Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ?

Erken doğum belirtileri Nedenleri konusuna girmeden önce erken doğum  nedir sorusuna cevap verilmesi gerekir. Normalde bebek anne karnında 37.inci hafta gelişimini tamamlayarak dünyaya gelir. Erken doğum ise bebeğin  36 ıncı haftadan önce dünyaya gelmesidir.

Erken doğan çocukların bakım güçlüğü ve çocukta ölüm oranı­nın yüksek olması, erken doğumların önlenmesi üzerinde dikkatle du­rulmasını gerektirmektedir. Bir ülkenin sosyal ve ekonomik durum­ları ne kadar bozuk ise o ülkede erken doğan çocuk oranı yüksekdir. Dolayısıyla çocukların yaşama şansı çok azdır. Bu bakımdan erken doğum belirtileri ve  nedenlerini bilmek ve önleyici yöntemleri almak gere­kir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

erken-dogum-belirtileri-ve-nedenleri-nelerdir

  1. Annenin ikiz-üçüz doğum yapması: İlk doğularda erken do­ğum oranı yüksektir. İkiz-üçüz daha fazla doğumlar erken ya da cılız çocuk doğumuna neden olur
  2. Gebelik kanamaları ve zehirlenmeleri.
  3. Hamile anne adayında bulunan kalp, verem ve nefrit gibi hastalıklar Bu hastalıklar, gebelikten önce ve gebelik döneminde önemle tedavileri yapılmalıdır. Nezle, grip benzeri hastalıklardan korunulmalıdır.
  4. Frengi hastalığında, frengili gebeliğinin tedavi görmesi erken doğumları azaltır.
  5. Rh Faktörü: Ana-baba arasında kan uyuşmazlığı bulunduğu zamanlar erken doğum belirtileri arasındadır.
  6. Annenin yaşı: Genç annelerde erken doğum oranı yüksektir. 222 erken doğan çocuklar üzerinde yapılan bir araştımada: Erken doğumların % 27’sinin annesi 19 yaşında , % 15’inin annesi 30-34 yaşında ve % 25’inin annesi 40-44 yaşında oldukları gö­rülmüştür. ;
  7. Mevsimler: Soğuk aylarda erken doğum çoğalmaktadır. Bir araştırmada, erken doğumun, daha çok sonbaharda arttığı ileri sü­rülmektedir
  8. Cins: Erkek çocuklarda, erken doğum daha çok görülmektedir.
  9. Irk: Zencilerde, beyazlara oranla erken doğum daha sıktır.
  10. Sosyal-Ekonomik Durum: Gebe kadına beslenme, dinlenme, sağlık kontrolü gibi özel bakım gerekir. Şu gereksinmelerin karşı­lanmaması, erken doğum  belirtileri arasındadır.

Yukarıdaki maddelere karşı önlem alınması durumunda erken doğum belirtileri ortadan kalkar ve bu maddeler erken doğum nasıl engellenir sorusunun cevabıdır. ( erken doğum konusunda daha ayrıntılı bilgiler için tıklayınız…)

Erken doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Erken doğan ve cılız çocuk; normal doğan çocuklardan farklı bir bakım ister. Erken doğum olasılığı var ise doğum hastahanede yapılmalıdır. Erken doğan çocuğun nefes alması, beslenmesi ve ba­kımı özel aletler içinde yapılır. Kiloları 2500-2000 gramın altında olan ve özel bakım isteyen çocukların yaşama şansları bu özel ser­vislerle sağlanır.

Bu durumda erken doğanlarda göbek kordonu, kordonun nab­zı dindikten, sonra kesilmelidir. Çocukta ısı yükselir ve anneden fazla kan çocuğa geçmiş olur. Doğumdan hemen sonra çocuğun başı aşağıya gelecek şekilde tutulursa ilk solunum kolaylaştırılır. Solunum merkezinin tam görevlerinin yapamaması ve solumunu kolaylaştıran göğüs karın adelelerinin kuvvetli olmayışı bebekte sık nefes almama nöbetleri gösterir. Oksijen verilmesinin sebebi bun­dandır. Ağırlığı az olan bebeğin vücut sıcaklığı çabuk düşme gös­terir.

Erken doğum belirtileri var olarak doğan çocuk sıcak çarşaf, battaniye, yorgan, pamuk içine sarılmalı, sıcak su şişeleri ve termofor konulmalıdır. Oda te­miz, sıcaklığı 24-25 derece ve çocuğun solunumunun kolaylaştırma­sı bakımından nemli olmalıdır.

Çocuğun ateşi sık aralıkla makattan kontrol edilmeli ve 36-37 derece arasında ölçülmelidir. Çocukların gereksiz yormamalı yatakta giydirilmeli ve beslen­melidir. Temizlik banyosu, genel durum düzeldikten sonra yapılma­lıdır. Çocuğa bakan kişi temiz sağlıklı ve ilk günlerde ağzını burnu­nu kapatmalıdır.

Erken Doğan Çocuğun Beslenmesi:

Çocuklarda emme, yutma gücünün zayıf, sindirim organlarının gelişmemiş olması beslenmeyi güçleştirir. Çocuğun boy ve ağırlığı, solunum ve genel durumuna göre ağız ya da damarlardan beslenir. Erken doğan çocukların boy ve kilo artışları normal çocuklar­dan hızlıdır. Bu çocuklarda beslenme gereksinmesi daha fazladır. Büyümeyi sağlayan en uygun süt anne sütüdür. İlk günlerde ishal ve kusmaların önlenmesi, mikropsuz olması bakımından ne olursa olsun anne sütü verilmelidir. Ancak anne sütü de çok cılız çocuklar­da ishal ve kusma yapabilir, verilen gıda fazla ise yine çocukta is­hal kusma görülür. İlk günlerde emebilen çocuklar memede beş da­kika tutulmalıdır. Temiz bir şekilde anne memesinden alınan süt kaşıkla çocuğun ağzına damlatılarak verilir. Öğünler arasında günde bir iki çay kaşığından başlayarak kaynatılmış su ya da açık çay vermek su ihtiyacını karşılamaya yardım eder. Yeterli besin almaya başladıktan sonra vitamin ihtiyacı karşılanmış olur; Erken doğmuş çocuğun bakım ve beslenmesinde doktor ya da yetkili birisinden yardım sağlanması yararlı olur.

 

Bu konuya cevap yazarak sende kendini ifade edebilirsin. Şunu unutma ki bilgi paylaşıldıkça çoğalır...

Benzer Yazılar