaması tavsiye edilir. Anne kullandığı ilaçların bebeğe etkisi olduğunun bilincinde olmalı ve hekim kontrolü olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdır. Ancak hekim de ilaçların risk gruplarını göz önüne almalı ve anneyi mutlaka aydınlat­malıdır.

Emziren anne parol, majezik, minoset kullanabilir mi ? İlaç gerektiğinde en zararsız şekilde kullanılmalı­dır. Tüm ilaçlar zararsızlar, dikkatli kullanılması gere­kenler ve kesinlikle kullanılmaması gerekenler gibi gruplara ayrılmışlardır. Parol, majezik, minoset  kullanmadan önce mutlaka hekiminizin fikrini alınız.

Emziren anne antibiyotik kullanırsa ne olur ?  Anne riskli bir ilaç kullanmak zorunda ise (sara tedavisinde kullanılan ilaçlar) bebekte mutlaka ilaç dü­zeyi ölçülmelidir. İlaç başlanması gerektiğinde, anneye ilacın ya­rarları ve riskleri açık bir şekilde anlatılmalıdır. Bazı antibiyotiklere bebeğiniz olumsuz tepki verebilir. Emzirirken antibiyotik kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Hamileyken Emzirmek Doğrumu ?

Yeni bir hamilelik durumu, annenin sağlık durumu iyi ise ilk üç dört ay boyunca hamileyken emzirmeyi pek etkilemez. Ama daha sonra süt ke­silir. Hamileyken emzirmek Şiddetli ani heyecan, uzun süren kaygı ve üzüntüler annenin sağlığını etkiler.

Çocuk ne kadar zaman emzirilir ?

Çocuğun ilk emmeleri çok sık ve kısa sürelidir, Uzatmak için ısrar edilmemelidir. Daha sonraki emzirmeler de 10-15 dakika yeterlidir. Bazı ölçmeler; normal emmede çocuğun ilk beş dakikada gereksinimi olan sütü aldığını göstermiştir. Bebek onbeş dakika sonra emmeyi yavaşlatır. Ağzında meme başlarıyla oynar. Bu durumda memeler tahriş olabilir.

Başlangıçta her öğünde iki memede yerilir. Süt verimi iyice düzelince bir tanesi tamamen boşalıncaya kadar emzirilir. Bir meme­den emzirilen süt yeterli olmazsa, her öğünde iki meme de verilebi­lir. İlk öğünde sağ meme ile başlanmışsa ikinci öğünde sol meme ile başlanır. İlk emme süt salgısını çoğaltır.

 Çocuk Emzirme Teknikleri Video Anlatımı

Emzirme ilk bir ay çocuğun yaşamı için zorunludur. Anne sütü altı ay kadar önemli gereksinmedir. Emzirmeye başlama yada de­vam ettirmede bazı güçlüklerle karşılaşılabilir. Bu güçlükler bazen çocukla bazen de anne ile ilgilidir. Sizin için emzirme teknikleri ile alakalı video sunuyoruz.

Bu yazımız da da sizlere Emzirme nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışarak ? Emzirme Pozisyonları  ve Doğru emzirme teknikleri nelerdir ? sorularına cevap verdik. Ayrıca Yeni doğan bebek de emzirme konusuna dikkat etmenizi belirttik. Emzirme teknikleri ve genel konular ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar